dramatiktenor
dramatiktenor (üye)
Adana / Amatör

Orta Karar Bir Kompakt Makine Önerisi...

Merhabalar,

Üst sınır 400, bilemedin 450 lira olmak üzere bir fiyat/performans ürünü varsa bildiğiniz, benimle paylaşmıyorsanız çok ayıp edersiniz.
Aslında daha önce hep kendi kafama göre gider alırdım ama bu kez kendi başıma iş yapmamaya karar verdim. Zira bu işe anlamadan girmek büyük dert. Fi tarihinde ucuz bir kodak marka alette yakaladım kaliteyi sonraki tercihlerimin hiçbirinde yakalayamadım. (HP'nin bir makinasını kullanmıştım bir ara, o biraz idare ediyordu işte. Ama şimdi kullandığım fujifilm finepix a820'nin yarattığı kazıklanmışlık hissi iki yıldır geçmedi. Tam anlamıyla facia bir alet.)
Makinenin ambalajında etkileyici değerler yazıyor kalite konusunda, ama gelin görün ki sözde 8 MP fotoğraflar telefonla çekilmiş fotoğraf kalitesinde oluyor. Yaklaştırınca çok rahatsız eden bir blur ve petek efekti görülüyor ki, hakikaten sinir bozucu. Ortamda şöyle harbi güneş ışığı olmadığı sürece fotoğraflar hep berbat oluyor. Gece zaten fotoğraf çekmek mi ? Unutun yahu, unutun.

Beni bu dertlerden tekrar muzdarip etmeyecek, çok fazla ışığa ihtiyaç duymadan adam gibi fotoğraf çekebilecek; o blur efektini, o berbat dağılma olayını kat'iyen yapmayacak; ve mümkünse şöyle 640 a 480 çözünürlükte ve yüksek fps de video çekebilecek bir makina arıyorum umutsuzca. Yardım ederseniz çok makbule geçer.

Ha bu paraya daha iyisi de bulunur, 720p video çeken ve diğer isteklere de yanıt veren, bilmemkaçx optik zoom yapmaya muktedirleride var derseniz daha bir hoş olur :D

Önceden teşekkürler

not: Bir de saçma sapan formatlarda (mov, m2ts, yok bilmemne... hani mümkünse avi olsun, 1-0 olsun, bizim olsun) video kaydetmeyen, ne bileyim fotoğrafları şöyle adam gibi jpeg formatında kaydeden, raw ile falan beni uğraştırmayan, garip garip hafıza kartları istemeyen (xd picture, memory stich pro duo falan...) bildiğimiz sd ile tatmin olabilen, amatör dostu bir alet olursa çok sevinirim. İşin çok büyük meraklısı olmadığım ve büyük vaktimi fotoğraflarla uğraşarak geçirmediğim için standartın dışında aksesuarlar, aparatlar, dosya uzantıları, ayarlar ile boğuşarak yorulmaya değmez gibi geliyor bana

#dramatiktenor' tarafından 20.01.2012 20:18:35 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Ocak 2012, 20:15 - İp: 212.***.**0.246
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı
dramatiktenor
dramatiktenor (üye)
Adana / Amatör

Özellikler etkileyici görünüyor ama modeli daha önce kullanmış ya da kullanmakta olanların deneyim ve fikirlerini merak ediyorum. Büyük gazla gidip aldıktan sonra "hadi beee... böyle miymiş" demekten korkuyorum Bir de video formatının "mov" olması biraz sıkıntı gibi duruyor. Ama rakamlarla ifade edilebilen özellikler hakikaten beklediğimin de üstünde. Zaten şekli şemali de öyle bildiğimiz kompakt makinelere benzemiyor Kendisini sıkıp sağdan soldan biraz kas pörtletse SLR oluverecekmiş gibi duruyor :D

Tarih: 20 Ocak 2012, 21:52 - İp: 212.***.**0.246
arandur
arandur (üye)
Zonguldak / Amatör

Arkadaşın önerdiği model iyidir. Ayrıca Canon 300 HS bakabilirsiniz. Ama ben olsam 2. el falan dinlemeden şöyle bir efsane makine alırdım:

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-fotograf-kamera-dijital-fotograf-makinesi-satilik-canon-s90-temiz-garantili-71701470/detay

Tarih: 29 Ocak 2012, 22:56 - İp: 94.***.**9.86
  • 1