zenit...
zenit... (üye)
Zonguldak / Amatör

Sony Dsc Hx-1 / Sony R1 - Panasonic Fz28

Yukarıdaki makineler arasında kararsızlıklar yaşayan bir kulanıcıyım.
Özellikle Sony Hx 1 G serisi objektif ve panoromik çekim özelliğiyle beni en çok etkileyen makine;ancak R1 de sınıfının en iyi makinelerinden biri olarak benimsenmiş;sensörü ve objektifiyle sanırım hepsinden üstün kabul ediliyor ancak titreişim önleyicinin olmaması ve panasonic Fz28 gibi iso performansı yönüyle zayıf...Fz 28 de Leica desteğiyle renk başarısını özellikle vurgulayan bir makine...

Tabii bir de fiyat,sıfırının R1 için bulunma zorlukları gibi sorunlar hep düşündürüyor.Bu konuda son karar sizce ne olmalı...

Tarih: 28 Haziran 2009, 19:40 - İp: 88.***.**7.95
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

R1 yüksek fiyatı ve üstün kalitesi ile ayrı bir yerde tutulmalı..

örnek fotolara bakınca HX1 in çok kaliteli bir makine olacağını düşünüyorum.
özellikle panorama özelliği çok yaratıcı sonuçlar verecektir.
HD video kaydı da oldukça başarılı görünüyor.

Tarih: 28 Haziran 2009, 22:57 - İp: 85.***.**3.148
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

r1 i eliyorum,evet optigiyle iyi hatta efsane bir makineydı ama artık kucuk sensorlu dslr-likeların bile daha iyi iso performansı var..
lens konusu kafanızı karıstırmasın,bu makineler uzerındeki lensler bildiginiz anlamda carl zeiss-leica falan degil..zaten oyle olsaydı, makineyı aldıgınız fiyata lensini bile alamazdınız..

panasonic daha iyi bir secim bana gore..

hx1in iso performans konusunda suphelerim var
sokakgitarıstı adlı uyemız almıstı yukledıgı fotograflarda iso 125te belirgin noise vardı?
anlamak mumkun degil..

Tarih: 29 Haziran 2009, 04:52 - İp: 78.***.**8.176
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Bende size Panasonic fz28 öneririm. Sizi tatmin edecek özelikleri var ve fiyatıda diğer ikisine göre daha uygun olmalı. Hx1 yeni piyasaya çıktı. Fyatının uygun konuma gelmesi epey zaman alır. R1 bir efsane (idi) hala öyle. Ama eski bir makine sizin aradığınız ve beklediğiniz yüksek zoom, panaroma vs özellikleri veremez. Fiyatı da hala yüksek sayılır. (En son 900-1000 tl civarı biliyorum)

Bu üçü arasından size en uygunu bence Fz28

Tarih: 29 Haziran 2009, 23:14 - İp: 88.***.**0.85
sokakgitaristi
sokakgitaristi (üye)
Ankara / Meraklı

gaijin yalnız ben hic ayar yapmadan cekmistim birde diger resimleride inceledinmi
bide su var makinaya tam hakim degilim :D bence guzzel makina hergun bir yerini kurcaliyorum kullanma klavuzuna gore :D gezxmeye ciktigimda size guzel fotolar yuklemek icin :D

Tarih: 29 Haziran 2009, 23:15 - İp: 195.***.**2.55
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Noise konusunu da fazla kafanıza takmayın. Üçüde bu konuda çok iyi makineler değil. tabi R1 daha iyidir noise konusunda ama dediğim gibi kafanıza takmayın.

Tarih: 29 Haziran 2009, 23:18 - İp: 88.***.**0.85
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

badboy r1 noise konusunda daha kotu.. bakma sensor boyutuna..
camur gibi fotografları yuksek ısoda..
------------------------

sokakgitaristi aman yanlıs anlama,sana yonelik bişey degil,tabiki makine iyi ve tabiki makineye alısınca daha iyi fotograflar cıkacak,ama noise performansı cokda kullanıcıyla alaklalı bir durum degil..
acıkcası cmos sensorun hd video dısında yuksek iso performansı içinde işe yaramasını beklerdim..
iso 125te noise gorunce sasırıyor insan..

panaroma nın makinede cekilmesi cokda buyuk bir olay degil acıkcası, bir panaroma programında panaroma yapmak yaklasık 1 dakika 3 sanıye suruyor yada 4

Tarih: 29 Haziran 2009, 23:23 - İp: 78.***.**3.149
sokakgitaristi
sokakgitaristi (üye)
Ankara / Meraklı

gaijin yok makina iyi degil diyebilirsin buna gocunmam :D sadece benden kaynaklanabilir zaten bunu alirken dusuncem 1 yillgine falan almakti :D kompaktan yari profosyenele geciyim ordanda tam profa geciyim :D direk profa gecmek istesem cok afallardim galiba :D bunda bile ayarlarin yerini daha tam ezberleyemedim :D he birde bak ben resim ekleyince galeriye insallah bu hafta ekleyecegim hem fotograf hakkinda hemde fotograf cekimi hakkinda yorumlarini bekliyorumki kendimizide gelistirelim :D

Tarih: 29 Haziran 2009, 23:32 - İp: 195.***.**2.55
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

inşallah
elindeki makineyı 1 yıllık dusunme,kullanmayı tam anlamıyla ogrenınce aslında daha fazlasına ıhtıyacın olmadıgını anlayacaksın..
bunuda gelişemeyeceksin diye degil, nekadar gelişirsen geliş aslında daha fazlasına ıhtıyacımız yok fotograf cekmek için diye soyluyorum

Tarih: 30 Haziran 2009, 00:11 - İp: 78.***.**3.149
sokakgitaristi
sokakgitaristi (üye)
Ankara / Meraklı

gaijin bakiyorumda bazi arkadaslar yuzunden her lafina aciklama getirmek zorunda kaliyorsun :D daha yeni olan forumda gordum ben seni forumdan az da olsa tanidim laflarini ters anlamiyorum merak etme sonucta demek istediklerini anliyorum foruma ve bizlerede cok katkin oldugunu dusunuyorum

Tarih: 30 Haziran 2009, 00:23 - İp: 195.***.**2.55
newwave2tr
newwave2tr (üye)
İstanbul / Amatör

Hx1 denen cihazın 2.8 diyafram açıklığındaki netleme noktaları hiç bir DSLR da yok.En pahalı 2.8 objektiflerde bile 400 ISO nun altında 2.8 diyaframla çekemeyeceğiniz resimleri HX1 ile 100 ISO da rahatlıkla çekebilirsiniz. Teknolojinin en üst noktası bir makine.
Bu özellikler efsanevi H9 da da vardı ama bu cihaz daha iyi.
Ayrıca çok çok hızlı. Otomatik netleme için deklanşöre yarım basmak zorunda bile değilsiniz. Yarım basma yapsanızda sizin basma hızınızdan daha hızlı netleme yapıyor. Sportif aktiviteleri çekeceksiniz biçilmiş kaftan.

Tarih: 3 Temmuz 2009, 11:30 - İp: 212.***.**0.2