firavun_20
firavun_20 (üye)
Denizli / Amatör

Nikon P 80 İle Panosonic Fz18

arkadaşlar ben yeni başladım bu işe ben tam fz 18 almaya karar vermiştim sizlerden gelen yorumları okudum kafam karıştı nikon p80 mi alayım panosonic fz 18'mi alayım karar veremedim bu konuda blgi ala bileceyim tek yer buarsı bana en kısa zaman da bilgi verirseniz sevinirim şimdiden bilgi veren abilerime çok teşekkür ederim......

Tarih: 9 Haziran 2008, 01:55 - İp: 88.***.**0.249
oguzhanman
oguzhanman (üye)
İstanbul / Amatör

ikisinden brisini alabilirsin.

nikon p80' in filtre adaptörü yok. sonradan da takamıyorsun. takmayı düşününmüyorsan sen bilirsin.

panasonic fz18' e adaptör sayesinde uv, polarize, close-up gibi filtreler takabilirsin.

iki fotoğraf markasının da renk tonlamaları çok başarılı.

karar senin , fotografik açıdan hangi makinayı alırsan al pişman olmazsın.

ama ben p80 ile fz18 arasında kalsam , kesinlikle fz18 alırım.

Tarih: 9 Haziran 2008, 08:44 - İp: 88.***.**8.29
siyahla
siyahla (üye)
Artvin / Meraklı

biri nikon biri panasonic tabiki nikon önce gelir marka olarak ama

Tarih: 10 Haziran 2008, 01:15 - İp: 88.***.**7.249
dadas2525
dadas2525 (üye)
İstanbul / Amatör

fz18 tüm incelemelerden geçer not almış.p80 ise yeni .fz18 e göre söylene bilecek artıları
1-daha küçük ebatlarda
2-sensörü daha büyük
3-daha şık
4-daha yeni model
ben fz18 aldım.almasaydım kesinlikle p80 alırdım hem h50 den hemde sp570uz dan çok çok iyi.
bence bu ikisi arasında yapacağın tercih seni pişman etmez.
son günlerde p80 in fz18 den daha kaliteli fotoğraflar verdiğini duymaya başladım.p80 biraz daha önde gibi.saygılar...

Tarih: 10 Haziran 2008, 09:07 - İp: 78.***.**3.142
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

"mış"lı yorumlara bakmayın derim..

mayıs ayında fz-18 in yeni yazılımı çıktı. gidip servise bu yazılımı yükletin. makinenin çekim kalitesi artacaktır.

bir de şu var;

hangi makine olursa olsun! öncelikle kullanan kişi önemli.. gelsin buraya birisi, nikon p80 ile bir fotoğraf eklesin!
ben de fz 18 ile ekleyeyim.. Bakın bakalım p80 üstün mü???

İş çeken kişide biter!
Ve otomatik modda fotoğraf çekmekle makineye puan verilmez!
Önce bol bol okuyup, tavsiyeler alıp, pozlama yapmanın inceliklerini öğrenmeliyiz.

Hem tip olarak P80 in küçük olması bence hiç te iyi değil..
makine dediğin biraz MAKİNE GİBİ durmalı.. oyuncak gibi değil!
daha yeni model olması da avantaj değil..
sony R1 kaç yıllık model ama hala o sınıfta onun gibisi çıkamadı.

BUYRUN SİZE FZ-18 KALİTESİ..
VE FULL ZOOMDAKİ KALİTEYE BAKIN!
Hiçbir tonlama, düzeltme yoktur. %100 doğal.. makineden çıktığı gibi..

ilk olarak zoomsuz, (28 mm)
Kalemle çizili noktaya bakın..

Ve full zoomlu aynı mekan.. (18x zoom)
Ve kalemle çizili nokta..
18X optik zoomda bu kaliteyi koruyacak makine varsa bir adım öne çıksın!

#panctom' tarafından 10.06.2008 23:53:10 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Haziran 2008, 19:54 - İp: 88.***.**5.102
siyahla
siyahla (üye)
Artvin / Meraklı

bu durumda p80 den daha iyi mi demek istiyorsunuz

Tarih: 11 Haziran 2008, 00:19 - İp: 88.***.**7.249
bilginx
bilginx (üye)
Kocaeli / Meraklı

Sn. panctom bende Panosonic Fz18 almayı düşünüyorum, daha önce Sony H50 düşünüyordum ama incelediğim resimlerde mor saçaklanmalar var ve hiçbir arkadaş önermiyor. merak ettiğim FZ 18 de video çekimi sırasında zoom yapabiliyormusunuz, bide sesli HD video kaydı yapıla biliyormu. Makina özelliklerinde bu ayrıntıları pek bulamadım...

Tarih: 11 Haziran 2008, 03:23 - İp: 192.***.**8.1
pininfarin
pininfarin (üye)
İstanbul / Meraklı

Sevgili @panctom,
Bazen seninle yazismak hosuma gidiyor

Öncelikle "hangi makine olursa olsun kullanan kişi önemli" cumlene katildigimi belirtmek isterim. Evt ceken kişi onemli kimi elinde dslr + 1000'lerce $ lik lenslerle adam gibi birsey cekemezken kimisi 400ytl'lik bir compactla harika isler cikarir.

Yalniz msj'inda maalesef elestirecegim birkac nokta var. İlk'i buraya gelip nikon p80 ile fotograf ekleyecek kişinin fotografcilik konusunda ne kadar iyi veya kotu yada ne kadar bu işe hakim olup/olmadigi konusunda ne biliyor veya ne bilebilirsin ki, "nikon p80 ile biri fotoğraf eklesin ben de fz 18 ile ekleyeyim.. bakın bakalım p80 üstün mü??" seklinde bir cumle kurabiliyorsun?

Ya P80 ile gelip fotograf ekleyecek kişi Richard Butler, Phil Askey veya Simon Joinson olursa işte o zaman ne yapacaksin

Katilmadigim diger konu, "hem tip olarak P80 in küçük olması bence hiç te iyi değil makine dediğin biraz MAKİNE GİBİ durmalı oyuncak gibi değil!" demissin.. Bu soylediklerin tamamen SUBJEKTİF VE GORECELİ KAVRAMLAR olup kişiden-kişiye farklilik gosteren, değişken begenilerdir. Kimisi nispeten kucuk makine begenir, kimisi agir ve buyuk. Bir makinenin rakibi karsisinda daha minimalist veya nispeten kucuk olmasi onu "tercih edilmez veya dezavantajli kılmaz".

Aksine teknoloji kuculdukce deger kazanir cunku daha fazla muhendislik, daha yuksek (nano veya micro) teknoloji, yuksek malzeme kalitesi ve çok daha hassas tasarımlara gerek ve ihtiyac duyulur. Ör; 15.4 inch ve ustu laptoplar ile daha ufak 14.1, 13.3, 12 inch ekran laptoplarin fiyatlarini arastiracak olursan ne demek istedigimi daha iyi anlayacaksin. Zira suan 12.1 inch bir laptop ortalama 2500, 3000 kusur ytl den baslarken bu fiyata pekala iyi kalitede iki tane 15.4 inch ekran laptop alabilirsin. Bunun nedeni boyut ufaldikca muhendislik degeri, tasarim ve malzeme kalitesinin katlanarak artmasidir.

Neyse asagidaki kareleri Nikon P80 ile cektim. Bulundugum yerde misafir oldugumdan esofmanlarla uzaklasip farkli seyler pek cekemedim ancak COGU GOLGEDE CEKİLMİŞ OLAN bu kareler yinede P80 hakkında bir fikir verebilir diye dusunuyorum.

** ÇIPLAK GÖZLE UZAKTAKİ BAZ İSTASYON VERİCİSİNİ GÖRMEK NEREDEYSE İMKANSIZ!

* 18X OPTİK ZOOM

* 18X OPTİK ZOOM

** ÇIPLAK GOZLE ÇATIDAKİ KÜÇÜK CAMEKANI GÖRMEK VE SEÇMEK NEREDEYSE İMKANSIZ!

* 18X OPTİK ZOOM

NOT; Fotograflari karadenize kıyısı olan yerde cektim. Hava nemli oldugundan 18X ultra-yuksek zoom da havadaki su ve nem zerrecikleri karelere dogal olarak yansiyarak hafiften parlamaya neden oldu...

#pininfarin' tarafından 11.06.2008 13:05:08 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Haziran 2008, 10:14 - İp: 212.***.**2.136
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Sevgili pininfarin..

Ben de aynen düşünüyorum
ortak fikirlerimiz de var, karşıt ta..
Ama senle teknik atışmak iyi oluyor

Şİmdi panasonic'miş, nikon'muş, BİZE NE??
Bunlar bizim karnımızı doyuruyor mu?
Biz burada o markayı delicesine savunuyoruz, bize teşekkür mü ediyorlar?

Onların DÜNYA servetleri var. Bizim hayal edemeyeceğimiz kadar çok paraları var. Biz ise bir makineyi almak için, boğazımızdan keseriz, ordan kısarız, burdan kısarız.

Bize ne canon'dan, nikon'dan..

.......................

Bu yazdıklarımda ciddiyim. Ama ben bu olgunluğa henüz varabildim. Belli bir zaman önce, marka fanatizmi yapıp, markama toz kondurmazdım.

Yani diyeceğim o ki; fikirlerimi tarafsız gözle yazdığıma inan..

Dadaş2525 adlı arkadaş bana özelden yazdı:
"fz18 sipariş ettim, ama aklım nikon p80'de.." dedi.

Hemen netten P80 ile ilgili veriler, dökümanlar aradım. Çünkü belki P80 çok daha iyiydi ve ben bu arkadaşımı yanıltarak günahına girmek istemedim.

Ona cevaben şunları yazdım :

P80 ile FZ-18 hemen hemen çok yakın görüntü kalitesine sahip..
Ama gördüğüm kadarıyla, P80 full 18x zoomda biraz bozuyor.
FZ-18 full zoomda daha iyi detaylar veriyor dedim.

Yani panasonic bana ödül vermeyecek ki? Niye onun savaşını vereyim?

İŞTE BU YUZDEN TARAFSIZLIĞIMA GÜVEN SEN DE..

Şimdi gelelim cevaplara..

Eklediğin fotoğraflarda, full 18x optik zoom kareleri kötü değil.. Ama ben hala diyorum ki, fz18 full zoomda daha başarılı.. Nikon P80 de detay kaybı biraz daha fazla.. Senin eklediklerinde de öyle algıladım.

Dış görünüm:

FZ-18 evet gerçekten daha bir makine gibi duruyor. Nikon P80 ise, cep tipi makine ile SLR like arası bir tasarıma sahip..
Yoo yoo.. cep tipi makineleri seviyorum aslında.. Fuji f30 kullandık o kadar

Ve çok isterim şimdi bir FUJİ F100 cep tipi makinem olsun. Çünkü onların tadı, keyfi bambaşka..

(hediye alırsan kabulumdur )

İşte Nikon P80 in dış görünümünü bu yuzden eleştirdim. Ne tam olarak SLR-LİKE olmuş, ne de CEP TİPİ..
Madem büyükçe yapacaktılar P80 modelini, şunu biraz daha SLR LİKE tadında yapsalarmış, ne olurmuş
"oyuncak gibi" tabiri bu yuzdendir.

FZ-18 in kötü 2 yanı vardı:

1- Makro çekerken zoomu kısarak çekmeniz gerekiyordu. Zoomlayarak makro çekerken, çok kez netleyemiyordu.
2- İso 100 de bile bazen Noise reduction izleri görünüyordu.

Ama panasonic firması, mayıs ayında çıkardığı yeni yazılım ile bu sorunları düzeltmiş.Tabii ben hala yükletemedim yeni yazılım

Tarafsızlığıma inan..
Dilersen git şu anda yeni açtığım SONY A300 topiğine, kendi markamın kötü yönlerini nasıl gözler önüne serdiğimi gör

#panctom' tarafından 12.06.2008 04:17:46 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Haziran 2008, 04:09 - İp: 88.***.**9.146
dadas2525
dadas2525 (üye)
İstanbul / Amatör

siparişi iptal ettirmedim.birkaç saat içinde teslim alacağım.panctom abiye katılıyorum .p80 de fz18 iyi.bence ucuz olanı makbul.kalite yüzünden 570uz veh50 den caydım.
yanında orjinal PANASONIC yedek pil,
4 GB Kingston SDHC kart,
close up 4'lü set,
tube adapter,
2 adet UV filtre,
1 adet polariza filtre,
2 adet 46-52 step up ring,
PANASONİC SLR boyun askısı,
mini tripod,
LDC ekran koruyucusu bulunan tam bir settir.
fiyatı 680ytl.bana uygun geldi.umarım hata etmemişimdir.ama p80 olmasada bir sonraki modeli inşallah alacağım.

Tarih: 12 Haziran 2008, 09:31 - İp: 78.***.**7.170
madmaxxx
madmaxxx (üye)
İstanbul / Amatör

konuya girmeden şunu belirtemkte yarar görüyorum hiç denecek kadar bilgimin olduğu bir dalda hangi fotoğraf makinasını alıyım derken edindiğim bir kaç izlenimi paylaşmak istedim. iki haftadır hala foto makinası alamadım bunuda bilmenizi isterim. nedenlerinden biri kısıtlı bütçe ve aşağıdaki bahsedilenlerdir.
nette gezerken p80 alanın birinin yorumuna rast geldim. önceden S2 kullanıyordum şimdi p80 aldım; manuel ayarlar S2 de daha fazlaydı diye yazmış? siz ne diyorsunuz P80 yeni bir model ama manuel ayar alan kişinin dediği gibsi kısıtlıysa kötü_?
bir konudan bahsetmek istiyorum fuji s6500 e baktım 6.7 mgp di sanırım ve zoomu da 10.7 idi yada 12 bilemiyorum.... her neyse aralarında teknik olarak böyle bir fark varken ve bunlar yeni modelken fiyatı p80 yada fz18 gibi makinaların fiyatlarıyla hemen hemen aynı bun anlayamadım tamam foto kalitesi daha iyidir geniş açı gece çekimleri, sensör vss... ama bu kadar fark olurmu? ya bu yeni çıkan megazum dediğimiz makinalar sadece göz boyamadan mı ibaret?? sadece zoom yapmaya yarıyor ve bunun dışında foto kalitesi diğer orta sınıf foto makinaları ile aynı düzeydemi? bu konuda fikri olan varsa lütfen belirtsin merak ediyorum.
Açıkçası bu karmaşalardan dolayı hangi makinayı alacağıma karar veremedim. fz 18: noise problemi var zoomu iyi
canon S5 baktım foto kalitesi biraz düşük not almış ama manuel ayarlar ve dizayn süper
fuji s8000fd foto kilatesi düşük ama yüksek zoom var
fuji s6500 çok iyi foto ama düşük zoom tatmin edermi?? 6.7 mgp benim gibi çok büyük boy çıktı almayacak birine yetermi bilmiyorum
p80 kullanan birisinin yorumunu ve incelemesini hiç görmedim, makinanın gündüz çekimleri iyi imiş burda gördüğüm xkadarıyla ama karanlık ortamdaki performansı çok daha ödemli ve artı olarak da filitre takılmıyormuş bu neakadar önemli bilemiyorum.
sony h50 ( p80 ile hemen hemen aynı özellikte) ama fiyatı p80 e göre biraz pahalı olması lazım
fuji 9500-9600 pek bilgim yok ama iyi makinalar sanırım.
işte böyle benim gibi foto almaya çalışan ve araştırma yapan herkesin ortak sorunu da bu karmaşa sanırım.
genel olarak kanım fujifilm fiyat olarak diğerlerine göre düşük ve daha iyi makinalar üretiyor ...

#madmaxxx' tarafından 12.06.2008 09:54:25 tarihinde düzenlendi.

#madmaxxx' tarafından 12.06.2008 09:59:45 tarihinde düzenlendi.

#madmaxxx' tarafından 12.06.2008 10:24:43 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Haziran 2008, 09:47 - İp: 212.***.**0.20