newone
newone (üye)
Isparta / Amatör

5d Mark Iı Veya 7d İçin Lens Tavsiyesi

Arkadaşlar yurtdışından bu iki makineden birini getirteceğim. Nikon d90 diye başladım ve bu makinelere geldim
Canon u pek araştıramadım ve hızlı karar vermem gerekiyor. Sorunum şu:

Ben yukarıdaki iki makineden biriyle mümkünse sadece iki lens alıp; makro, portre ve zoom çekimleri yapabilmek istiyorum. Tüm beklentilerimi iki lensle sağlayabilir miyim.. Hangi iki lens?

Şimdiden teşekkürler..

#newone' tarafından 09.04.2011 11:23:23 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Nisan 2011, 11:22 - İp: 188.***.**9.177
newone
newone (üye)
Isparta / Amatör

Bakın benim sorum...:

Sorunum şu:

Ben yukarıdaki iki makineden biriyle mümkünse sadece iki lens alıp; makro, portre ve zoom çekimleri yapabilmek istiyorum. Tüm beklentilerimi iki lensle sağlayabilir miyim.. Hangi iki lens?

Sizin Yukarıdakinin aksine vermek istediğinizde verebildiğiniz bir cevap....:

""5d full frame bir makinedir.
uzerine alacagınız lenslerin makinenin ihtiyacını karsılayacak kalitede yani pahalı (tercihen limited) lensler olması lazım oyle her lensi alıp kullanamazsınız.
kullansanızda iyi sonuc alamazsınız.

7d 5d nin bir alt modelidir. aps-c sensorludur. kus fotografcılıgı, makro cekim gibi konular için 5d den daha uygun bir govdedir. yine ileri seviye fotografcıların kullandıgı bir makinedir.

60d 7d nin bir alt modelidir, orta ileri seviye fotografcıların kullandıgı bir makinedir. 7d ile, sadece profesyonel kullanıma yonelik farkları vardır.

550d 60d nin bir alt modelidir, giriş seviyesi ve orta seviye kullanıcıya hitap eder.
acemi bir kullanıcı için bu makinelerin hiçbirinin birbirinden farkı yoktur.
cunku acemi kullanıcının ihtiyaclarına hitap eden degil, ileri seviyedeki kullanıcıların ihtiyaclarına hitap eden farklar yuklenir makinelere.

nasıl ki bir aile babası için tek kapılı bir spor araba degil de station bir arac kullanıslıysa, acemi bir kullanıcı içinde menu ve dugmeler içinde ozelliklerinin yuzde 80 ini hiç kullanmayacagı (hatta farkında bile olmayacagı) bir makine degil, ihtiyaclarına hitap eden bir makine kullanıslıdır. ""

""tavsiyem 60d + 18-135 +100mm f:2.8 olur bu durumda.""

""d90 dengi 60d dir. buyuzden 60d onerdim. 7d ile hiçbir farkını gormeyeceginize eminim. cunku yok.""

""fotograf yolculugunuzda misalen, spor fotografcılıgına yonelirseniz, saniyede 6 degilde 10 kare fotograf ceken bir makine ihtiyacınız olabilir.
baska hiçbir ozellik sizin için farketmesede sadece saniyede 4 kare fazla cekemesi için kameranız binlerce dolar harcayabilirsiniz. cunku ihtiyacınız budur.
ama mesela sokak fotografcılıgı yapıyorsanız hafif bir makine almanız en dogrusudur. gun sonunda 7d ile 450d arasındaki farkı bileginizdeki agrıdan anlayabiliyorsunuz rahatlıkla.
kuş fotografı cekecekseniz full frame bir makinedense crop faktorlu bir makine tercih edersiniz.
loş ısıkta calısıyorsanız genellikle ve bu işten para kazanıyorsanız, full frame bir makine daha iyi sonuc verecektir. ""

Yukarıdaki cümleler de sizden.. ve bunlara bakınca siz bir fotoğraf dahisisiniz diyorum.. Tamamen Haklısınız...

Bazı cümleler belki amacını aşıyor...

Tarih: 12 Nisan 2011, 01:12 - İp: 178.***.**8.13
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

kafanızda yarattıgınız onyargılara gore yazılanı degerlendirip atıp tutmayın.
su fırcalama azarlama ve tenkit içeren cumlelerimi bir gosterin. yazdıgım paragrafı kopyala yapıstır yapın demiyorum, su cumlede tenkit var burada azarlama var diye gosterin.

Tarih: 12 Nisan 2011, 01:14 - İp: 88.***.**8.140
newone
newone (üye)
Isparta / Amatör

Alt alta yazdığım iki cevabı bir daha okursan anlarsın diye ümid ediyorum..

Ama anlamamakta ısrar edeceğinden eminim..

Neredeyse cevap verdiğin bütün başlıklarda, aynı şeyle suçlanmanın bir nedeni var mıdır sence????

Heralde biz hepimiz önyargılı salaklarız, sen hep haklısın...

Tarih: 12 Nisan 2011, 11:27 - İp: 212.***.**0.20
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

kendini nasıl goruyorsan oylesin birader.

Tarih: 12 Nisan 2011, 11:50 - İp: 88.***.**8.140
newone
newone (üye)
Isparta / Amatör

İlim bilim demektir
Bilim kendin bilmektir
Sen kendini bilmezsen,
O nice okumaktır...
Yunus Emre

Ne mal olduğunu bilmemek kadar acıklı bir cehalet olmadığını anlatıyor..

Onu bilmedikten sonra başka bilginin de boş olduğunu söylüyor..

Kimsenin bişey anlamasını beklemiyorum.. Zaten anlayacak kadar kapasite olsa önce adam olunur bu duruma gelinmezdi..

Bed-asla necâbet mi verir hîç üniforma Zerdûz palan ursan .......tir. Ziya Paşa

Tarih: 13 Nisan 2011, 00:55 - İp: 31.***.**8.230