gorkemkgo
gorkemkgo (üye)
Bursa / Meraklı

Apsc Dslr'a Filtre Seçerken

Merhaba Arkadaşlar,

Bildiğiniz gibi herhangibir üreticiden filtre alırken aynı etkiyi sağlayan filtreler için değişik seçenekler sunuluyor:

Tek kaplamalı
Çok kaplamalı
Tek kaplamalı ve geniş açı lenslerde vignetting olmaması için inceltilmiş
Çok kaplamalı ve geniş açı lenslerde vignetting olmaması için inceltilmiş
Bunların dışında birde profesyoneller için ürettikleri yüksek performanslı modeller (Bu seçenekler genellikler 200$'a yaklaşan ya da aşan fiyatlarıyla biz amatörlerin erişimi dışında)

EF17-40F4L FF uyumlu lensim için polarize filtre alırken ilk 4 seçenek arasında tereddütte kaldım. Tekli ve çoklu kaplamalar arasında ve kalın ve inceltilmiş olanlar arasında çok fazla fiyat farkı var. Hele birde ince ve çoklu kaplama opsiyonu seçilirse fiyat uçuyor.

Lensim FF uyumlu olduğunu ve makinemdeki sensörün APS-C boyutunda olduğunu düşünerek bir kumar oynadım ve kalın olan versiyonu seçtim. Sonuç olarak aldığım polarize filtre ile çektiğim hiçbir fotoğrafta vignetting görmüyorum.

Bu durumda FF uyumlu lensler APS-C DSLR'lar için kullanılacaksa ince filtrelere extra para ödemeye gerek olmadığını deneyerek gördüm. Tabi ince ve kalın filtreler arasındaki keskinlik farkı ne olur bilemiyorum.

Tekli ve çoklu kaplama olayı biraz farklı. Güneşi kadraja almadığım hiçbir durumda flare görmüyorum. Ama güneş kadraja girdiğinde bazen flare oluyor. Photoshop ile çok rahat düzeltilebilen bir problem fakat. Vakit kaybetmek istemeyenler için çoklu kaplamaya extra para ödemek çok mantıklı.

Bu arada şeçtiğim Hoya filtrenin kutusunda "Tokina İnc. Made in Japan" yazıyor. Yani Hoya, 2. sınıf bir Çin üreticisinin merdiven altında ürettiği bir marka değilmiş

Tarih: 18 Mart 2007, 11:46 - İp: 88.***.**6.244
gorkemkgo
gorkemkgo (üye)
Bursa / Meraklı

Başardım [>:D ]

Bu da ikinci bölümü:

http://rapidshare.com/files/22924346/1.rar.html

Tarih: 26 Mart 2007, 23:08 - İp: 88.***.**7.156
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Görkem, çok teşekkür ederim zahmetlerine.
Makineyi tanımama epey yardımcı oldun.

Tarih: 27 Mart 2007, 20:07 - İp: 88.***.**2.58
gorkemkgo
gorkemkgo (üye)
Bursa / Meraklı

5D'yi kullandıktan sonra ne kadar tatminkar gelir bilemiyorum

Ama fiyat performans olarak beni çok mutlu ediyor...

Tele için ikinci gövde olarak çok iyi bir seçim. 10MP+1.6X crop faktör. Üstelik hafif ve küçük bir gövde.

Tarih: 27 Mart 2007, 20:38 - İp: 88.***.**8.203
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Benim için bir sürü avantajı olacak.
Yedek gövde (en önemlisi bu)
tele avantajı
keyfi seyahatlerde hafif makine, üzerinde tek lens olarak 17-40 ile güzel bir şehir menzili.

Aslında hala merak ettiklerim var.
Yedek pil lazım anladığım kadarı ile, ekran kapalı iken acaba kaç fotograf çekebilir ? Daha kapasiteli piller varmı buna uyan ?
1.6 crop faktörü makroda nasıl iş göruyor ?
Manuel odaklama yapmak için ekran yeteri kadar berrakmı ?
M42 adaptör, ve nikon adaptörü ile bir sürü lens kullanabiliyoruz biliyorsun. Elimde harikulade bir nikon makro lensi var, Onu 400d ile test etmek için sabırsızlanıyorum.

Tarih: 27 Mart 2007, 20:53 - İp: 88.***.**2.58
gorkemkgo
gorkemkgo (üye)
Bursa / Meraklı

Ben ilk şarza kadar 252 kare çektim. Fakat LCD ekran çok uzun süre açıktı. Vizörün altına pil tasarrufu için LCD ekranı kapamaya yarayan bir sensör koymuşlar. Ayrıca display düğmesiyle LCD ekran kalıcı olarak kapanabiliyor. LCD kapalıyken 350-400 kare problemsiz çekilir diye düşünüyorum.

Yedek pil bulundurmakta fayda var. Ben orjinal pilin 1/3 fiyatına Adorama'dan aynı mAh kapasitesinde pil aldım. Henüz ilk defa makineye taktım. Kaç kare gider? hafızası var mıdır? ya da kaç defa verimli kullanılabilir? hiç bilmiyorum. Biraz kumar oldu?

Uzak doğulu üreticilerin ürettiği birçok alternatif var fakar yapılan yorumlar genellikle çok enteresan. Kimi harika orjinal pilden çok daha fazla gidiyor demiş, kimisi de 4. şarzdan sonra ölüyor demiş 8-}] Yani ne çıkarsa bahtınıza.

Amazon.com'da Opteka diye bir üreticinin batery grip ve pillerini incelemiştim. Adamlar Canon'un battery grip yaptırdığı fabrikadan satın alıyorlarmış. Battery grip+2 adet NB2LH pil 90$ gibi bir rakama satılıyordu. Kalitesi de iyiye benziyor. Denemeye değer birşey. Tabi 2 tane NB2LH'ta minimum 500-600 kare demek olduğu için çokta elzem değil.

5D'nin kocaman viewfinderını kullandıktan sonra makroda 400D ile umduğunuzu bulamayabilirsiniz. Hatta vizör ufacık ve çok rahatsız gelecektir eminim. Makroda en önemli şey odaklama ve malesef viewfinder manuel odaklama yapmaya çok elverişli değil.

Tarih: 27 Mart 2007, 23:29 - İp: 88.***.**8.203