mert777
mert777 (üye)
Antalya / Amatör

Samsungpl20 Bombele Çekiyor Yardım

iyi günler arkadaşlar bundan yaklaşık 1-2 yıl önce hatırlamıyorum bile hatırlamak istemiyorum. Samsung Pl20 diye bir makine aldım. 270 tl di 220 ye düşmüştü Ona aldanıp aldım ama çekim yapınca 1-2 çekim yapınca çekmeceye koydum moralim bozuldu elime bile almıyorum.
çekimler Net ama çok bombele çekiyor özellikle yakın çekimlerde ya çok büyük ya çok küçük kenarları bombele çekiyor, Foto çekince aynada baktığım kendim değilim. bir objeyi çekiyorum illaki bombele şeklinde çıkıyor, üzerinde ne ayar varsa yaptım olmadı...
6230i marka eski kameralı telefon bile bu makineden daha düzgün çekiyordu en azındna bombelelik yoktu.

Ps ile resim boyutları küçültülmüştür.

Yakın çekimlerde çok çok daha bombele çekiyor...

bu arada bu sorun tüm makinelerde varmıdır ? gidipde kötü fotoğraf çeken bir cep telefonumu almalıyım?

şimdi ben 200-300 tl arası evde falan veya kendim hatıra aile çekimleri yapabilecğeim bir makine arıyorum. bana önerirmisiniz ?

Tarih: 25 Temmuz 2013, 18:31 - İp: 78.***.**4.150
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

en geniş açıda ve yakından çekilenler böyle olur, normaldir...aynı şartlarda diğer kompakt makinaların çekecekleri de bundan çok farklı olmaz...bence kullanmaya devam edin ama illa yeni makinada ısrarlıysanız birçok markette canon sx150 199 liraya kampanyada...ondan daha iyisini isterseniz yine canon sx220 veya sx230 olabilir...300-350 arası bulunabilir sanırım...

Tarih: 26 Temmuz 2013, 15:55 - İp: 176.***.**1.69
mert777
mert777 (üye)
Antalya / Amatör

saolun kiev cevap için.

yalnız geniş açıdan kastınız nedir anlamadım?
bu makinada olup olan çekim ayarı bu. mod diye birşey var sahne yakın çekim gün batımı diye gidiyor ne yaptıysam sonuç aynı. bir hatıra resim olsun diyorum kendimi çekiyorum burnum büyük yada kafamın bir yanı kare gibi. evde bir eşyamı, eve gelen bir misafiri çekmeye çalışıyorum çok çok farklı çıkıyor...uzakdan yakından ışıklı ışıksız, gün ışığıyla falan yapmadığım ayar kalmadı. hiçbir zaman düzgün bir resim çekmedi

nerden çekmeliyim nasıl çekmeliyim anlamadım.

benim tek derdim resimler biraz net olsun, birde kenarları özellikle resmin hatları düzgün olsun hani gözümüzle bakıyormuşuz gibi.

başka makine önerileriniz varsada yazabilirsiniz
Şimdi makine alırsam canon markamı almalıyım?
canondada veya başka makinelerdede bu bombelelik olurmu ?

Tarih: 26 Temmuz 2013, 19:58 - İp: 78.***.**9.14
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

o makina yeterli, başka almaya gerek yok...deneme-yanılma ile çok şey öğrenilir...
illaki yeni alınacaksa yukarıda önerdim...

Tarih: 27 Temmuz 2013, 01:56 - İp: 176.***.**1.69
mustafa_ozdag
mustafa_ozdag (üye)
Antalya / Meraklı

"barrel distortion" deniyor bu duruma.Geniş açıda çekilen fotoğraflarda bu tür bozulmalar oluşur. (Zoom yapmadığınızda makinenizin en geniş açısıdır.)Zoom yaptığınızda bu tür bozulmaların azaldığını ya da ortadan kalktığını görürsünüz. Makinenizi değiştirmenize gerek yok yani.

Tarih: 29 Temmuz 2013, 19:31 - İp: 176.***.**9.174
mert777
mert777 (üye)
Antalya / Amatör

Saolun mustafa ozdağ
yalnız bu makinede optik zoom x5 şu çektiğim resim 3x yapılmış optik zoom zoom yaptıkça kaliteside bir hayli düşüyor resim kalitesi.. bombelelik ortadan kalkmıyor aynı devam ediyor...

zoomsuz hali

8-10 cm uzaklıkdan çektiğim rc oyuncak araba =(

parfüm şişesine dikkat yamukluğu görebilirsiniz.

ne yaparsam yapayım ister yakın ister uzak ister zoomla, elbet yamukluk bombelelik oluyor. yada zoom yapınca kalitesi bir hayli düşüyor makinenin üstündeki zoom tuşuyla x3 de bile kalite berbat

işte bu sorunların olmadığı bir makine yokmu 250-300 tl arası ?

#mert777' tarafından 31.07.2013 18:00:18 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 31 Temmuz 2013, 17:51 - İp: 78.***.**5.226
mert777
mert777 (üye)
Antalya / Amatör

2 tl ye eski aldığım a4 tech camera pc kamerasıyla çektim. peugeut 308 ufaltılmış rc araba hatları gerçeğe daha yakın..

buda samsung pl20 ile çekilmiş resim arabanın önüne doğru farlar sanki normaldeki gibi değil. çok değişiyor aynı mesafeden aynı açıdan çektim. farkı anlarsınız...

arkadaşlar lütfen bir önceki mesajımı ve bunu okuyunuz...
saolun.

Tarih: 31 Temmuz 2013, 18:32 - İp: 78.***.**5.226
mustafa_ozdag
mustafa_ozdag (üye)
Antalya / Meraklı

Zoom yaptığınızda kalite kaybı : Düşük perde hızı ve elinizin titremesi ve sonuç bulanık fotoğraf.
Geniş açı ve yakın çekim: perspektifte bozunmalar. Özellkile merkezden uzak bölgelerde bu bozunma daha fazladır.Sizin örneğinizde parfüm şişesinde göründüğü gibi.Çekim yaptığınız açı da önemlidir.Bir şişeyi tam karşısından fotoğraflamkla tepeden ya da alttan fotoğraflamak aynı persfektifi vermez.

Geniş açı lens

Tarih: 1 Ağustos 2013, 14:14 - İp: 92.***.**2.0
fotosefo
fotosefo (üye)
İstanbul / Amatör

-

#fotosefo' tarafından 14.06.2014 08:54:19 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Haziran 2014, 07:00 - İp: 95.***.**3.145
  • 1