dt.hilal
dt.hilal (üye)
Ankara / Amatör

Optik Zoom’mu Mp’mi????

Arkadaşlar merhaba
ben fotoğraf çekme konusunda çook hevesliyim ve bu işi çok seviyorm ama malum bütçe izin verdiğince bi makina almak istiyorum..
kodak'ın 2 ürünü arasında kararsız kaldım z712 12xoptikzoom 7,1mp mi yoksa
z1275 5xoptikzoom 12mp mi almalıyım..
teknik bilgi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız çok sevinirm

Tarih: 28 Eylül 2007, 00:00 - İp: 88.***.**2.159
bulka59
bulka59 (üye)
İstanbul / Amatör

Önce ne çekeceksiniz onu belirleyin optik zoom katsayısına kolayca karar verirsiniz. İncelemedim bu iki kameranın sensör boyutları nedir , ISO aralıkları nedir çiçek böcek çekecekseniz makro en yakın netleme uzaklığı nedir ve hepsinden önemlisi fotoğraf çekmeyi optik fiziğini ne kadar biliyorsunuz . bence bir kaç gün fotoğrafçılıkla ve optik ilgili kitap okuyun kendiniz karar verin.
Bizlerden alacağınız bilgiler doğru bile olsa sizin özelinizde sizi yanıltabilir.
Selamlar

Tarih: 28 Eylül 2007, 00:57 - İp: 81.***.**1.125
osmanc
osmanc (üye)
İstanbul / Meraklı

Foto makineleri zoom ya da mp göre alınmaz. Bunlar sadece pazarlama teknikleri. Önce sensörlerine bir bakın büyüklüğüne ve küçüklüğüne. Ayrıca iso degerlerine bakın ama unutmayın kompakt makine ile iso200den sonrası facia gibi oluyor sebeb küçük sensör DSLR'a göre. Bulka59 abi çok güzel anlatmış zaten.

Tarih: 28 Eylül 2007, 01:03 - İp: 85.***.**7.109
dt.hilal
dt.hilal (üye)
Ankara / Amatör

ISO değeri hakkında yeterli bilgim yoktu aslında ama öğrenicem.. terimler makina özellikleri okuyup anlamaya çalışıyorm ama nedense sorularıma her girdiğim sitede ters tepkiler alıyorm sormadan öğrenemem ama değil mi arkadaşlar..
ne çekmek istediğime gelince hastalarıma yaptığım dişlerin resmini, bulutların resmini çekmek istiyorm elimde eski, optikzoom'u olmayan bir dijital makina mevcut ve görüntü kalitesinden memnun değilim..

Tarih: 28 Eylül 2007, 01:35 - İp: 88.***.**6.190
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Sevgili Hilal ,
Aramıza hoş geldin.Farkında isen herkes (ben de dahil) kendi doğrularımızı dile getiriyoruz Umarım benimkiler senin doğrularınla örtüşür
Şimdi makineler öncelikle ihtiyaç sonrasında ergonomi ve nihayetinde fiyat-performans kriterlerine göre alınır.Satış sonrası servis hizmetlerini de göz ardı etmemek gerekir tabiiki.
Kodak makinelerin satış sonrası teknik desteği iyi değil.Oradaki teknisyenler fotograf makinelerine Bilgisayar çevre birimi gözüyle bakıyorlar.

Ben aynı zamanda panasonic yetkili servisiyim.
Diş hekimliği mesleğini yakından biliyorum o nedenle senin çalışmaların sırasında rahatlıkla kullanacağın mesai dışı zamanlarda da kolayca taşıyabileceğin bir makine olarak Panasonic TZ 3' ü öneriyorum Geniş bir lcd ye sahip olması yüksek bir zoom aralığının olması ama buna rağmen boyutlarının küçük olması ile yerinde bir tercih olacaktır.
Eğer daha basit ve kullanımı kolay bir ürün istiyorsan bu sefer sana Panasonic FX 3 veya FX10 öneririm.

Tarih: 28 Eylül 2007, 01:51 - İp: 88.***.**0.136
dt.hilal
dt.hilal (üye)
Ankara / Amatör

teşekkür ederim Burkay bey farklı bir açıdan daha bakmamı sağladınız ben sanki illaki kodak olcak diye takılmıştım.. önerdiğiniz makinayı inceledim şimdi.. hem estetik açıdan hem de özellikleri açısından dikkate almam gereken bi model tekrar sağolun
inşallah en kısa zamanda ben de kendi makinama kavuşacağm [>:D

Tarih: 28 Eylül 2007, 02:10 - İp: 88.***.**6.190
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Eğer önerdiğim makinelerden beğendiğin varsa madem ankaradasın bizim servise uğrayıp dilediğin kadar inceleyebilirsin.Melek hanım sana yardımcı olur..

Tarih: 28 Eylül 2007, 02:15 - İp: 88.***.**0.136
dt.hilal
dt.hilal (üye)
Ankara / Amatör

günaydın Burkay Bey
siteyle yeni tanıştığım için sizin servis nerde nasıl ulaşabilirm o konuda da bir bilgim yok eğer yazmanızda site açısından bir sakınca yoksa adres alabilir miyim

Tarih: 28 Eylül 2007, 09:35 - İp: 212.***.**7.73
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

www.burukay.com
Hemen yeri gelmişken belirteyim Biz satış yapmıyoruz.Bizim orada sadece makineleri inceleyebilir ve hatta ileri düzeyde teknik bilgi alabilirsiniz.Makine satın almak için bir mağazaya gitmeniz gerekir.

Tarih: 28 Eylül 2007, 12:17 - İp: 212.***.**3.254
dt.hilal
dt.hilal (üye)
Ankara / Amatör

teşekkür ederm adres için bir fırsat bulduğumda uğrıycam mutlak

Tarih: 28 Eylül 2007, 12:39 - İp: 212.***.**7.73
  • 1