mizumi
mizumi (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Yeni Baslayan İcin Makina Onerisi

Merhaba bende fotograf merakimi ileriye tasimak istiyorum ve fotograf cekmek icin bir bilene danisarak makina almayi uygun goruyorum.. Elimde nikon coolpix L2 var ama bir turlu uyum saglayamadik hic bir cektigim fotografi begenmiyorum.
bir arkadasim panasonic FX 100 onerdi..
acaba bana yardimci olabilirmisiniz
Fiyat konusunda sinir koymak istemiyorum yeter ki bende gusel fotograflar cekebileyim...
Simdiden tesekkurler

Tarih: 3 Ocak 2008, 11:57 - İp: 213.***.**0.180
mizumi
mizumi (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Sanirim surekli bu tur hangi makinayi alsam sorulari ortada oldugundan hic yardim alamadim.. Forumdaki bu tur mesajlari inceledim ama bilgisi olan varsa bana panasonic FX 100 icin yardimda bulunabilir mi?
Bu konuda hic yorum goremedim. makina ozelliklerini inceledigimde iyi gorunuyor ama benim bilgisiz oldugumu dusunursek siz ne dersiniz?

Tarih: 7 Ocak 2008, 05:14 - İp: 213.***.**0.180
gurhan.d.
gurhan.d. (üye)
Antalya / Profesyonel Fotoğrafçı

ben elimden geldiği kadar yardım ediyim size o zaman...

ilk önce sizin yazdığınız makineden bahsediyim biraz... makineye baktım fiyat olarak çok uygun gözüküyor. bu tek artı yönü bence. ama özelliklerine baktığım zaman çok yetersiz kalıyor. bence hiç para harcamayın o makineye...

iyi fotoğraf çekmek istiyorsanız paraya da kıymanız lazım biraz. yazdığınızdan anladığım kadarıyla para konusunda da bir sınırınız yok. bence DSLR ya da DSLR-LİKE bir makine almalısınız. dslr makineler en iyisi diyebilirim açıkçası. ama dslr alırken lens harcamalarınıda göz önüne almanız lazım. dslr-like olanlar ise fena sayılmaz dslr lere göre. tabiki dslr de olduğu gibi lens değişmediği için böyle bir harcamada olmaz, bütün özellikler bir lenste toplanmıştır.(makro, zoom, geniş açı gibi...) ben size bu doğrultuda 2 makine önericem. ama tabiki çok iyi araştırmanız lazım. herkesin fikirlerini almanız gerek acele etmeden...

İLK ÖNERİM CANON EOS 400D DSLR

hepsiburada com fiyatı: 839,00 € + KDV

18-55 lens ile birlikte fiyatı tabi ki ama bu lensi almayıp 100-150 ytl indirebilirsiniz fiyatı ve daha iyi bir lens alabilirsiniz.

Bu makine canonun fiyat performans olarak en iyilerindendir. hem amatör olanlara hemde profosyonel olanlara hitap edebilir. sonuçta bir dslr makine. 10 mp çözünürlükte. tabi ki piksel pekte önemli değil, tabi büyük baskılarda çıktı almıycaksanız eğer. canonun cmos sensörüne sahip. sensör temizleme özelliğide mevcut. özellikle canonun geleneksel bir özelliği ise canlı renklere sahip olması ve yüksek iso performansı ile gece çekimlerinde minumum kumlanma olmasıdır diğer marka makinelere göre...

İKİNCİ ÖNERİM İSE Fujifilm-FinePix S6500 DSLR-LİKE

fotozeynep.com fiyatı: 740.21 YTL

( 2 GB xD Kart + Orjinal Çanta + Tripod Hediyeli fiyatı)

bence dslr-like makinelerde fiyat performans olarak çok iyi bir makine. tabi ki daha yeni modelleri var ama fiyat o zaman baya artıyor. bence size fazlasıyla yeter, eğer ileri seviye amatör fotoğrafçı veya profosyonel değilseniz eğer. 6 mp çözünürlükte bence gayet iyi eğer büyük baskılar almıycaksanız. yani 1024 çözünürlükte bir ekranda izliycekseniz eğer fotoğrafınızı 2 mp bile yeterli olur. 10x optik zoom a sahip. bu bir lens olarak 28-300 bir lense eşit değerdedir. bence fazlasıyla yeterli olur. 2.5 inç geniş ekran ise size çok faydalı olucak. menülerin türkçe olması da çok iyi bir özellik bence. manuel çekim modlarının olması fotoğrafınıza istediğiniz gibi müdahale etmenize olanak sağlıycak. ayrıca video çekim özelliğide bulunuyor...

UMARIM YARDIMCI OLABİLMİŞİMDİR SAYGILAR...

Tarih: 7 Ocak 2008, 12:09 - İp: 88.***.**3.0
mizumi
mizumi (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Merhaba Gurhan- 87
oncelikle ilgin ve yardimin icin cok cok tesekkur ediyorum. Ben daha cok kompakt bir makina dusunmustum..biraz daha basit her an elimin altinda olan sadece keyif fotograflari icin.. bununla biraz yol katedip sonrasinda ileriye gideyim diyorum cunku bundan 7 sene once Nikon F65 almis ve maalesef cok basarili olamamistim.. Makina superdi cektigim her bir fotograf karesi kayif vericiydi ( benim icin) ama buyuk olmasi sikintiydi ..
neyse dpreview da onerdigin fujiyi goremedim ama canon ve panosonic ozellikleri asagidaki gibi... Sonucda teknik ozellikleri cok iyi anlamiyorum ama rica etsem tekrar bir bakarmisin... bana cok kotu gorunmedi ki biri slr biri compact

http://www.dpreview.com/reviews/compare_post.asp?method=sidebyside&cameras=canon_eos400d%2Cpanasonic_dmcfx100&show=all[/URL]

tekrardan tesekkurler

Tarih: 8 Ocak 2008, 05:08 - İp: 213.***.**0.180
gurhan.d.
gurhan.d. (üye)

400d den ufak ta olsa bahsetmiştim zaten. çok iyi bir makine tartışılmaz. panasonicte fena değil gördüğüm kadarıyla; gerek pixel sayısı gerekse manuel kullanımının olması...

bence ufak bir şey arıyorsanız, panasonic size uygun olur kanımca.

Tarih: 8 Ocak 2008, 08:16 - İp: 88.***.**6.251
mizumi
mizumi (üye)
Yurtdışı / Meraklı

COK TESEKKURLER.. BANA DA GUSEL GORUNDU .. AMA DEDIGIM GIBI TEKNIK BILMEDIGIM ICIN SIZLERIN FIKIRLERI BENIM ICIN ONEMLI.. KOMPACT ICIN SIMDILIK ONCELIKLI TERCIHIM FX 100 OLACAK AMA SOZUNE UYUP BIRAZ DAHA ARASTIRAYIM..
BASKA FIKRI OLAN CIKAR MI?

Tarih: 8 Ocak 2008, 10:32 - İp: 213.***.**0.180
gurhan.d.
gurhan.d. (üye)

ilk yaptığım yorumda yanlış makineye bakmışım özür dilerim

daha tecrübeli biri gelir heralde... acaba istekte mi bulıunsak, Lazut Hocam burda olsa yeter kanımca...

Tarih: 8 Ocak 2008, 10:42 - İp: 88.***.**6.251
i karayel
i karayel (üye)
Muğla / Amatör

selam; daha önce kompakt makine kullanmışsınız. artık daha ileriye gitmenin zamanı gelmedi mi? gürhan bey'in dediği gibi ya megazum alın, ya da giriş seviyesi dslr. ben bir hafta önce panasonic fz18 aldım. fotoğraf kalitesinden memnununm. amaaa, param olsaydı kesinlikle dslr alırdım (iki yıl içinde alacağım dslr). megazumlar içinde fuji s8000, panasonic fz18 öneririm. hem geniş açı (önemli), hem de 18X zoom var ikisinde de. dslr içinse, pentax k100d super modelini tavsiye ederim. harcadığınız son kuruşa kadar hakkını veren bir makine.

Tarih: 8 Ocak 2008, 14:14 - İp: 212.***.**5.231
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

SLR olarak Nikon D40 800- 900 YTL arasında satılmaya başlandı gazetelerde falan ilanlarını görüyorum.

Tarih: 8 Ocak 2008, 15:16 - İp: 85.***.**4.112
mizumi
mizumi (üye)
Yurtdışı / Meraklı

daha once compact kullandim ama fotograf cekme merakindan diil hatira olsun derdindendi... Simdi bunu ileri goturmem lazim hem bunu ne kadar ileri tasiyabilecegimi bilmedigimden yine kucuk bir compact makina alip yola cikayim arkasindan dsrlye geceyim dusuncesindeyim. Cunku dsrl biraz zor gorunuyor gozume hazir bir fotograf sevdasina girmiskende bunu engellemeyeyim diyorum ama yinede tavsiyeni dinleyecegim makina ve fototgrafcilik icin arastirmalar yapmaya calisiyorum elden geldigince dsrl makinalarida incelemeye calisayim

Tarih: 9 Ocak 2008, 05:05 - İp: 213.***.**0.180
bartbartez
bartbartez (üye)
Sinop / Amatör

merhabalar... ben de senin gibi makine arayanlardanım. benim de aklımda canon a570 var. internetten oldukça bakma şansım oldu.. manuel kullanıma imkan veriyor. fiyatı da makul. resim kalitesi için yorum yapamıyacağım. atıyorum bir fujifilm f30 gibi değil gördüğüm kadarıyla. ancak amatör birini tatmin edebilecek kadar da yeterli sanırım....

Tarih: 9 Ocak 2008, 14:20 - İp: 88.***.**8.236