yemezlercici
yemezlercici
üye
(Meraklı)
İstanbul

Hobi Malzemeleri Hakkında

Ahşap boyama yeni hobim! son 3 aydır kendimi buna adadım.
Bir sonraki başlayacağım hobi ise dantel olacak!!!

Ahşap boyamada Kullandığım teknikler:

Peçete dekupaj tekniği:

Malzemeler desenli peçete, peçete tutkalı , makas, obje, zımpara, akrilik boya.
Uygulama:Yüzey pürüzsüzse zımpara yapmadan nemli bir bezle silinir. Pürüzlüyse pürüzlü yerleri zımparalanır. Açık renk bir boya ile birinci kat boya sürülür.(beyaz, açık bej gibi bir renk olmalıdır...açık mavi ya da açık pembe gibi renkler peçete dekupaj yapmaya uygun değildir) Kuruduktan sonra zımparalanır ve bezle silinir, ikinci kat boya sürülür.Peçete uygun şekilde oyularak kesilir. Peçetenin altındaki 2 kat çıkarılarak tek kat kalması sağlanır. Peçete tutkalı yüzeye ince bir tabaka halinde sürülür. Üzerine peçete yerleştirilir. Tutkal tekrar peçete üzerine uygulanır, böylece yapışması sağlanır.

Boyutlu peçete çalışması ise peçete yapıştırılan yüzeyin üzerine rölyef pasta sıkılarak uygulanır. Kurumaya bırakılır. Aynı yönde kesilmiş olan desenli peçete kuruyan pasta rölyefin üzerine yapıştırılarak yerleştirilir. Kabartma peçete tekniği polimer kil 2 mm. yüksekliğinde açılarak ve desenin 2 mm. içerisinden kesilerek peçete altına yapıştırılmasıyla da uygulanabilir.
sitemizdeki şu videoları izlerseniz yeterli bilgiye ulaşacaksınız .

Transferin dekupajdan farkı, transfer tutkalının renkli fotokopinin ön yüzeyine sürülerek yapıştırılması işlemidir.
Malzemeler:Transfer tutkalı, fırça, sünger, zımpara, vernik,obje, desene uygun renkte akrilik boyalar.
Uygulama:Obje zımparalanır. Nemli bezle tozu alınır. Birinci kat beyaz akrilik boya sürülür. Renkli fotokopinin alt kısmına gelecek olan zemin mutlaka beyaz boyanmalıdır. Obje, ahşap ise ikinci kez zımparalanır, seramik ise zımparalanmaz. İkinci kat boyanır, kurumaya bırakılır. Transfer yapılacak resmin fotokopisi çekilir. Transfer tutkalı resmin renkli yüzeyine eşit miktarda sürülür. Objenin üzerinde tespit edilen yere beklemeden yapıştırılır. Fotokopinin üzeri iyice preslenir. Hava kalmamalıdır. Fotokopiden taşan tutkal nemli bezle silinerek temizlenir. Hava şartlarına göre 5,12 saat kadar bekletilir. Fotokopinin üzeri ıslak sünger ile ovularak kağıdın çıkarılması sağlanır. Kağıdın üzerinde net görüntüyü görene kadar soyma devam edilir. Desene uygun şekilde etrafı tamamlanır veya diğer tekniklerle bütünleştirilir. Son olarak vernikleme yapılır. Vernikleme işlemi 24 saat sonra olmalıdır.

Hobi malzemeleri satın almayı nereden alalım derseniz de, benim önerim Sirkeci ve Eminönü tabiiki...

 

Tarih: 23 Haziran 2017, 09:38 - İp: 176.***.**4.25
Cevapla

Henüz cevap yazılmamış

İlgili Olabilecek Konular
Gönderen
Cevap
Okunma
Son Gönderim
mehmetcoban1
1
293
05 Ağu. 2019, 16:29
kaanphotograph
kubilayhan1
0
450
17 Haz. 2019, 22:23
kubilayhan1
prob
0
2234
04 Eyl. 2018, 10:21
prob
velid11
3
1749
12 Ağu. 2018, 17:01
bidekupe
amacsizadammm
24
27760
29 May. 2018, 23:10
emrllh
eemre88
0
552
23 May. 2018, 17:18
eemre88
Düğün Hikayesi
» Fotoğrafça
Kötüye Kötü Demeyi Öğrenmek
harmanciMerhabalar;   Fotoğrafçılıkta belli teknik standartlar olduğu su götürmez bir gerçek olsa gerek.Bu anlamda bir fotoğrafın belli standartları yakalamış olması kaliteye ve iyiye doğru giden yolun anahtarıdır demek pek de yanlış olmayacaktır.   Buna paralel olarak kötüye kötü demeyi...
Devamı »
» Bizi Takip Edin!
Aktif Üye / Ziyaretçi
ekincel, (1)