kayiboyu1
kayiboyu1 (üye)
Nevşehir / Amatör

Makina Alımında Profesyonel Yardımı Lütf

BenQ GH600 300 TL

Nikon Coolpix L310 400 TL

Olympus SZ-10 300TL

Samsung WB100 350 TL

Arkadaşlar bu 4 makinayı beğendim. Ama karar veremedim. Çokta anlamadığım için teknik bilgilerinden faydalanamıyorum.

Benim kullanım maksadım çocukların fotoğrafını net çekmek, akvaryumlarımı ve balıklarımın fotoğraflarını çekmek, birde karadenizde olduğum için doğa çekimleri yapmak yani makro çekimler yapmak.

Şu anki makinam ne kadar ayarlarsam ayarlayayım ufacık harekette hayalet gibi çekim yapıyor. Çocukların net adam gibi fotoğrafı yok. Akvaryumda balıkları çok hoş durumlarda yakalıyorum ama sürekli hareket ettikleirnden asla net yakalayamadım. DIS diye özellik olmasına rağmen akıllı otomatik olmasına rağmen olmuyor. Üst limitim 400 lira aşağı yukarı. Başka bir makina tavsiyeniz olursada ilgilenirim. Yukardaki cihazlarla ilgili görüşlerinizi esirgemeyin lütfen.

Tarih: 11 Haziran 2013, 13:40 - İp: 212.***.**7.74
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

canon sx230...fazla düşünme...

http://www.gold.com.tr/canon-powershot-sx230-siyah-dijital-fotograf-makinesi_u

Tarih: 11 Haziran 2013, 14:03 - İp: 176.***.**1.69
m.levent
m.levent (üye)
İzmir / Meraklı

Bencede canon sx230 farkını çektiği fotoları karşılaştırınca anlıyorsun

Tarih: 11 Haziran 2013, 18:27 - İp: 85.***.**0.64
kayiboyu1
kayiboyu1 (üye)
Nevşehir / Amatör

Evet bayağı güzel makinaya benziyor. Detaylı incelemelerinide okudum. Ama makro çekimi 5 cm diyor. Sorun olmazmı. Ben çok kullanıyorum makro çekim. Özellikle böcek ve su canlılarını.

Tarih: 11 Haziran 2013, 18:48 - İp: 78.***.**8.156
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

az önce "fazla düşünme" demiştim ya, şimdi de "hiç düşünme" diyorum...

Tarih: 11 Haziran 2013, 19:45 - İp: 176.***.**1.69
kayiboyu1
kayiboyu1 (üye)
Nevşehir / Amatör

Şu an Samsung WB100 ve Canon SX220 arasında gidip geliyorum. SX230 almak yerine 220 daha mantıklı çünkü GPS hiç işime yaramaz. Az önce hepsiburadadan samsungu sepete ekleyip kart numarası vs girdim. Tam onaylayacakken yine vazgeçtim. Samsung hakkında çok fazla araştırma yapmama rağmen ve genel olarak tüm yorumlar çok iyi şeklinde iken, 3d olsun dual ıs olsun özellikleri daha iyi gibi gelmişken, Hediye çeki vs fiyatıda 310 liraya geliyorken yinede samsung markasına güvenmediğimi hissettim.

Biraz ayıp oluyor ama samsung wb 100 (310 tl) canon sx220 (360TL) kaldım yine arada. Bu konudada tavsiye alabilirsem artık tamamen netleşecek kararım. Teşekkürler şimdiden.

Tarih: 14 Haziran 2013, 00:18 - İp: 78.***.**8.156
dogukan_07ant
dogukan_07ant (üye)
Burdur / Amatör

Canon Sx 220'de IS denen titreşim engelleme özelliği mevcut.

Olası çekimlerde sallantıyı minimuma indirir. Ayrıca Hs denen ışık duyarlılık sistemi olan bir makinedir. Gece çekimlerinizde flaşını açmadan bile makinenizden verim alabilirsiniz.

Samsung WB100'de iyi bir makinedir , ancak Canon Sx 220 ile kıyaslanamaz bence.

Düşünmeden Canon Sx 220 almanızı öneririm.

Tarih: 15 Haziran 2013, 19:08 - İp: 37.***.**3.255
kayiboyu1
kayiboyu1 (üye)
Nevşehir / Amatör

Arkadaşlar cevaplar için teşekkürler. Canon sx220 aldım. hediye çeki maksipuan vs kampanyalar iyi denk geldi ve makine 300 liraya geldi. Samsung bayisinde WB100 ü inceledim ve açıkçası hoşumada gitmedi. Canon iyi oldu.

Tarih: 15 Haziran 2013, 21:22 - İp: 78.***.**1.48
kayiboyu1
kayiboyu1 (üye)
Nevşehir / Amatör

Arkadaşlar makine 3 gündür elimde ev içinde ev dışında ve gece çekimlerini denedim. Daha tam olarak özelliklerini çözebilmiş değilim. Kullandıkça eksi ve artılarını yazayım dedim.

Makinanın gece çekimi çok iyi.
Zoom iyi 14x da fazla yaklaştırmıyor ancak 14 sınırından sonra dijital zoom devreye giriyor sanırım ve 56x e kadar çıkıyor. Yeterlimi, evet. Ancak son sınırda elle çekim biraz sıkıntılı hafif bulanık çekiyor.

Makro çekimi özellikle sormuştum ve en çok lazım olan özelliklerdendi ve tek kelime ile berbat. 8-10 cm mesafeden ancak çekiyor. Çekim net ve pürüzsüz ama böyle çok detaya inemiyorsunuz. Bunda sanırım makro denilmez. belirttiğim mesafeden fazla yaklaşınca bulanıyor ve yarım deklanşör yapınca netleşmiyor.

Hareketli konularda tam bir hayal kırıklığı yaşadım. Ne elle ayarda ne otomatik modda net çekim vermiyor. Eski makinama (Samsung PL100) nazaran daha net çekim yapsada görüntüyü sadece hayalet durumundan bulanık druma getirebilmiş olduk. Çocuklar hareket halinde iken iyi görüntüler çıkıyor kısmen ama akvaryumda yüzer haldeki balıkları mümkünü yok net yakalayamadım.

Manzara normal mesafe çekimleri çiçek böcek çekimleri normal mesafeden mükemmel.

Şarj süresi çok kötü. belki 100 foto çekmeden şarj uyarı sinyali vermeye başladı. Belki ilk şarj olduğundan çabuk bitmiştir bilemiyorum.

Şimdilik hayal kırıklıkları yaşıyorum. benim amaçlarımın çok küçük kısmını karşıladı 400 küsür lira boşa gitmiş gibi. Bakalım özellikleri iyice öğrenince belki benden kaynaklı hataları gidermiş olurum belki hatalı olan benim bilemiyorum. Tekrar konuya yazarım.

Tarih: 19 Haziran 2013, 13:14 - İp: 78.***.**0.173
  • 1