majesty
majesty (üye)
İzmir / Meraklı

Dslr - Coolpıx 8800

selamlar...
bana coolpix 8800 yerine , neden dslr almam gerektigini kim aciklayabilir... ikisinin arasindaki belirgin farklar nedir...(dslr tam olarak nedir...?) ayni kategorilerde olmadiklarini biliyorum ama butun forumlarda okuduklarimdan eger imkan varsa dslr alinmasi gerektigini cikardim... alti ustu bir amatorum ben ve coolpix 8800 a asik oldum... sizce ne yapmaliyim , bana yardimci olun lutfen...

Tarih: 9 Kasım 2004, 00:27 - İp: yok
pyro
pyro (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

al 8800 ü sen kasma dslr ile
sevdiğin makinada daha yaratıcı olursun

Tarih: 13 Kasım 2004, 23:25 - İp: yok
murat 856
murat 856 (üye)
Çanakkale / Doğa Fotoğrafçısı

merhaba majesty;
hangi makinayı almana karar verdin mi?

Tarih: 28 Kasım 2004, 17:36 - İp: yok
majesty
majesty (üye)
İzmir / Meraklı

selam murat ,
tam 8800 almaya karar vermistim , bir arkadasim kanima girdi , d70 ve ya eos300 al diye , ben de tekrar dusunmeye basladim... aldigim zaman burada yazarim ne aldigimi... sevgiyle...

Tarih: 29 Kasım 2004, 10:28 - İp: yok
murat 856
murat 856 (üye)
Çanakkale / Doğa Fotoğrafçısı

bende d70 almak için çırpınıyorum.. ama inşallah yaza girerken elimde olacak paran varsa hiç düşünmeden al d70 i kesinlike pişman olmayacaksın...

Tarih: 29 Kasım 2004, 18:30 - İp: yok
majesty
majesty (üye)
İzmir / Meraklı

umarim en kisa zamanda alirsin , fakat asagidaki sayfalardaki kiyaslamalarda , eos300 sanki biraz daha iyiymis gibi geldi bana... yaniliyor da olabilirim , neticede bu konuda uzman degilim... ayrica danismak istedigim bir konu daha var... benim icin az pixelli yani kucuk fotograf cekmek de onemli , cunku hazirlayacagim siteme buyuk foto koyamam... 8800 da en buyukten en kucuge bircok secenek varken , "dslr" larda kucuk foto cekme sansimiz yok... acaba buyuk fotograflari kuculten bir program var midir , varsa nerede bulurum...? birde 8800 da uzaktan kumanda olmasi da hosuma gitti acikcasi... "dslr" larin filtrelerinin ayrica alinacak olmasi ve bunlarin da pahali olmasi , benim icin baska bir dezavantaj...
sevgiyle...

http://www.dpreview.com/reviews/nikond70/page20.asp
http://www.dpreview.com/reviews/nikond70/page21.asp

Tarih: 29 Kasım 2004, 18:43 - İp: yok
onderkoksal
onderkoksal (üye)
Ankara / Amatör

selam majesty... bende senin gibi makina almaya karar verdiğimde birçok makinadan geçip 8800'e takılmıştım... dediğin gibi bende aşık olmuştum (10x zoom, 3 cm makro vs..) ....kesin alacaktım...ama ne oldu? şu an d70 alıyorum...

Ayrıca dpreview'deki yorumları ve genel not ortalamasına bakarsan fiyatına göre performansı o kadar iyi değil... birçok sitede iso 100 de gürültünün başladığına dair yorumlar var...benim d70'e çark noktam bu oldu... madem o kadar para vereceğim üzerine biraz daha ekler d70 alırım dedim ve alacağım... ayrıca 8800 den çok daha ucuz ama yaklaşık aynı performansı veren bir çok makina alabilirsin...

bi de uzaktan kumanda olayını hoşuna gitmiş ya.. benim de başta hoşuma gitmişti fakat dpreview'deki yorumlardan kumandanın sadece 3 ve 10 sn self timer la çalıştığını öğrendim.. yani makinayı kurup uzaktan istediğin zaman çekemiyormuşsun... bana da saçma geldi... bi araştır derim madem hoşuna gitmiş...

kolay gesin...

Tarih: 2 Aralık 2004, 19:36 - İp: yok
majesty
majesty (üye)
İzmir / Meraklı

cok tesekkurler xder , soylediklerini dikkate alacagim...
sevgiyle...

Tarih: 2 Aralık 2004, 20:05 - İp: yok
crussor
crussor (üye)
İstanbul / Meraklı

Selam,

Tarih: 2 Aralık 2004, 21:11 - İp: yok
crussor
crussor (üye)
İstanbul / Meraklı

Şimdi ben de pek bilgili değilm ama anladığım kadarıyla sorularını cevaplayabilirim:
1. SLR, Single Lens Reflex'in kısaltılmışı olup, objektiften giren görüntünün direkt olarak filme veya makinanın kullandığı işlemciye aktarılmasını sağlayan teknolojidir. Bu teknolojinin en güzel yanı (bence) kullandığın makinanın objektifini değiştirebilmendir.Yani sana verilen objektifle yetinmek zorunda değilsin. Satın aldığın makinayla genellikle bir geniş açı objektifi verirler.Fakat diyelim ki sen makro çekim (belgesellerde falan görmüşsündür şöyle çok yakından böcük,bitki resimlerini, hah işte onlar makro resimlerdir) yapmak istiyorsun, kimbilir belki bahçende güzel bir kardelen vardır, işte o zaman makinandan kullandığın objektifi çıkartıp makro objektifini takıyorsun ve resmini güzelce çekiyorsun. Uzaktaki resimleri çekmek iştediğinde de işin içine tele objektifler girer.

Tarih: 2 Aralık 2004, 21:23 - İp: yok
crussor
crussor (üye)
İstanbul / Meraklı

Anlayacağın SLR makinalar fotgraf ile gerçekten ilgilenmek isteyenler için birazcık. D-SLR ise bunların dijital olanı ki, SLR ile arasındaki fark; SLR de görüntünün film üstüne işlenmeden düşmesi, D-SLR de ise işlemci üzerine.

2.Senin seçtiğin makina olan Nikon Coolpix 8800 gerçekten oldukça iyi bir makina. Bu makinalara son kullanıcı arasında presumer kategorisine dahil edilmiştir. Özellikleri gerçekten seni, beni ve belki bu sitedeki pek çok kişiyi çok rahat memnun edebilecek kapasitededir. Ama şu var ki, presumer makinalarda objektif üzerinde bir değişiklik yapamıyorsun. Yani makinanın üzerinde ne varsa o! Bazı markalar(sony, nikon) uyanıklık yapıp çeşitli filtreler ve converterler(dönüştürücü) kullansa da bildiğim kadarıyla bunlar hiçbir zaman gerçek bir objektif değişiminin sağladığı görüntüyü veremezler. Ayrıca bu makinalar bir fotograf makinasından beklenmeyen bazı özellikleride beraberinde sunarak (video çekim, ses kayıt, infrared çekim vs) all-in one (güzide dilimize çevirmek gerekirse beşi bir yerde gibi birşey olur bu ) kullanıcıları cezbederler.

Tarih: 2 Aralık 2004, 21:24 - İp: yok