tyuj
tyuj (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

70-200 Kaç Optik Zoom

merhaba arkadaslar hangi lensin kaç optik zoom oldugunu nasıl anlarım.bir hesap yolu varmıdır.birde, örnegin 70-200 veya 50-500 veya diger aralıklar neyi ifade eder.bu terimler nasıl ögrenilir.

Tarih: 3 Haziran 2007, 22:49 - İp: 88.***.**7.130
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Ocant güzel açıklamış. Kaç optik zoom sorusu bence yanlış bir soru. Neye göre kaç optik zoom ?

Objektifin odak uzunluklarını birbirine bölerek 3 optik zoom gibi bir sonuca varılması bence çok anlamsız.

Sigma 10-20 mesela 2 optik zoom oluyor. Ama 600 mm tele sabit objektif ise 0 optik zoom oluyor bu mantığa göre. O zaman sigma 10-20, 600 mm sabit odaklı objektiften daha fazla zoom yeteneğine sahip mi diyeceğiz ?

Kaç optik zoom sorusu yanlış bir sorudur. Önemli olan odak uzaklığının kaç mm olduğudur.

Tarih: 25 Haziran 2007, 19:10 - İp: 88.***.**0.173
ocant35
ocant35 (üye)
İzmir / Amatör

Kıymetli arkadaşlar,
Aslında hep konuyu biliyoruz, yabancı dilde olan bazı terimlere yanlış görev yükleyip, aklımızı karıştırıyoruz.

Soru sorulurken de anlıyoruz. "zoom " tabirini "Tele" anlamı yerine algılayıp, aslında Tele veya yaklaştırma oranını hakkında somut cevap beklendiği.

Önce "Zoom " tabirinin objektifimizin odak uzaklığını değiştirebilme oranı olarak kafamızda şekillendirelim.
Sabit objektifin zoom oranının olmaması gayet net anlaşılıyor.

Büyütme oranı "Tele" konusunu da şöyle açıklamaya çalışayım.
Elimizde bir sabit her markaya uyan hayali bir 300mm telemiz olsa büyütme veya yaklaştırma oranı nedir sorusuna cevap arayalım.
Lensimizin odak uzaklığının büyüklüğü ile, Sensörün sağ üst köşesiyle sol alt köşesinin milimetre boyutunun büyüklüğü belli bir oranda orantılıdır. Aynı lens daha büyük bir sensörde aradaki oran azaldığı için daha az yaklaştırma yapmış olur.

Sensör ne kadar küçükse aynı optik sistem daha fazla yakınlaştırma yapmış gibi sonuç verir. Neden?
Bütün fotoğrafları dosya tam boyutu a4 boyutunda basıldığını düşünelim. Bir insanı x mesafesinden, lensimiz sensöre hep 1 cm boyunda görüntü düşürse,
1cm boyundaki sensörün baskısında insan tam kağıt boyunda olur.
2 cm boyunda sensörün çektiği fotoğrafı kağıda bastığımızda insan kağıttaki baskımızın yarı boyuna düşer.
Elimizdeki makinenin sensörü 3 cm boyunda olduğunda ise, 1 cmlik görüntünün baskı aldığımız a4 kağıdında artık iyice ufalmış olacağının sebebini de anladınız sanıyorum.

İşte çarpan faktörü dediğimiz ve aslında sensör boyutu arasındaki büyüklük farkının ters orantılı olarak büyütme çarpanı haline dönüşmesi bu.
Sensör büyüdükçe üzerine aynı lensin aynı boyutta düşen görüntüsü farklı boyutlarda çekim sonucu doğurur.

Kıymetli üstad arkadaşlarımdan ve Fotoğrafçılık eğitimi alan arkadaşlarımın konusuna bu konuda eğitim değil tecrübe ve mantık ile girmeye çalıştıgım için özür diliyorum.
Eğitici ve eğitim almış arkadaşlarım belki bu açıklamaları daha net milimetrik açıklamalar ile anlatabileceklerdir.
Anlatımımda kusurlar varsa düzeltip netleştirerek konuya netlik getirmelerinden memnuniyet duyarım.

Saygılarımla.

Tarih: 25 Haziran 2007, 23:06 - İp: 81.***.**5.197