serkan5309
serkan5309 (üye)
Ankara / Amatör

Hobi

fotografçılığı hobi edinmek istiyorum.buna benzer bir çok konu gördüm burada ancak tam olarak sorularıma cevap veren bulamadım.başlangıç için nasıl bir makine almalıyım bütçem 1000 tl ye kadar çıkabilir.

Tarih: 11 Temmuz 2009, 13:29 - İp: 85.***.**6.174
canbazyusuf
canbazyusuf (üye)
Antalya / Amatör

Uyarı

1. Forumda yazılan mesajlardan tamamen üye sorumludur.
  2. T.C. yasalarını ya da uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen mesajlar foruma gönderilemez.
  3. Konu açmadan önce forumu aramanız önerilir. Bir birinin benzeri konular silinecektir.
  4. Konunuzu, ilgili ve sadece tek bir bölüme açın.
  5. Konunuzun başlığını, sorunuzla ilgili özet bir cümle olarak belirtin. "Acil..., yardım.., buraya bakın..., makine alacam kararsız kaldım..." şeklindeki konular silinecektir.
  6. Topluluklar hakkında tahrik edici ve küçük düşürücü yazılar yazılamaz.
  7. Site tanıtımı, reklam, satış ve satın alma ilanı şeklindeki mesajlar silinecektir.
  8. Özel mesaj sistemi ya da mail üzerinden dosya ve bilgi paylaşımı talebi içeren mesajlar silinecektir.
  9. Programların crack ve seriallerini dağıtmak, crack, warez, hack benzeri sitelerin tanitimi kesinlikle yasaktır.
  10. Telif hakları kanunu kapsamında; kullanma klavuzu, görüntülü belge veya dökümanların yayınlanması, bu belge ve dökümanları barındıran sitelere link verilmesi kesinlikle yasaktır.
  11. Herhangi bir kullanıcının kişisel bilgilerini yayınlamak ve özel mesaj sistemindeki bir konunun foruma taşınması kesinlikle yasaktır. Rahatsız edici mesajları olduğunu düşündüğünüz üyeyi site yönetimine bildirin.
  12. Foruma konu açan ve cevap yazan her üye yukardaki kuralları kabul etmiş sayılır, aksi davranışlar üyelik iptaline neden olur.

Tarih: 12 Temmuz 2009, 16:21 - İp: 88.***.**3.233
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

forumda satılık ilanı verecekseniz seri ilan bolumune buyrun..
1000 tl nızın 500 lirası cebinizde kalsın bir sony h10 yada canon sx110 alın 450 liraya,ustune kartını cantasını falan alın..
hobi amaclı kullanım için cok cok iyi iki makine..
500 lirayıda eşe dosta hediye almak için kullanın onlarda sevinsin madem

Tarih: 12 Temmuz 2009, 17:27 - İp: 78.***.**1.12
serkan5309
serkan5309 (üye)
Ankara / Amatör

ilgilendiğiniz için tşk.söylediğiniz makinalara baktım gayet güzel.yalnız birkaç sene sonra bu makinaların yetersiz kalması durumunda ne yapcam.yani daha uzun ömürlü bir makina mı almalıyım diye düşünüyorum

Tarih: 13 Temmuz 2009, 18:19 - İp: 88.***.**3.156
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

bu makine neden yetersiz kalsınki*
oyle bir olasılık oldgunu dusunmuyorum..

ayrıca birkac seneden bahsedıyorsunuz farkındamısınız bilmem???

#gaijin' tarafından 13.07.2009 19:48:43 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Temmuz 2009, 19:47 - İp: 78.***.**1.64
serkan5309
serkan5309 (üye)
Ankara / Amatör

canon sx110 bildiğim kadarıyla değiştirebilir objektifli değil.tabi 1000tl ye nsl bi makine alabilrm bilmiyrm ama değiştirebilir objektif olmasını tercih ederm

Tarih: 13 Temmuz 2009, 20:43 - İp: 88.***.**3.156
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

iyide neden degiştirebilir bir objektif olmasını tercih edersiniz bunuda acıklayabilirmisiniz???

siz acıklamadan ben kendı adıma acıklayayım bazı seylerı..
canonun sx110 modelinde 10 x zoom var bu 36-360 mm aralıgını kapsar..

sizin 1000 liraya aldıgınız makine uzerınde gelen objektif 18-55 olacaktır, bu aralık crop faktorunu hesaba katarsanız 28-80mm gibi bir aralıga denk gelir..
sizin sx 110 kadar zoom yapabilmeniz için yaklasık bir 600-lira falan harcayıp ekstra lens almanız gerekir..
makro cekebilmek için 850-900 lira verip makro lens almanız gerekebilir..

2500 lira para harcadınız, ne için?
450 liralık makinenın lens kabiliyetini saglayabilmek için..
manuel kullanım imkanı veren bir makinenın ıhtıyacı karsılamaması için hiçbir neden yoktur..

birkac yıl sonra, fotografcılık hakkında belli baslı seyleri ogrendikten sonra, işi dahada ilerletmek istersenız bir dslr alırsınız..

evet dslr ler havalı falan duruyor ama amator kullanıcı ıcın, özellikle para ayırma olasılıgı olmadıgını dusunen amator hobi kullanıcıları için dslr-like makineler cok cok daha dogru bir alısveriş olacaktır.

Tarih: 14 Temmuz 2009, 03:57 - İp: 78.***.**5.45
alphax
alphax (üye)
Sakarya / Meraklı

Aşağıda vereceğim linklerin sizin bir kaç senelik beklentinizi daha öteye taşıyacağından şüphem yok. hatta daha sonrasın da da D slr ye bile geçmek istemeyeceksiniz.?ha...bunlar da sizi kesmezse yetersiz kalırsa artık.gaijinin de dediği gibi bunların size yetersiz kalması diye bir ihtimal yoktur herhalde....!!!!???? bu cihazları dikkat le inceledikten sonra forumun en kıdemlilerinden( gaijin )in cevaplarına hak verecek ve bu cihazlardan birinde karar kılacaksınız umarım...!!!?? panasonic fz 28//canon powershot sx1//sony cybershot hx1 Ayrıca bu cihazları GG da ve benzeri sitelerde 700lira 1100 lira aralığın da bulabilirsiniz...saygılar

Tarih: 14 Temmuz 2009, 19:40 - İp: 88.***.**1.110
placebos
placebos (üye)
İstanbul / Amatör

olympus sp-590 modeli 26x optik zoom yapıyor bu zoom değerini veren objektifin odak uzaklığı ne kadar oluyor? bu hesap nasıl yapılıyor bilen varsa aydınlatsın beni

Tarih: 8 Ağustos 2009, 01:11 - İp: 92.***.**6.203
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

googlea makinenın modelini yazar,herhangibir inceleme sitesinden makinenın ozelliklerini bulursunuz.
bakıyoruz olympusun geniş acısı 26mm
dar acısı 676 mm olarak gorunuyor

boluyoruz 676/26 = 26

ancak bu makine uzerındeki lens aslında 26-626 bir lens degildir..
bu degerler 35mm formatına gore verilen eşdegerlerdir...

misal bendeki sony h1 uzerındeki lenste
6-72 mm
yazıyor,
bunun 35mm karsılıgı
36-432 mm dir

yanı bu lens aslında 6-72mm bir lenstir..ve kucuk sensorun crop faktoru (FF sensorden 6 kat kucuk) sayesinde 36-432 mm degerini verir..

buda 12x optik zooma denk gelir..

Tarih: 8 Ağustos 2009, 02:24 - İp: 78.***.**3.122
  • 1