ssr
ssr (üye)
İstanbul / Meraklı

Bebek Ve Çocuk Fotosu Lütfen Yardım..

merhaba arkadaşlar
aranıza yeni katıldım
ama bir süredir takip ediyorum..
yakında bebeğimiz olacak ve yeni bir makina almak istiyoruz.
hareket eden nesneleri (malum bebekler eli kolu durmuyor) sabit sekilde fotoğraflayan bir makina istiyorum.
daha ıyısını almak ısterım ama bebekten dolayı masraflar cogaldı...
sımdılık bızı ıdare edecek bır makina gerekli..
canon a1100
canon a590
samsung st500
samsung st550
suana kadar baktıklarım..
gönlüm canondan yana ama samsungun kapalı göz özelliği varmıs arkadas tavsıye etmıs esıme ıncelıyorum güzel bir özellik ama cekımlerını gormek lazım..
bu arada video kameramız var makinanın video cekmesı cok onemlı degıl..

yeterki canlı renkler, bulanık olmayan, anı guzel yakalayan baskıya alındıgında gercekten elle tutulur guzellıkte foto cekmıs olan bır makina olsun..

tabii forumda okudugum kadarıyla flas kullanamayacagım flaşsız da guzel cekmesı lazım

önerileriniz benim için çok önemli şimdiden çok teşekkürler..
kısa surede karar vermem gerekli malum bebek geliyor
ilk günleri kaçırmayalım..

#kibelesr' tarafından 15.11.2009 09:18:18 tarihinde düzenlendi.

#kibelesr' tarafından 15.11.2009 09:34:00 tarihinde düzenlendi.

#kibelesr' tarafından 15.11.2009 09:34:51 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Kasım 2009, 09:09 - İp: 92.***.**5.32
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Anladığım kadarıyla DSLR'a ihtiyacınız olduğunu zaten biliyorsunuz, fakat bütçe kısıtları yüzünden dümenni kompakt makinalara doğru kırmışsınız.

Kompakt makinalarda ISO 200'den sonra işler ters gitmeye başlar, üstelik portre çekimi için biraz zoomladığınızda (x2 veya x3) diafram değeri hemen F4'ü falan buluverir. Ve hiçbir zaman basar basmaz çekim yapamazsınız kompaktlarla.

Film kullanın.

AF yapabilen, üzerinde flaşı olan, P,A (Av), S (Tv), M modlarında çalışabilen filmli bir SLR alın. Yeterince takip ederseniz 100-150YTL'ye böyle bir makina bulabilrsiniz, zaten sadece 4 marka seçeneğiniz var, Canon, Nikon, Minolta, Pentax, hepsi aynı kalite. Makinanın ucuz plastik bayonetli olmasının sizin durumunuzda hiçbir zararı yok. Üstüne 50mm F1.7 veya F1.8 lensi 200-250 TYL'ye alırsanız olayı 300-400 YTL'ye çözmüş olursunuz bütün meseleyi.

Film film+banyo+CD fiyatı 10YTL'dir. Ben filmi Sirkeci'den 3 YTL'ye alıyorum, Kadıköy'de işini iyi yapan bir stüdyoya 7 YTL'ye banyo ettirip CD'ye aktartıyorum.

CD'yi alır almaz seçtiğim resimleri hemen bastırdığım için sonradan uğraşmıyorum, ayrıca CD de otomatik backup oluyor, tabii bir de negatifler var. Dijital fotograflar binlercesi birikene kadar gözden geçirmeye hep üşeniyorum, sonra aralarından seçim yapmak için saatler harcıyorum, topluca baskıya gidince de topluca para ödemek gerekiyor. Backup olayıyla uğraşması için asistan tutmayı düşünüyorum

Oturduğunuz yerden ayak parmaklarınızı çekmediğiniz sürece, yani çekilecek birşey olduğunda çektiğiniz sürece film dijitalden daha pahalı değil asla. Banyo+CD yapan stüdyoyu seçerken çok dikkatli olun, en az 6MP'den taratın. Lazer baskı yapan stüdyoyu tercih edin, Noritsu Koki veya Fuji Frontera gibi.

Benden söylemesi diyeceğim ama biliyorum siz dijital için çıkmışsınız yola, şartlanmışsınız bir kere, ne desem inanmayacaksınız, buyrun bir de gözünüzle görün :

Bu fotograf 1977 model Minolta XG2 ile çekildi, üzerindeki 28mm lens makinadan en az 5 sene daha eski.

Bu yukarıda tavsiye ettiğim türden bir makina ve lens ile çekildi, Minolta 404si ve Minolta 50mm F1.7 . Bu alan derinliğini boşuna kompaklarla falan yakalamaya çalışmayın, olmaz.

Yine Minolta 404si ve Minolta 50mm F1.7 işbaşında, Fujicolor 100 film kullanıldı. Bu tonları, bu renkleri dijitalde böyle natürel tutturmak kolay değil.

#antika' tarafından 15.11.2009 21:18:00 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Kasım 2009, 13:24 - İp: 88.***.**0.41
depraved
depraved (üye)
İstanbul / Meraklı

st500 yada st550 alana kadar Fujifilm F70 al.Makınayı ınceleme şansı buldum.Cok güzel bir cihaz.Baskı kaliteside iyi. Super ccd 10x optk zoom 27 mm gens açı

Tarih: 15 Kasım 2009, 19:38 - İp: 88.***.**2.243
ssr
ssr (üye)
İstanbul / Meraklı

antika
verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim..
bu yazdıklarınıza içimin nasıl gittiğini nasıl özendiğimi anlatamam..
ben küçük biryerde oturuyorum ve mümkün degil ki bu anlattıklarınızı burada yapabılmek..
buradakı fotografcılar bu dedıklerınızı bılmezler bıle..
yıkatacagım fılmı verecegım taratacagım cd vs..
buraya o urunlerın geldıgınden bıle suphelıyım fılm bulamam makınaya takmaya..
hayalımde olan seyler bunlar ve asla da digital makina ıcın cıkmıs degılım yola
sedece sartlar bu sekılde..
resımlerı gorunce resmen aglamak ıstedım keske dedıgınız olanaklara sahıp olsam..
bebeğe de maşallah bu arada..
ama karar vermıs degılım ben burada bır arastırayım dedıklerınızı bır yere not aldım bıle bulundugum yerde bana bu olanakları saglayacak bırılerını bulursam ne ala hemen uygularım..
eskıden bır fotografcım vardı fılmlı makınamla gıdıp seve seve resımlerımı yıkatırdım ve o zamnkı kosullarda muhtesem fotolar ortaya cıkardı..
maalesef hayatını kaybettı sımdı akrabaları ısletıyorlar gecende vesıkalık foto ıcın gıttım pasaport ıcın yanlıs olculerde basmıs fotoları o kadar yanı dusunun..
bu ısı bırtek o yapardı yapsaydı allah rahmet eylesin..

dedıgım gıbı yıne de sorusturayım bakalım ıyı oldu verdıgınız fıkır belkı kenarda hala bu ısı duzgun yapan bırılerı vardır benım bılmedıgım..

#kibelesr' tarafından 15.11.2009 19:54:18 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Kasım 2009, 19:42 - İp: 92.***.**5.32
ssr
ssr (üye)
İstanbul / Meraklı

depraved
urunu ınceleme lısteme aldım cok tesekkur ederım bakalım neye karar verecegım..
zaten samsung konusunda karar vermıs degılım..
tesaduf eserı canon a1100 e gozum takıldı hatta alıyordum son anda bır arastırayım dedım tabıı aklım da karıstı )
madem alacagım ımkanlarımı zorlayayım dedım 600-700 tl cıvarına cıkabılırım
tabıı ne kadar azalırsa bu rakam o kadar ıyı olur ama..
bilenlere de bir danısalım
rastgele makina almayalım dedim..
ılerıde mutlaka en ıyılerınden almak ıstıyorum sımdı ımkanlar bu kadar..
bu ımkanlarla en ıyısını almanın yolu da sızlere sormak dıye dusundum..
tekrar teskkurler )

Tarih: 15 Kasım 2009, 19:53 - İp: 92.***.**5.32
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Profilinizde "İstanbul" olarak gözüküyor oturduğunuz yer, buna dikkat ederek yazmıştım o mesajı.

Bu yaz Antalya'da bile film konusunda sıkıntı yaşadım, İstanbul'a dar attım kendimi.

Aslını ararsanız dijital baskı devrinde filmler de önce taranarak yani JPG'ye dönüştürülerek basılıyor. Modern güçlü bir ekipmana filmi koyduğunuzda banyodan sonra otomatik olarak tarama yapıyor, tam bu esnada CD'ye de basmasını sağlayabilyorsunuz. Yani önce filmi banyo ettirip sonra da taramaya vermek gibi birşey yok, "banyo+CD" diyorsunuz, 8-10 YTL ödüyorsunuz.

Baskı sistemleri hakkında söylediğim dijital fotograflar için de geçerli maalesef. Fuji veya Noritsu lazer ekipmandan, Kodak Royal veya Fuji Chrystal kağıt/kimyasaldan vazgeçmemek gerekiyor. Bu ekipmanla ilgili en büyük sıkıntı fiyatlarının 50-60bin Euro civarlarında olması. Lazer arızası 25-30bin YTLlik fatura çıkarır (zararın bir kısmını sigorta ödüyor). Yani anlayacağınız sürümün az olduğu küçük yerlerde stüdyoların böyle ekipmanı elde tutması mümkün değil.

Herşeye rağmen internet vasıtasıyla büyük stüdyolara ulaşabiliyorsunuz, filmi yolluyorsunuz, onlar banyo edip sistemlerine yüklüyorlar, siz oradan bastırıyorsunuz. (negatife nasıl geri alıyorsunuz hiçbir fikrim yok, açıp konuşmak gerekiyor) Dijital çekiyorsanız zaten sorun yok, sistemlerine yüklüyorsunuz, onlar basıp yolluyorlar.

Bu usül çalışan birkaç site :
http://www.fotograf.com

http://www.kristalfotograf.com
Krıstal Foto'nun sitesini hiç kullanmadım ama en ucuza en çok çeşit film bulabileceğiniz yer. Ayrıca dia (pozitif film) banyosu da yapıyorlar. Film aldım ama hiç banyo ettirmedim.

Tarih: 15 Kasım 2009, 22:46 - İp: 88.***.**0.41
depraved
depraved (üye)
İstanbul / Meraklı

F70 fiyatı 849 ytl teknosalarda...
Yanında kart ve cantada verıyorlar.

Samsung st550 sanırm fıyatı 800 ytl micro sd kart kullanıo..

Canondan uygun fiyatta ixus 85 te olabılır 500 ytl olması lazm onun fıyatıda.Fiyat olarak cıkmak ıstemıyorsan o da guzel bir cihazdır.

Ama dedigim gibi f70 cok güzel bir makına sınırları zorlayabılırsın

Tarih: 16 Kasım 2009, 00:03 - İp: 88.***.**2.243
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Ne !..... mini mini mercimek sensörlü makina 849 YTL mi ?..... Yapmayın etmeyin, kompakt bir makinaya 500 YTLden bir kuruş fazla verilmez.

Daha 3 gün önce MediaMarkt'ta gördüm, Olympus E420 YTL, kit lensiyle beraber 999 YTL, bizzat elime alıp inceledim, içinde pil vardı gayet hızlı fokusluyordu, yani çocuk fotografı çekmek için gereken birinci unsur. MP, x18 zoom falan hepsi yalan, hareketli çocuk fotografı çekeceksaniz esas önemli olan makinanın sizin komutlarınıza anında cevap vermesidir, görüntü kalitesi falan ikinci sırada gelir, unutmayın zamanında çekilen en kötü fotograf, zamanında çekilemeyen en berrak keskin fotograftan daha iyidir. Kaldıki bir DSLR kompaktan daima daha iyi görüntü kalitesi verir.

Bence bütçe 500 YTL'den fazla olmamalı. Bunu üzerine çıkıldığında 2.el DSLRlar gözden geçirilmeli, 1000 YTL çizgisine gelince sıfır DSLR var zaten.

Tarih: 16 Kasım 2009, 01:56 - İp: 88.***.**1.229
ssr
ssr (üye)
İstanbul / Meraklı

antika
haklısın ıstanbul yazıyor
uyelık acarken orada otomatık o cıkıyor uykulu uyelık acınca oyle olmus neyse duzeltırım bır ara..

baskı konusunda hıc bılgım yoktu cok tesekkur ederım bunlar cok ıyı oldu mutlaka arastıracagım )

senın onerdıklerını cıdden dıkkate alıyorum ve esımle konustuk o da olur dedı
yalnız su sorun var suan almayalım dıyoruz ılerıde makıne alacagız o herzaman bızım ıstedıgımız bırsey..
sadece suan bebek masrafları bıraz bunu uzun vadeye yaymamıza sebep oluyor..
senın dedıgın gıbı bır sıstemı aldıgımda sınırları asırı derecede zorlayacagız..
hah 300 cıvarı demıssın ama ben almısken en ıyısınden alaım dıyorum sonra yenıleme gerektırmesın..

esımın bır fıkrı var aksam bana da cok cazıp geldı..
bebegı arada anneannesıne babannesıne de bırakacagız sonucta..
herkesın kullanabılecegı otomatık bır dıjıtal makına alalım dedık aksam..
hem sony video kameramız var yenı almıstık oldukca ıyı cekıyor..
onu kullnırız dedık fotoların yanısıra..
fotograf makınesını vıdeoları cok ıyı olmuyor ondan video kamera için bır butce ayırmıstık cok kısa sure once..
aldık vıdeoyu ama o da sonucta guzel foto cekmıyor her makınenın ozellıgı farklı onun ısı vıdeo cekmek fotoyu guzel cekmesını beklemek yanlıs olur zaten.
eskı foto makınemızı de yeterlı bulmuyoruz yıllar oldu alalı e tabıı o zamnın en ıyı makınesı olsada sımdı bızı hıc etkılemıyor..
boyle bır ani kararla foto makınası da alalım dedık..
tabıı hepsı bıranda cok ıyı olamıyor..

bıraz korkarak ve cekınerek
sana bu acıdan sevmeyecegın bır soru sormak ıstıyorum sımdı
umarım soruya kızmazsın!!
canon a 1100 hakkında ne dusunuyorsun?
forumda bahsedılen ıkı makınadan bırı
250 ye almıslar kı 300e bulabılırım dıyorum cesıtlı ınt sıtelerınde fıyatoı 600 e kadar cıkıyor..
250-300 tl benı cok fazla butce acısından sarsmaz.. ve herkes kullanabılır dıyorum..
bır de canon a590 var..

depraved

yaa makına benım de cok ılgımı cektı ama gercekten cok pahalıymıs yaa
o fıyata dıgıtal almak bana da ne bıleyım cok cazıp gelmedı yukarıda antıkaya bahsettıgım sebeplerden..
ılerıde 800 tlyı baska bır makına ıcın butceme eklesem cok seyler farkeder..
sanırım ben daha basıt bır makıneye kayacagım..
250 ye canon a1100 alan bırı var forumda yazmıs a590 da 350 cıvarı
hareket sensoru ozellıgı fılan bebek ıcın uygun olmaz mı acaba..

acıklaması da soyle...

Canon A1100 IS Hareket Tespit fonksiyonu ve Yüz Tanıma
PowerShot A1100 IS kamerada Hareket Tespit (Motion Detection) ve Yüz Tanıma Teknolojileri de mevcut. Her iki fonksiyon da DIGIC 4 görüntü işlemci sayesinde gelişmiş bir performans sergiliyor. Hareket Tespit Teknolojisi fotoğraf makinesini veya nesne hareketini tespit edip bunu dengeleyecek ayarı otomatik olarak gerçekleştiriyor..

sen ne dersın pekı bu makınalar ıcın?
yetmez mı bıze bır sure..

Tarih: 16 Kasım 2009, 13:25 - İp: 92.***.**5.32
pritt68
pritt68 (üye)
Aksaray / Amatör

Merhabalar

45 gün önce bizimde bebeğimiz oldu ve bende bir fotoğraf makinesi almak istedim. Bu konuda hiç bir bilgim de yoktu. Arkadaşlardan da tavsiyeler aldım. Bazı arkadaşlar pek önermeselerde benim gibi acemi biri için aldığım NİKON COOLPİX L100 fazlasıyla işime yaradı diyebilirim. Zoomuda benim gibi bir acemiyi tatmin etti doğrusu.

15 gündür kullanıyorum ve gerçekten memnunum. Tabi tecrübeli arkadaşların dediklerinide yabana atmayın derim.

saygılar.

Tarih: 16 Kasım 2009, 16:24 - İp: 85.***.**9.222
ssr
ssr (üye)
İstanbul / Meraklı

pritt68

öncelikle bebeğiniz analı babalı sağlıkla büyüsün inşallah )
güzel güzel resimler çekin makinanızla..

cok teşekkur ederım baktım makinaya..
bıraz buyuk boyutları sankı..
neden onermedıler anlayamadım
fıyat aralıgında baska makına mı onerdıler?
ben de cok kararsız kaldım..
fikrim sürekli degişiyor..
esım keske alalım dedıgın anda bırseyı alsan dıyor bana suan..
dusunmesen arastırmasan olmaz mı yanı )
ama maalesef arastırmadan yapamıyorum ben de!!

Tarih: 16 Kasım 2009, 23:09 - İp: 92.***.**5.32