eroldurgun
eroldurgun (üye)
İzmir / Meraklı

Acilll!!! Sigma 50mm 1. 4 Ex Dc Hsm.

Merhaba arkadaslar.

Canon 550D 18-55 kit lens sahibiyim. Lensimi değiştirip portre çekimler için 50mm prime lens almaya karar verdim. Yaptıgım araştırmalarda bir kaç ürünü kıyaslıyıp Sigma 50mm Ex Dc Hsm lenste karar kıldım. Fakatttt...

Bilgi almaya gittiğim elektronik magazasındaki görevli arkadas Senin sahip oldugun makina FF olmadıgı için sana F1.4'u kullandırtmaz 1.8den kullanırsın ayrıca bu objektifte Manuel F yok. O lensten satmadıgımız için bende tam bilemiyorum yanlıs bilgilendirmekte istemem dedi.

Sizce aslı nedir bu konunun? Sımdıden Tesekkurler.

Tarih: 9 Kasım 2010, 17:15 - İp: 88.***.**5.75
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

F1.4 lensler ile ilgili açılan başka bir topiği okumanızı öneririm . Fazla teknik gelebilir ama yine de anlaşılabilir . Bilgiler de son derece yeni - bir kaç hafta önce başlayan bir tartışma .

f1.4 ile ilgili şüphelerin yanı sıra , sonlarda bir yerde , Sigma / Tamron gibi lenslerin Nikon-Canon gövdelerde bilgi alışverişinde aklıma gelen bir tereddütümü de belirttim .

F1.4 lens , gerçekten f1.4 mü ?

Tarih: 9 Kasım 2010, 21:52 - İp: 96.***.**4.180
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Paperman hocam merhabalar..

Bahsettiğiniz konuyu bugünlerde ilgiyle izliyorum..ancak o kunuyu arkadaşın okumasını tavsiye etmem..anladığım kadarıyla daha çok yeni başlamuş fotoğrafçılığa ilgi duymaya ve o konuyu okursa kafası allak bullak olacaktır..hatta fotoğraftan soğuyabilir ama çok ilginç bi konu sizin açmış olduğunuz..

Tarih: 9 Kasım 2010, 21:56 - İp: 94.***.**0.183
eroldurgun
eroldurgun (üye)
İzmir / Meraklı

Dün aksam vakitlerinde okumuştum bu konuyu ve bir arkadasımızda 1. sayfada paylaşmış. Gercekten çok ilginç geldi bana bu konu. Aslında soguma değil beni fena sarar böyle konular =D

Tarih: 9 Kasım 2010, 22:00 - İp: 88.***.**5.75
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Vallahi ben de okumasın diyeceğim ama 700-800 TL kazandırmaya çalışıyorum arkadaşa - f1.4 lensden caydırarak

Gerçi o yazıyı okuyup kavrayamayan birinin de f1.4 alması için vakit erken

Tarih: 9 Kasım 2010, 22:03 - İp: 96.***.**4.180
eroldurgun
eroldurgun (üye)
İzmir / Meraklı

Konu gercekten cok orjinal. Test ve kanılarınızıda ortaya koymussunuz. Ama yinede firmalardan gelecek olan feedback leri beklemek lazım. Yani atıyorum 1.4 lens bin lira 1.8 lens 300 lira desek aradaki fiyat farkı kadar performans bekler insan. Benim bin liralık lensten aldıgım kalite ile 1.8 lensten aldıgım kalite aynı ise tabikide 1.8 alırım. Kalan 700 lirayada ekipmanlarımı tamamlar cektıgım fotografları bilgisayar ortamında işleyip tadıma bakarım.

Tarih: 9 Kasım 2010, 22:19 - İp: 88.***.**5.75
samettopal
samettopal (üye)
Ordu / Amatör

valla söylediklerimden sigma antipatizanlığı yaptığımı çıkartmanız büyük başarı.tersine sigmanın birçok lensini seven ve tavsiye eden bir insanım(70-300 dg macro hariç).ben canon 1.4 kullanıp çok beğenmeme rağmen gidip 1.8 aldım ve iyikide öyle yapmışıp bu fiyata bu performans harika bir alışveriş yapğtığımı gösteriyor.paramı çarçur etmeyi pek sevmem.söylemek istediğim şey parasal olay.eğer paranız varsa alın tabiki neden almayasınız.benim 1000 liram olsa gidip sigma 1.4 almam.sadece bunu söylüyorum.ama tabi sizde haklısınız para benim mi ki böyle konuşuyorum ah benim kalın kafam ah...

Tarih: 10 Kasım 2010, 00:53 - İp: 78.***.**1.208
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

50mm 1.8 200 lira
50mm 1.4 850 lira

1.4 eger mesela 350-400 lira olsa kesinlikle alın derdim ama arada bir ucurum var 4 kata varan.
bu farka degecek birsey yok ortada.

1.4 gerekten 1.4 mu mevzusuna hiç gitmiyorum bile.
1.8 almanızı tavsiye ederim.
800 liraya varan bir kar elde edeceksiniz.

Tarih: 10 Kasım 2010, 01:37 - İp: 217.***.**0.133
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

şiddetle canon 1.8 veya 1.4 öneririm.sigma için okadar paraya gerek yok diye düşünüyorum

Samet Bey yukarıdaki cümle size ait değil mi ?

Bu cümleden Sigma antipatizanlığı çıkarmam büyük başarı değil, gayet doğal bir durum..eğer ki gidin o paraya 50 mm f/1.8 alın deseydiniz, fiyat / performans oranını gözönünde bulundurarak bunu söylemiş olmanızı doğal karşılardım..Ama yalnızca f/1.8'i değil, f/1.4'ü de önerdiğiniz gibi peşi sıra da '' sigma için o kadar paraya gerke yok'' diyorsunuz..Kurduğunuz cümlelerin ne anlama geldiğinin farkında değilsiniz anlaşılan..Yani sigma için o paraya gerek yok, çünki sigma o parayı etmez anlamını taşır bu cümle..

Fiyatlar : Canon 50 mm f/1.4 : 450 ABd Doları; Sigma 50 mm f/1.4 : 450 Abd Doları...Yani her ikisinin de fiyatı aynı...O halde fiyatı aynı iki üründen Sigma için '' sigma için o kadar paraya gerke yok'' demek, Sigma'yı beğenmemektir işte..Ben de neden bu Sigma antipatizanlığı dedim sadece..Burası bir forum..Birbirimize hakaretetmeden, kırmadan her türlü eleştiriyi yapacağız, fikirleri tartışacağız, yeni ikirler üreteceğiz..Ama kalkıp da ''valla söylediklerimden sigma antipatizanlığı yaptığımı çıkartmanız büyük başarı'' şeklinde karşınızdaki insanı aşağılayan densizce bir cümle kullanmaya hakkınız yok.

#aeron' tarafından 10.11.2010 03:06:23 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Kasım 2010, 03:05 - İp: 94.***.**0.183
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

içinize hangisi siniyorsa onu alın. ama önce şu adresten de, bahsi geçen lenslerle çekilmiş fotoğrafları inceleyin. karar vermenizde yardımcı olur.

canon 50mm 1.8
tıklayın

canon 50mm 1.4
tıklayın

Sigma 50mm 1.8
tıklayın

Tarih: 10 Kasım 2010, 03:24 - İp: 88.***.**8.107
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

ben çok mecbura kalmadıkça sağduyu hareket ederim. nedir bu sağ duyu?

örneğin: firmalar dijitale geçince envai çeşit teknolojilere giriştiler hergün yeni bişeyler duyuyoruz desem abartmamış olusum sanırım. sırf bu sebepten dolayı gölgede kalmayı tercih ederim.

bunun sonucunda, markaya göre uyumlu parçaları almayı tercih ediyorum. canon makinaya canon lens, nikon makinaya nikon marka flaş gibi.

geçenlerde de birisi sordu, canon makinama nikon flaş alayımmı diye. ben nerden bileyim al gör

uyum önemlidir benim gözümde. bugün değilse bile ileride bir sorun çıkartabilir, burdan darbe almayayım kafam rahat olsun derim hep. sizede bunu önermekten çekinmem tabi.

Tarih: 10 Kasım 2010, 03:29 - İp: 88.***.**8.107