fotoman
fotoman (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Hangisi Iyı

Arkadaşlar, acil görüşlerinizi bekliyorum, aşagıda 3 resimde 5 ayrı makinaya ait test çekimlerinden alınmış parçalar var. BUNLARI DEGERLENDIRIP SIRALAMA YAPARMISINIZ ? (Hangi numaranın hangi makinaya ait olduğunu sonra yazacağım)

Tarih: 6 Haziran 2005, 12:17 - İp: yok
yekaga
yekaga (üye)
İstanbul / Amatör

Benim sıralamam şöyle:
5-2-3-4-1
ama bunların hepsi siyah beyaz, renklerini de karşılaştırmak lazım.

Tarih: 7 Haziran 2005, 23:13 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

fotoman hadi catlatma da ver cevabi..
insallah 1 ve 4 DSLR demezsin, dusup bayilirim o zaman..

Tarih: 8 Haziran 2005, 03:33 - İp: yok
fotoman
fotoman (üye)

Konuyu pek çok kişi okumuş ama sonuç gönderenler niye bukadar az. Fotograflar zormu açılıyor acaba?

Sevgili Dadanagast, birkac saat sonra makinaları yazacağım. (amacim seni catlatmak degil tabiiki , biraz daha degerlendirme gelirmi diye bekliyorum.) saygılar.....

Bu arada kendi değerlendirmemi yaziyim bari: 5, 2, 3, 4, 1

Tarih: 8 Haziran 2005, 12:31 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

kendi degerlendirmen mi? yoksa cevabina bakmadin mi veya daha da kotusu bilmiyor musun?

#dadanagast' tarafından 08.06.2005 13:36:20 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Haziran 2005, 13:40 - İp: yok
fotoman
fotoman (üye)

Yok, yok o kadar vahim değil, Ben cevabı bildiğm için benim değerlendirmem subjektif olabilir diye sizlerle paylaşmak ve sonunda da birlikte değerlendirme yapmak istedim.
Saygılar.....

Tarih: 8 Haziran 2005, 13:44 - İp: yok
murat 856
murat 856 (üye)
Çanakkale / Doğa Fotoğrafçısı

Bende çok merka ettim.Ama bir türlü açamadın fotoğrafları.

Tarih: 8 Haziran 2005, 21:45 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

fotoman birbucuk saat icinde ise gidecegim... yazdin yazdin valla.. sonra sabahi beklemek zorunda kalacagim.. ki bu da beni acayip telaslandiracak.. herkese sinirlenip duracagim.. zaten bircoguna sinirliyim su siralar.. neyse.. ver artik su cevabi da kurtar beni en azindan..

Tarih: 8 Haziran 2005, 22:31 - İp: yok
viiiizzzz
viiiizzzz (üye)
İstanbul / Meraklı

Merhaba siteye yeni üye oldum ve ilk mesajım
Bence 5 Numara D70 - 2 Numarada 300D yada bir ihtimal 350D olabilir...

Ayrıca benim sıralamam da 5 nolu ve 2 nolu makinalar.

5 Nolu makina daha keskin görüntü vermiş 2 Nolu makina daha temiz ama biraz flu bir görüntü vermiş..

Bu arada cevabı çok merak ettim....

#viiiizzzz' tarafından 08.06.2005 22:32:04 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Haziran 2005, 22:32 - İp: yok
fotoman
fotoman (üye)

Amcamin 6,5 saat suren mide ameliyatindan sonra nihayet eve gelebildim. (Gecikme icin cok ozur )

Sonuclar sanirim pek cogumuzu sasirtacak (beni de sasirtmisti)
(Sevgili Dadanagast sakin bayiliyim deme, degerlendirmede sana ihtiyacimiz var)

Cekimler asagidaki Siralamayla verilmisti:

1-Nikon D70 (uzerinde satilan objektifle)
2-Minolta A200
3-Canon Pro1
4-Canon RebelXT (yani 350D- uzerinde satilan objektifle)
5-Nikon 8800

Birinci seri: fotograflarin ortaya yakin bolgesinden, Ikinci seri koseye yakin yerden ve Ucuncu seri ise ikisinin arasindaki bolgeden alinmistir.

Verilen cevaplarin hepsi 5 (Nikon 8800) ve 2 (Minolta A200) yada 2-5 seklinde geldi. Gercekten de cok acik bir detay farki var.

Tabiki makina secimi sadece detay bazinda yapilmiyor- renk doygunlugu, teknik ozellikler, kullanim kolayligi, dis gorunus, noise, duygusal nedenler, vs.vs. isin icine giriyor- ama sonuclar yine de ilginc geldi.

Tarih: 9 Haziran 2005, 09:33 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

biri kolonyayi uzatsin lutfen..
..
zaten tahmin de etmistim ama.. hadi neyse.. cunku boyle bir soru sorduguna gore icinde bir bit yenigi olmasi lazimdi.. en kotu iki fotograf 1 ve 4'e aitti.. daha dogrusu hicbir unsharp kullanilmamisti.. cok soft'dular..
.. ama dur hele.. bu imkansiz yine de.. a200 ve 8800, bu kadar kaliteli mi? veya pro1..
ben herbiriyle cekilmis fotograflara yuzlerce kez baktim.. (biraz abarti var var..) dslr ile cekilmis fotograflar'i yuzde 500 buyutsen bile goruntuyu secebiliyorsun, oysaki digerlerinde hersey karmakarisik oluyordu.. bu verdigin ornekte ise tam tersi.. yok yok olanaksiz..
..
ama.. belki de.. tabii yaa.. neden daha once dusunemedim.. buyuk ihtimalle bu fotograflari bir cocuk cekti.. dslr cok agir tasiyamadi, focus sasti, olanlar oldu.. tuh.. ben de az kalsin dslr'i satip a200 siparisi verecektim......

not: bu arada gecmis olsun.. umarim amcan iyidir.

#dadanagast' tarafından 09.06.2005 10:18:35 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Haziran 2005, 10:22 - İp: yok