makara
makara (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

... Mm Objektif Ne Demek ?

biri bana öğretsin lütfen

mesela 70mm objektif deniyor. bu objektifin neresinin ölçümüdür ?

çekerken şu kadarla çektim deniyor bunları amatör birinin anlayacağı şekilde anlatabilirmisiniz ?

Tarih: 8 Ocak 2008, 11:26 - İp: 62.***.**4.162
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

abi yuksek diyaframli objektiflerde diyaframa paralel olarak mercek caplari da buyumek zorunda. bunda da yine sanal bir yarik olusuyor fizikte "pupil" dedigimiz. iceri giren isigi kisitlayan deger yarigin genisligi. bunu da sadece diyafram yapraklari degil mercek caplari da kisitliyor. objektif tasarlanirken mercek caplari en acik diyafram degerine gore tasarlanir. e normal olarak buyuk diyaframli objektiflerde elementler de buyuk olmak zorunda. bir de isin icine zoom faktoru girince sistem daha karmasik hale geliyor. pahali hale gelmesinin sebebi bu.
ayrica genelde yuksek diyaframli objektfiler pro sinifi olduklarindan kullanilan optik malzemesi de daha kaliteli oluyor. fotograftaki keskinlik degerleri bu merceklerde kullanilan maddeye, kaplamasina felan bagli. "chromatic abberation", "vignetting", vs. gibi problemler de lensin tasarimina bagli. lens yapimcilari tasarim yaparken ne kadar fazla element kullanirlarsa bu problemleri o kadar aza indirgeyebiliyorlar. tabi bunlara paralel olarak isigin gecis/kirilma yaptigi yuzey sayisi artacagindan baska noktalardan taviz verilebiliyor bunu onlemek icin de malzeme kalitesi yuksek olmali. yani ideal bir tasarima ulasmak cok zor (insan gozu istisna, o cok baska ) valla objektif secerken en iyi yontem ornek fotograflara ve testlere bakmak ama sunu soyleyebilirim, eger icerdigi element sayisi fazlaysa, ve "achromat doublet", "low dispersion element" sayisi fazlaysa kalitesi artar. yuksek zoom da tasarimi karmasik hale getirdiginden bence tercih edilmemeli. zamaninda birisi 3x'ten fazla zoom objektiflere hic bulasmamak gerek gibisinden birseyler demisti, bence de oyle. bu yuzden sigma 50-500'ten kalite olarak cok sey beklemeyin derim. zaten testler de var, cok ahim-sahim sonuc vermiyor. odak uzunlugu cok genis alani kapsadigindan bayagi pratik, o baska

Tarih: 9 Ocak 2008, 22:34 - İp: 81.***.**7.8
makara
makara (üye)

)))
o kadar pembe yoktu kız bildiğim kumral ve makyajsız
bi kamera seçmiş dergiden. özelliklerini bana soruyo
orda bi dünya teknik açıklama var.
makro mesafesi dışında hiçbişeyi anlamıyorumki. sanki ilaç kutusundan çıkan prospektüs kağıdı gibi.
ama sadece bu objektif olayını kendi adıma çok merak ediyodum öğrendim

Tarih: 9 Ocak 2008, 22:46 - İp: 88.***.**9.39
sabanersan
sabanersan (üye)
Bursa / Meraklı

kardeşim,zahmetlerin için teşekkürler.bu iş için şu kadar bütçe ayırırımdediğim zamanlar gülüyorlardı.herhalde şimdi söylesem kafalarını veya kafamı sivri granit kayalara öyle hızlı çarparlarki...400 2.8f değeri olanı 16 bin(milyar diyeyim şuna)bir taraftanda apo su bile olmayan 300...gelde çık işin içinden çıkabilirsen...işin en doğrusu enaz 3 makina altı-yedi objektif lazım...iyice bir set yapayım dersen...hadi rakam yazmayayım...yinede optik değerlerine bir ara bakabilirsen çok sevinirim...300 den birazcık daha iyi olması yeterli benim için...

Tarih: 9 Ocak 2008, 23:12 - İp: 88.***.**3.66
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

abi 400 500 gibi yuksek MM objektiflerin fiyatlari malesef oyle, cok pahali. ama eger cok yuksek odak mesafesi kullanmam diyorsan sigma 70-200 2.8 var, bence cok cok guzel bir objektif, bende senin objektifin APO modeli var, 70-200 2.8 ona bin basar :D benim niyetimde oyle birsey var, insallah biraz para biriktirip alicam. sifiri garantili 1,5 milyar kadar, spotu da 200-300 asagisidir. ikinci el temiz900 ytl civarina bulunuyor. ha bir de teleconvertor alirsin 1.4x ya da 2x istedigin odak mesafesini de elde edersin. bildigim kadariyla kaliteyi dusurmuyorlar. diyafram degeri dusuruyor tabi ki.

Tarih: 9 Ocak 2008, 23:23 - İp: 81.***.**7.8
sabanersan
sabanersan (üye)
Bursa / Meraklı

yazdıklarının büyük bir kısmını anladım...anlayamadığım taraflarının büyük bir kısmı bilerek "anlayamamak" olacak herhalde...ne yapayım ağaçlar yüksek,kuşlar minnacık,menzil uzak..........bilette almıyorumki...tekrar çok teşekkürler...sevgiler saygılar...

Tarih: 10 Ocak 2008, 00:46 - İp: 88.***.**3.66
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

valla helal olsun eray.. üşenmemiş yazmışsın.. gerçi ben bile optik işinden biraz anladığım halde yazdıkların biraz karışık geldi ama olsun neticede tarif etmeye çalışmışsın.. bu tarifi tam olarak anlayabilecek biri zaten ariftir.

saban beymi diyeyim yoksa saban olarak samimiyet mi ifade edeyim bilmiyorum ama pek acemi biri olduğunuzu düşünmüyorum. bence zoomdan ziyade Tele objektiflerle ilgilenmelisiniz. Yani sırf ağaçtaki kuşlar için en azından bir tane kaliteli bir tele almalısınız.
Bildiğinizi tahmin etsemde zoom ile tele arasındaki farkı şöyle izah etmeye çalışayım
milimetresi aynı biri tele biri zoom iki obj.tif düşünelim
atmasyon örnek :
1- 75-300 mm f:3,5 (apo/ıs/G/vs..) 10 lira = fotokalitepuanı: 6/10
2- tele 300 mm f:3,5 (apo/ıs/g/vs.) 5 lira = fotokalitepuanı: 9/10

sözlü olarakta şöyle ifade edeyim. zoomlu bir objektife tonla para verip çektiğiniz bir fotodaki kuşun gözünü görmek isterseniz bunu kroplayarak yada imagesize büyüterek yaptığınızda size net olmayan bir kuşgözü fotosu olarak geri dönecek.
oysaki aynı sahneyi tele bir objektif ile çekseniz kuşun gözünün daha net çıkabileceği yüksek ihtimaldir.

Tarih: 10 Ocak 2008, 09:54 - İp: 88.***.**1.44
sabanersan
sabanersan (üye)
Bursa / Meraklı

rokomet sanada çok teşekkürler ediyorum...içinden geldiği gibi hitap etmenin yeri başımın üzeri...eskilerden beri haşır-neşir olmanın verdiği az bir aşinalık var...sadece o kadar...teknik konulara hiç vakıf değilim...dediklerinizin büyükçe bir kısmını çok iyi anladım...hepsini anlayıpta adımı değiştirmeyeyim bu yaştan sonra...ha deyince acelemiz yok...doğrusu iyice bir teleye şöyle kabul edilebilir bir "badi" tahsis etmek en iyisi...

Tarih: 10 Ocak 2008, 21:47 - İp: 88.***.**8.12
makara
makara (üye)

uzun araştırma ve taraştırmalarım sonucunda şu çizelge ile olaya son noktayı koyuyorum

Tarih: 10 Şubat 2008, 12:39 - İp: 78.***.**0.197
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

hah iste maqara bak bu yeterli
neymis oyle optik bilmemne zart-zurt
fotograf egitimiyle ilgili kitaplarin, gorsel anlatimlarin baslangicinda fotograf makinesi tanitilirken bu gorseli de koyuyolar, bastan fotografla ilgili bisey okumaya baslasan bu kadar uzamazdi bu mesele
bu arada 220 derece gorus saglayan balik gozu lens bu:
insan kendi kulagini gorur bunla foto cekerken

Specifications of 6mm f/2.8s

Focal length/Aperture: 6mm f/2.8
Lens construction:12 elements in 9 groups
Picture angle: 220°
Diaphragm: Automatic
Aperture scale: f/2.8-f/22 on' both standard and aperture-direct-readout scales
Exposure measurement: Via full aperture method; meter coupling ridge provided for Al cameras and meter coupling shoe for non-AI cameras
Distance scale: Graduated in meters and feet from 0.25m (0.9 ft.) to infinity (oo)

Weight : 5,200g
Dimensions: 236mm dia. x 171mm long (overall); 160mm extension from lens flange

#eraycanli' tarafından 10.02.2008 13:19:45 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Şubat 2008, 13:19 - İp: 81.***.**7.8
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

ne ilginc bisey bu ya

Tarih: 10 Şubat 2008, 13:26 - İp: 81.***.**7.8