drk_m
drk_m (üye)
Rize / Amatör

Ayna Yansıtmalı Lensler

Arkadaşlar nette gezerken 500mm f1.8 ayna yansıtmalı bir lens gördüm. Daha önce bu tip bir lens kullanan varmı yada bu tip bir lens ile çekilmiş fotoğraf gören duyan varsa bilgilendirirse çok sevinirim.

Tarih: 1 Temmuz 2007, 01:34 - İp: 88.***.**2.241
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

yanlış hatırladığınız detayı düzeltmek istiyorum:.. f 1.8 değil.. f 8.0

yapı gereği, bu lensler başka bir diyafram değerine itilemez.. yani pozlama müdahelesini enstantene ile yaparsınız.. diğer yapıdaki lenslere göre bayağı hafiftir.. titreme ihtimalide fazla olacağı için tripod zaruri..

Tarih: 1 Temmuz 2007, 13:01 - İp: 85.***.**7.133
drk_m
drk_m (üye)
Rize / Amatör

Tokina, 500 mm f: 1:8, ,
Ürünün Raitingi : 9+
Ürün Detayı : Pentax Filimli Klasik (MF) Fotoğraf Makinalarına Uyumlu Bir Tele Lenstir.

Walla ben sitenin yalancısıyım. Orda yazılanlar aynen yukarıda.

Arkadaşlar hiç kimse yokmu bu lensi kullanan?
Kuş fotosu çekimi için uygunmudur???
Verim alabilirmiyim?
N'olur birileri yardım etsin.
Alıp elimde patlamasını istemiyorum.
Şimdiden teşekkürler.

Tarih: 1 Temmuz 2007, 13:48 - İp: 88.***.**4.70
flassv
flassv (editör)
Afyonkarahisar / Haber Fotoğrafçısı

Aynalı lens kullandım zmanında ve pek memnunkalmadım sattım.
Yanlarda oluşan en küçük toz ısı değişimi görüntüyü çok etkliyor. ama ucuz olmalarıda bir avntaj.

Tarih: 1 Temmuz 2007, 14:38 - İp: 81.***.**6.136
drk_m
drk_m (üye)
Rize / Amatör

Teşekkürler Flassv. Peki kuş fotosu çekiminde verim alabilirmiyim?

Tarih: 1 Temmuz 2007, 16:21 - İp: 88.***.**4.70
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

Mete'nin dedigi dogru f:8 fiks olur aynali lensler veya ben gormedim f:1.8 degerde.

O sitede f:1:8 olarak gosteriyor. f:1.8 olarak yazilim acik diyaframdir.

Tarih: 1 Temmuz 2007, 18:43 - İp: 88.***.**7.153
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

Asagida ki forumda cekilmis ornekler var bakabilirsin,ama ben sana pek tavsiye etmem.

BURADA

Tarih: 1 Temmuz 2007, 18:49 - İp: 88.***.**7.153
drk_m
drk_m (üye)
Rize / Amatör

Teşekkürler cancaner.Almayayım o zaman artık sigma 70-300 ile idare edicem 1 sene kadar.

Tarih: 1 Temmuz 2007, 19:35 - İp: 88.***.**4.70
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

Ben seni cok etki altinda birakmak istemem ama aynali objektif ile hareketli obje cekimleri pek ic acici degil.

Bence sigma 70-300 u aynali objektif icin elinden cikarma,sonucta fotograf kalitesi ve AF olarak cok iyi bir objektif.

Tarih: 1 Temmuz 2007, 20:09 - İp: 88.***.**7.153
drk_m
drk_m (üye)
Rize / Amatör

sigmayı elimden çıkarmıycam zaten.
Sadece aynalı 500mm de sete eklemeyi düşünüyordum ama hareketli nesnelerde madem işe yaramıyor o zaman kuş fotosunda çokda işime yaramaz.Yardımların için teşekkürler.

Tarih: 1 Temmuz 2007, 21:19 - İp: 88.***.**4.70
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Bokeh yani fokus disinda kalan bolge cok karmasik cikar. Fokus mesafesinin onunde veya arkasinda kalan cisimler, ozellikle sert isik kaynaklari, daire degil, halka seklini alir.

Kus fotografciligi acisindan, sazliklarin icindeki bir kus resmi icin guzel degildir, fokus disinda kalan bitki ortusu o kadar karmasik ve sert olacaktirki kus arkaplanin karmasindan kolayca ayrismayacaktir. Ucan kusu cekmek icin iyidir, arkaplandaki gokyuzu kotu bokehe sebep olmayacaktir.

AF yapabilen yegane refleks lens Minolta/Sony 500mm F8'dir.

Refleks lensler kromatik sapma yapmazlar. Yani Purple Fringe falan olmaz, bu acidan mercekli objektiflerden ustundurler.

Gokyuzu nesnelerini (kuslar dahil) cekmek icin en uygun objektif refleks olanlardir. Teleskoplar da reflekstir.

Hafiftirler. Isi ve tozdan etkilenme durumunu bilmiyorum kullanmadim, Flassv ne marka lens kullandi bilmiyorum ama muhtemelen bu kullanilan refleks lensin kalitesine baglidir.

Degismeyen yuksek aperatur degeri (burada F8) hareketli konularin cekiminde zaaf yaratabilir.

Tarih: 3 Temmuz 2007, 02:37 - İp: 88.***.**1.244
  • 1