ajx
ajx (üye)
İstanbul / Amatör

Yeni Başlayan Biri İçin Önerileriniz?

Öncelikle merhabalar;
Fotoğrafçılığa karşı merakım var ,forumunuzu yeni keşfettim.Neredeyse 3saattir forumunuzun altını üstüne getirdim birçok yararlı bilgi edindim ancak öğrendiklerimle bir o kadar da kafam karıştı.

Lafı fazla uzatmayayım.Bir fotoğraf makinesi almayı düşünüyorum ancak yeni başlayacağımdan ve öğrenci olduğumdan dolayı bütçem oldukça sınırlı (max 200-250TL).Ve zaten sınırlı olan bu parayıda işime yaramayacak kalitesiz bir makineye vermek istemiyorum.Çeşitli teknik terimlerin arasında boğulduğumdan bu işi benden çok daha iyi bilen tecrübeli kişilere önerilerini sormak istiyorum.
Benim gibi bütçesi sınırlı kişilere fotoğraf makinesinin en çok hangi özelliklerine dikkat etmesini önerirsiniz.Önerebileceğiniz makineler hangileri?

Ek olarak birde şunlar hakkındaki yorumlarınız nedir alabilir miyim?

http://www.samsung.com/hk_en/consumer/photography/cameras/digital-camera/EC-ES75ZZDPSHK/index.idx?pagetype=prd_detail&tab=specification

http://www.canon.com.tr/For_Home/Product_Finder/Cameras/Digital_Camera/PowerShot/PowerShot_A3000_IS/index.aspx?specs=1

http://www.canon.com.tr/For_Home/Product_Finder/Cameras/Digital_Camera/PowerShot/PowerShot_A490/index.aspx?specs=1

Cevaplarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.

#ajx' tarafından 14.02.2011 06:09:33 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Şubat 2011, 04:22 - İp: 88.***.**4.232
musti35
musti35 (üye)
İzmir / Meraklı

Keşke bütçeniz daha fazla olabilseydi de manuel ayarlı bir makine önerebilseydik.

Öncelikle fotografçılık ile ilgili birşeyler öğrenmek isterseniz manuel ayarlı bir makine şarttır.

Bütçeniz dahilinde olan makineler basçek makinelerdir.
200-250 lira arası makinelerde özellikleri şu olsun bu olsun dersek kendimizi kandırırız.
Hemen hemen hepsi aynı özelliklerde makinelerdir.
Çok fazla farklar göremezsiniz.

Gelelim tavsiyelere;

Bu makineler arasında iseniz Canon a3000

Bütçenizi 50 lira kadar arttırabilirseniz Canon ixus 95

2. el makine da alabilirim derseniz;
birşeyler öğrenebilmek için manuel ayarlı bir Canon A590 ya da A570

2. el az biraz manuel ayar destekleyen Samsung NV8

2. el Fujifilm 50fd ya da 40 fd( fiyatı bütçe dışına biraz çıkabilir.)

Hayırlı olsun

Tarih: 14 Şubat 2011, 08:46 - İp: 83.***.**3.249
bersar95
bersar95 (üye)
İzmir / Amatör

boşver dijital makina almayı sen 60 tl ye analog makina satıyorlar 2. el(flimli) git ondan al.önerim benimde kullanıdığım makina:zenit 122 resmi:http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Zenit_122_camera.jpg

üstüne kalan paranla bir teleobjektif alırsın(75 tl)
üstünede balık gözü flash falan alırsın(20-30).
geriside cebine kalır ilk aldığın fotograflar çöpe atılacak hazır ol :D
ikinci fotograflar aile albümüne konabilecek fotograflar olacak.:D
üçüncüde ise koyduğun fotograflar bu sitede yayınlanmaya başlar sende fotograf çekmekten büyük haz alırsın.analog makina detaylarını daha sonra konuşuruz(estatene,diyafram,netlik...)

Tarih: 14 Şubat 2011, 13:46 - İp: 195.***.**1.248
bersar95
bersar95 (üye)
İzmir / Amatör

Uyarı

1. Forumda yazılan mesajlardan tamamen üye sorumludur.
  2. T.C. yasalarını ya da uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen mesajlar foruma gönderilemez.
  3. Konu açmadan önce forumu aramanız önerilir. Bir birinin benzeri konular silinecektir.
  4. Konunuzu, ilgili ve sadece tek bir bölüme açın.
  5. Konunuzun başlığını, sorunuzla ilgili özet bir cümle olarak belirtin. "Acil..., yardım.., buraya bakın..., makine alacam kararsız kaldım..." şeklindeki konular silinecektir.
  6. Topluluklar hakkında tahrik edici ve küçük düşürücü yazılar yazılamaz.
  7. Site tanıtımı, reklam, satış ve satın alma ilanı şeklindeki mesajlar silinecektir.
  8. Özel mesaj sistemi ya da mail üzerinden dosya ve bilgi paylaşımı talebi içeren mesajlar silinecektir.
  9. Programların crack ve seriallerini dağıtmak, crack, warez, hack benzeri sitelerin tanitimi kesinlikle yasaktır.
  10. Telif hakları kanunu kapsamında; kullanma klavuzu, görüntülü belge veya dökümanların yayınlanması, bu belge ve dökümanları barındıran sitelere link verilmesi kesinlikle yasaktır.
  11. Herhangi bir kullanıcının kişisel bilgilerini yayınlamak ve özel mesaj sistemindeki bir konunun foruma taşınması kesinlikle yasaktır. Rahatsız edici mesajları olduğunu düşündüğünüz üyeyi site yönetimine bildirin.
  12. Foruma konu açan ve cevap yazan her üye yukardaki kuralları kabul etmiş sayılır, aksi davranışlar üyelik iptaline neden olur.

Tarih: 14 Şubat 2011, 13:50 - İp: 195.***.**1.248
handsome
handsome (üye)
İstanbul / Amatör

merhaba
200-250 tl.gibi bir bütçe ile d-slr alma şansınız hiç yok,iyi bir kompakt dijital alma şansınız biraz var!..bulmak biraz zamanınızı alabilir ama bu bütçe ile slr-like tabir edilen,değişmez objektifli dijital bir makine alabilirsiniz..google a slr like yazıp aratın,karşınıza oldukça fazla seçenek çıkacaktır..ama ben fotoğrafı temelden öğrenerek ilerlemek istiyorum derseniz,mekanik 35 mm.filmli slr lerden başlayın derim.mesela bir canon ae-1,minolta x-300,olympus om-10...vs.gibi..hatta 60-80 tl.gibi bir fiyata başlangıç makinası olarak zenit 122 alabilirsiniz,tepe tepe de kullanır,fotoğrafı öğrenebilirsiniz..bu makinalarda herşeyi manuel olarak yapmak durumundasınız.o nedenle temel fotoğrafçılık bilgilerine ihtiyacınız var,ama işiniz düşündüğünüzden çok daha kolay..her portalda yardımınıza severek koşacak amatör-profesyonel arkadaşlar var.saygılar..

Tarih: 15 Şubat 2011, 15:39 - İp: 178.***.**8.110
ajx
ajx (üye)
İstanbul / Amatör

Cevaplar için herkese ayrı ayrı teşekkür ederim.

Canon a590 öneriliyor manueli olduğu için ancak eski bi model olduğu için hiçbir mağazada göremedim.İnternette kullanılmışları var ama fiyatlar arasında uçurumlar var.
120 diyende var 150 diyende hatta 300e kadar gidiyor.Bu makinenin ederi ne kadardır yaklaşık?
2.elin çeşitli sorunları olabileceğinden o tarafada pek yanaşmak istemiyorum bu makinenin sıfırını 250 civarına bulabileceğim bir yer var mıdır?

#ajx' tarafından 17.02.2011 12:36:17 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Şubat 2011, 12:35 - İp: 78.***.**5.104
musti35
musti35 (üye)
İzmir / Meraklı

Sıfır A590 bulmanız gerçekten zor artık.
Geçen yıl pisayadan kalktı.

Elinde kalan firmalar olabilir.
Ama şurada vardır diyemem.

2. el fiyatı temiz bir makine için 200 liradan fazla vermeyin derim..

Tarih: 17 Şubat 2011, 14:22 - İp: 83.***.**3.249
ocanic
ocanic (üye)
İstanbul / Meraklı

"zaten sınırlı olan bu parayıda işime yaramayacak kalitesiz bir makineye vermek istemiyorum"

sizin açınızdan en mantıklısı analog bir makine almak.

Tarih: 17 Şubat 2011, 15:07 - İp: 85.***.**1.161
  • 1