mstfckr61
mstfckr61 (üye)
Trabzon / Amatör

Yurtdışından Gümrüksüz Alışveriş!!!

Arkadaşlar Hürriyet Gazetesinden Erkan Çelebi'nin yazısını dikkatlerinize sunuyorum. Buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Tarih: 11 Kasım 2006, 11:55 - İp: 85.***.**8.34
yilmaz47
yilmaz47 (üye)
Batman / Amatör

hemen f30 sipariş edeyim

kredi kartı özelliği
ne olacak ..
hangi alışveriş sitesi daha uygundur .bunula ilgili fikri olan varsa paylaşırsa memnun kalacağım..

#yilmaz47' tarafından 11.11.2006 12:26:00 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Kasım 2006, 12:24 - İp: 88.***.**4.39
burakk
burakk (üye)
Batman / Meraklı

Teşekkürler. Bilgilendirdiginden dolayı bizi.

Tarih: 11 Kasım 2006, 12:24 - İp: 85.***.**0.50
chopsuey
chopsuey (üye)
Sivas / Amatör

Demekki yılda 3 kes 2 şer ay şansımız var buda 6 ay demektir hiçte fena değil....

Tarih: 11 Kasım 2006, 15:39 - İp: 88.***.**1.94
hocha
hocha (Subjektif)
Yurtdışı / Amatör

çok iyi ya. Benzer bilgileri bulmuştum, ama söylenti olarak. Gazetede bi köşe yazarının bunu yazması ve detaylarıyla anlatması şüphelerimi giderdi.

Çok teşekkürler mstfckr61

Fiyatlar bizim buraya göre en az yarı yarıya ucuz. Ah birde garanti olayı olsaydı...

Tarih: 12 Kasım 2006, 00:42 - İp: 88.***.**9.28
cazip
cazip (üye)
İstanbul / Amatör

arkadaşlar yazıyı dikkatli okumadan hemen atlamayın,bu uygulama zaten eskiden beri vardı ama yeni hükümet 100 euronun üzerindeki mallara gümrüklü eşya muamelesi yapıyor.maalesef artık kimse yurtdışından eşya getirtemiyor ,ayakkabı bile getiremessiniz eğer faturas 100 dolaryada 100 euro ise.yani konumuz fotoğraf makinası hemde SLR olursa bunu unutun.
onlar eskidendi!!!!
saygılar.

Tarih: 12 Kasım 2006, 16:50 - İp: 81.***.**5.246
bisquit
bisquit (üye)
Antalya / Meraklı

Uzun zamandan beri yurt dışından alışveriş yapmayı ben de düşünmüştüm... Özellikle yurtdışından alışveriş yapmacaksam da Tr'de satılmayan ürünleri almak olacaktı..

Aylarca bu konuda araştırdım.. O linkte yazanlar zaten gümrük sitesinde de belirtilmiş durumda... Fakat mp3 player falan almaya kalkarsanız ve radyosu varsa üzerine TRT pulu yapıştırıp bir miktar para alıyorlar.

Yaptığım araştırmalarda (forum.donanimhaber.com sitesinde amerikadan alışveriş diye yazarsanız çıkar) onlarca alışveriş sitesi içerisinde en güvenli ve müşteri memnuniyeti en iyi olan http://www.bhphotovideo.com/ sitesi olarak görünüyor..

Fakat gümrük olayına gelince şöyle bir açıklama yapmak istiyorum... Yurtdışından ve özellikle yukarıdaki siteden alışveriş yapan bir sürü insanın yorumlarını okudum.. Normal zamanlarda bazen 300 400 dolarlık alışveriş yaptım hiç gümrüğe takılmadan geldi.. Bazen de sınırı 5 10 dolar geçtiği zaman gümrüğe takıldıgım da oldu. Yani bir nevi şans işi(eğer bayramlarda seyranlarda alışveriş yapmazsanız)
Bu arada o sitede Türkiyeye kargo ücrti 36 dolar ve kargo ücreti bu 100 euro sınırına dahil değil..

Fakat bu siteden alışveirş yaparken 1 kereliğine kredi kartınızın arkasını ve önünü faks ya da email ile göndermeniz şart..

2 yıldan daha fazla süreddir şu forumda bu gümrük konusu tartışılıyor..ilgilenenlere

http://resim.donanimhaber.com/m_1094003/mpage_66/key_g%FCmr%FCk/tm.htm

Ben de parayı topluyunca bu alışverişi yapıcam..

BU DA GÜMRÜK MÜSTEŞARLIĞININ SİTESİNDEN ALINTIDIR..
(KAYNAK:http://www.gumruk.gov.tr/content.aspx?cT=3&cId=b_yolcu)

I- YOLCU İŞLEMLERİ

Yolcu kimdir?

Yabancı bir ülkeden kara, demiryolu, deniz veya hava yollarından biriyle Türkiye Gümrük Bölgesine gelen yabancı bir ülkede oturan Türkler ile yabancılar veya herhangi bir amaç ile gittikleri yabancı ülkeden kesin veya geçici olarak dönen, Türkiye’de oturan Türkler ve yabancılar ile Türkiye’den aynı amaçlarla ve aynı yollarla yabancı bir ülkeye giden benzeri Türk ve yabancılardır.

Kimler Yolcu Sayılmaz?

Vapur ve gemi süvarisi, tayfa ve hizmetlileri, şeftren, kondüktör, biletçi, kontrolör, makinist, ateşçi, gardfren, restoran şefi, şef brigat, garson gibi demiryolu ve yataklı ve yemekli vagon hizmetlileri, otomobil, otobüs, kamyon uçak, diğer kara, deniz ve hava nakil araçlarının sevk ve idaresinde, yolcu ve eşyalara ait hizmetlerde yolculuk süresince görevli şahıslar yolcu sayılmazlar)

Yolcular Beraberinde Ne kadar Türk Lirası, Döviz Yurda Getirebilirler?

Yolcular, sınırsız miktarda Türk Parasını ve dövizi beraberlerinde Türkiye'ye getirebilirler.

Yolcular Beraberinde Ne kadar Türk Lirası, Döviz Yurtdışına Götürebilirler?

(11.08.1989 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında 32 sayılı Kararın 7/c maddesi) Yolcular, 5000.-ABD Doları veya eşiti efektifi beraberlerinde yurt dışına çıkarabilirler. Dışarıda yerleşik kişiler ile yurt dışında çalışan Türk uyruklu kişiler, yurda girişlerinde beyan etmiş olmak, Türkiye’de yerleşik kişiler ise bankalardan döviz satın aldıklarını tevsik etmek kaydıyla 5.000.- ABD Doları veya eşitini aşan miktardaki efektifi beraberlerinde yurt dışına çıkarabilirler.

Bankalar vasıtası ile yurt dışına Türk parası ve döviz transferi serbesttir.

Türkiye'den yapılacak bir ihracatın bedeli olarak, peşin ödeme yapmak üzere efektifi beraberinde getiren yolcuların, yurda girişte bunu deklare etmeleri ve belgelendirmeleri gerekir.

Yolcular Beraberinde Ne kadar Ziynet Eşyasını Yurda Getirebilirler veya Yurtdışına Götürebilirler?
Yolcular, beraberlerindeki kendilerine ait değeri 15.000.-ABD Dolarını aşmayan ve ticari amaç taşımayan ziynet eşyası niteliğinde kıymetli madenlerden ve taşlardan yapılmış eşyayı yurda getirebilirler ve yurt dışına çıkarabilirler. Daha fazla değerdeki ziynet

Tarih: 13 Kasım 2006, 11:30 - İp: 85.***.**4.251
hocha
hocha (Subjektif)
Yurtdışı / Amatör

çok teşekkürler bisquit. Daha da açığı gidip gümrük müdürü ile konuşmak olurdu. (o bile bu kadar ayrıntılı anlatamazdı gerçi )

Tarih: 13 Kasım 2006, 16:29 - İp: 85.***.**4.235
guruxxx
guruxxx (üye)
İstanbul / Amatör

Evet böyle bir fırsat olduğu ne yazık ki bizim çabamız dışında pek bilinmiyordu. Aralık-Ocak ayı boyunca 300 Euroluk alışveriş imkanı var. Ramazan bayramı dolayısıyla 25 Kasım'a kadar aldığınız ürünlere de uygulanıyor.

Sitemiz aracılığıyla 100lerce insan Ebay.com sitesinden fotoğraf makinası,tripod, lens vs. aldılar ve bunu ürünler ellerine geçtikten sonra forumlarımıza yazdılar.

"Ebay alışveriş" Ebay Alışveriş terimi için google da ilk çıkan sonuç olmamız bu konuda öncü olduğumuzun göstergesi diye düşünüyorum.

Tarih: 15 Kasım 2006, 01:31 - İp: 88.***.**1.171
seyh61
seyh61 (üye)
Ankara / Amatör

Verdiğiniz bilgiler mükemmel olmuş.

Ancak,

Maalesef ben bu ay içinde(kasım) ebay dan bir kamera alma gafletinde bulundum.satınalma işlemleri iyiydi.Yalnız eve bir posta haber kağıdı geldi teslim için ptt ye gidin diye. Bizde gittiğimizde kameranın değerli olduğunu ve gümrük işlemleri yapılmadan teslim alınamayacağı söylendi. Halen kamera gümrükte bekliyor.

Bana bu konuda yardım edebilecek bir arkadaş var mı? İşlemler nasıl yapılacak ve ne kadar ücret ödeyeceğim. Ne kadar zamanımı alacak. Yer Ankara.(hediye olarak ve 100$ ın altında bir değerde olduğu kutuda belirtilmiş. ama yinede takıldı gümrüğe)

Lütfen yardım edin.

Tarih: 8 Aralık 2006, 14:55 - İp: 212.***.**7.151
melocan
melocan (üye)
Kocaeli / Amatör

bakmak lazım şimdi güzel bir makine.bilgilendirmeniz için teşekkürler

Tarih: 15 Aralık 2006, 17:24 - İp: 85.***.**9.196
  • 1