fotoman
fotoman (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Hangisi Iyı

Arkadaşlar, acil görüşlerinizi bekliyorum, aşagıda 3 resimde 5 ayrı makinaya ait test çekimlerinden alınmış parçalar var. BUNLARI DEGERLENDIRIP SIRALAMA YAPARMISINIZ ? (Hangi numaranın hangi makinaya ait olduğunu sonra yazacağım)

Tarih: 6 Haziran 2005, 12:17 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

fotograflari nereden buldun bize soyleyebilir misin fotoman?
.. acaba bir karikatur'den falan mi?
bu buyuk ihtimalle sakadir bana gore.. hayatta inanmam..
..
hatta bir deneme yapalim.. kimde bu makineler varsa birer fotograf cekilsin ve bir yere konulsun.. oradan farki gorelim..
haydi hodri meydan.. var mi 350d'ye yan bakan..
tripod kullanmak serbest olsun..
hadi mesela bir saat'in fotografini cekelim.. bakalim nasil cikacak sonuclar.. var misiniz?

#dadanagast' tarafından 09.06.2005 10:26:27 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Haziran 2005, 10:29 - İp: yok
fotoman
fotoman (üye)

Sevgili Dadanagast, öncelikle sunu soyleyimki, ben ne satıcı ne de servisim. Hic bir makinamı da (analog-digital) bugune kadar Turkiyeden almadım hepsini NewYork'tan aldım ve buradan almaya da devam edeceğim. Her türlü fanatizme karsi biri olarak marka fanatigi de degilim. (Bu testlerde ben de herkes gibi 8800'u begendim ve bu makina bende yok.)
Ben de DSLR olarak senin gibi Canon RebelXT (350D) kullanıyorum ve çok memnunum. ikinci makina olarak aldığım Canon Pro1'i 10 gun kullandıktan sonra iade edip yerine Minolta A200 aldım. İyiki de almışım, performansı çok yüksek bir makina, (tek kusuru karanlıkta netleme olayı)

TEST fotograflarının linkleri asagida. Almancam olmadıgı için yazıları okuyamadım ama benim için onemli olan testlerdi. Bana çok taraflılarmış gibi gelmedi, bir markayı öne cikarmaya calismmislar, model bazında test yapmıslar,

İste linkler
http://www.photoworld2.de/photoworld/bilddatenbank/portal/tests/test-239/canon_350d_test.jpg

http://www.photoworld2.de/photoworld/bilddatenbank/portal/tests/test-237/minolta_a200_test.jpg

http://www.photoworld2.de/photoworld/bilddatenbank/portal/tests/test-231/nikon_cp8800_test.jpg

http://www.photoworld2.de/photoworld/bilddatenbank/portal/tests/test-214/canon_pro1_test.jpg

http://www.photoworld2.de/photoworld/bilddatenbank/portal/tests/test-215/nikon_d70_test.JPG

Tarih: 9 Haziran 2005, 13:08 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

fotoman, ben saka yapiyordum.. tabii ki inaniyorum sana.. hatta fotograflara baktiktan sonra gordum ki 1 ve 4 nolu olanlar yani d70 ve 350D'ye ait olanlari cok daha puruzsuz, kaliteli.. evet oyle.. bu ayrimi gorebilmek icin photoshop gibi bir program kullanman gerekir..
ben photoshop'da actim.. 1 ve 4 kesinlikle DSLR oldugu bariz.. digerleri compact.. hatta siralama yapmam gerekirse:
minolta a200-canon pro1-nikon 8800 bana gore..
nikon 8800'un fotografinda renkler cok saturated.. minoltanin'ki ise canon'a nazaran daha dogal duruyor.. en iyi cozunurlugu pro1 ve a200 vermisler.. ama dslr'lar icin konusmuyorum.. 350D bana gore en babasi 5'i arasinda.. puruzsuz.. d70'i de dogru duzgun kullanamamislar nedense; ama yine de bir DSLR oldugu anlasiliyor.. sen de hak verirsin bana, mutlaka internette D70 ile alinmis fotograflara rastlamissindir, hadi ama, bu kadar da degil.. bu fotografda resmen out-of-focus.. kotu bir ornek bana gore.. ve dikkat edersen uc compact de cok guzel sharpening olusmus; ki en iyisi bana gore minolta'ninki.. 8800'un ki ise cok asiri gibi.. canon pro1'inki ise biraz fazla gibi..
dslr'larda yeterli sharpening de kullanilmamis.. canon'unki parametre 1'de alinmis gibi; unsharp uygukladiktan sonra (amount:60, radius:1, threshold:0) fotograf biraz daha hayat buldu gibi bana gore..
sen ne dusunuyorsun?

#dadanagast' tarafından 09.06.2005 19:05:15 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Haziran 2005, 19:06 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

birsey daha ekleyecegim.. iso 50'yi kullanarak compact modellerde harikalar yaratmak hic de zor degill canon g6 ise iso 50'de cekilmis fotograflara bak mesela; DSLR gibi aynen.. ki bu orneklerde de hepsi de harika gorunuyor.. ama hadi bakalim iso 400'de ceksinler hepsini.. d70 ile 350d aradan acik farkla siyrilir.. dogru degil mi?

Tarih: 9 Haziran 2005, 19:20 - İp: yok
viiiizzzz
viiiizzzz (üye)
İstanbul / Meraklı

Gerçekten ilginç sonuçlar.
Ama Pbase'de yüzlerce fotoğraf inceledim ben, oradan DSLR olan makinayı bariz bir şekilde ayırabilirsiniz. Çok daha kaliteli görüntü veriler ki özellikle D70' in keskinliği-350D nin az gürültülü Fotoları açık bir şekilde bu makinalardan ayrılırlar.

Diğer DSLR-like makinalara ait olan fotolar muhtemelen üzerlerindeki lenslerin işlevselliğinden dolayı o şekilde temiz fotolar verdiler.

sonuçta D70 ve 350D üzerinde kit lensler o kadar işlevsel sayılmazlar.

Tarih: 9 Haziran 2005, 20:28 - İp: yok
fotoman
fotoman (üye)

Diger bazı testlerde de rastladım, D70, 300D ve 350D'de genelde ortalar net ama koselerde biraz bulanıklık oluyor. Bence de bu makinaların kotulugunden degil, üzerinde satılan objektiflerin kalitasizliğinden kaynaklanıyor. "dpreview"deki 350D test sonuçları çok başarılı, çunki (benim de kullandıgim ve kaliteli sonuclar aldıgiım) 50mm 1.4 objektifle çekim yapmışlar.
SLR'lerde objektifin onemi burada yine ortaya cikiyor.

Bir diğer fark da Yuksek ISO'daki kumlanma (noise) olayi.
50 ve 100 iso degerinde compactlar iyi ama 200 ve uzerine cikinca cuvalliyorlar.

Haklısın Dadanagast, photoshopta bakinca slrlerin daha puruzsuz oldugu hemen belli oluyor. onların arkasindan da A200 geliyor.

Bu arada aramiza hosgeldin viiizzzzzzzz (z'yi biraz fazla kacirdik galiba)

Tarih: 10 Haziran 2005, 10:53 - İp: yok