makara
makara (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

... Mm Objektif Ne Demek ?

biri bana öğretsin lütfen

mesela 70mm objektif deniyor. bu objektifin neresinin ölçümüdür ?

çekerken şu kadarla çektim deniyor bunları amatör birinin anlayacağı şekilde anlatabilirmisiniz ?

Tarih: 8 Ocak 2008, 11:26 - İp: 62.***.**4.162
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

tavuğun ciğeriyle bi balık avlanıyor.. yok böyle bişey
görmen lazım

Tarih: 9 Ocak 2008, 11:18 - İp: 88.***.**1.44
makara
makara (üye)

sensöre düşen görüntüyü netleyen noktanın(sanal veya reel nokta olabilir) sensöre olan uzaklığı

peki bu nası ?

Tarih: 9 Ocak 2008, 11:58 - İp: 62.***.**4.162
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

cıx yine olmadı..
o senin dediğin lokal lokus çarpanı
lokal demişken tato sizin lokaliniz falan yokmu yahu

Tarih: 9 Ocak 2008, 12:07 - İp: 88.***.**1.44
nedimy
nedimy (üye)
Bursa / Meraklı

bende sizi bişey biliyosunuz diye biliyordum

Tarih: 9 Ocak 2008, 12:14 - İp: 85.***.**6.189
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

evet maqara anlamis sayilirsin ama benim anlamadigim bisey var niye bu kadar taktin bu meseleye? fotografik olarak ogrendiysen, bu sana yeter. teknigini ogrenmeye ne gerek var yuksek MM uzagi yakin eder bu kadar

Tarih: 9 Ocak 2008, 20:23 - İp: 81.***.**7.8
makara
makara (üye)

benimki takmak değil. sadece bişeyi ya tam bileyim yada öğrenmiyim.
fotoğfar makinamla birlikte dışarı çıkınca toplum beni profesyonel fotoğrafçı sanıyor. anlatmaya çalışıyorum ama inanmıyorlar
biri kamera almak isteyince bana geliyolar.. hep böyle teknik konularla ilgili kazık soruları gelip bana soruyolar.

madem kullanıyorum bu cihazı öğrenmek benim en demokratik hakkım değil mi ? sosyal haklarımı sonuna kadar kullanabilme yetisine sahip isem kullanırım arkadaş
siyaset oldu galiba

Tarih: 9 Ocak 2008, 20:32 - İp: 88.***.**9.39
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

abi tabi ki cok guzel bir merak, koru korune kullanmiyorsun cok guzel ogren tabi, ve cevrendekilere de yardim et istedikleri konularda. ama benim anlattigim ve senin bilmek icin caba sarfettigin seyin detayini cogu fotograf ceken insan bilmez. ben fizikci oldugumdan biliyorum lens tasarimini. optik dersi aldiktan sonra ogrendim, daha once de fotograf cekiyordum ama bu kadar detayli bilmiyordum
sana gelip kazik soru soranlar da ne kadar detay soracak ki "abi fotograf makinesi alicam da bunun objektifinde kac tane achromat doublet/triplet var, tasarim tessar mi petzval mi acaba?" diye soran gormedim daha

Tarih: 9 Ocak 2008, 21:26 - İp: 81.***.**7.8
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

yok ben anlıyorum makarayı..
arkadaş çevresinden pek cimcime ve pembe rujlu pempe tokalı bi kız gelecek..
-makara makara bana anlatırmısın bu objektifin 18-80 milimetre yazıyo.. uzuyomu bunlar ??

diyecek.. makarada haklı olarak kıza karizma yapayım derken göz çıkartmamak için objektifi anlatacak..
yani umarım

Tarih: 9 Ocak 2008, 21:43 - İp: 88.***.**1.44
sabanersan
sabanersan (üye)
Bursa / Meraklı

eraycanlı,akşam çok düşündüm yazmayı;hatta yazdımda...sildim.mağara arkadaşımıza sordukları kadar değilsede,karşılaşıyoruz..bende 300 e getirip baktırıyorum.bu kadar...optik bilgin iyi...benim kafama çok takılıyordu.diyafram değeri lensin kalitesini gösteriyor.sadece yaprakların biraz daha fazla açılması fiyata bu kadar etki etmemesi lazım diye düşünüyordum.olay sadece o değilmiş...peki çok pahalı çok iyi sonuç veren lenslerin diyafram değeri yüksek...şimdi burada lensin kalitesini bir kullanıcının bilmesi gerektiği kadar bilmek için neye bakmamız lazım....birde şu ricamız olsa:sigma 50-500 sizin kriterlerinize göre...benim kullanmaya çalıştığım,daha doğrusu inat etiğim 70/300(aposuz olan)den biraz daha iyi biraz daha rahat çalışma imkanı sağlarmı...

Tarih: 9 Ocak 2008, 21:44 - İp: 88.***.**3.66
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

ehi.. şaban eline sağlık.
eray cevapla bakalım..
ehuhe
benim acil işim çıktı görüşürüz..

(fizikçi optikçi seni.. cevapla bakalım)

Tarih: 9 Ocak 2008, 21:56 - İp: 88.***.**1.44