bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

36x24 Sensor Ne Zaman Yaygınlaşır?

36x24 mm sensor kullanan Canon Eos 1Ds ve Kodak'ın bir iki modeli var bildiğim kadarıyla. Onların da fiyatlar 8-10bin dolar. Şu crop factor olayı çok sinir bozucu geliyor bana. İşin daha da acı yanı crop factor diye birşeyden haberi olmadan lens satın alan insanlara şahit oldum. Adam 28-105 lens alıyor, gerçekten 28-105 gibi göreceğini zannediyor. Sizce 36x24 formatı ne zaman yaygınlaşır? Daha doğrusu ne zaman 2-3 bin dolar seviyelerine iner? Teknolojiyi yakından takip eden üstatlar bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Tarih: 17 Nisan 2005, 10:55 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

aslinda ne zaman 1.0x sensor kullanacaklarini bilmiyorum; fakat, kesin olan birsey varsa, o da, digital compact makineler, gelecekte, simdilerin SLR makinelerinden cok daha gelismis olacaklar.. digital zoom olayi yerini optical zoom'a birakacak; mesela 500X optical zoom.. sensor buyuklugu 3x2 mm olacak (ki en iri olanindan bahsediyorum..) ve ISO 12800'de bile noise moise olmayacak.. tabii 30-40 yili alir bu teknoloji degisikligi.. yas kacti bitpire? neyse.. demek istedigim hic bir zaman 36x24 mm sensore ihtiyac olmayacagi.. bak tamron agabeyler 18-200 lens satiyorlar.. neden? neden 28-200 degil mesela? cunku digital sensorlerin o crop faktorunu de hesaba katiyorlar.. sonucta degisen birsey olmaz.. birak o 28-105 mm lens alip genis acida gorecegim diyenler alsin; aman sen alma tabii.. bu arada tek sorun genis acida.. bence en mantiklisi her DSLR kullanicisinin zaten o acayip genis aci veren lenslerden birine ihtiyaci var, "yaraticilik" acisindan.. al genis aci lens, sonraki lensin birak 28-105 olsun.. o kadar da farkedecegini zannetmiyorum dogrusu.. hani 28mm degil de 24 mm olsaydi neler yapardim diyebilecek bilgiye sahip degilim.. ama 12 veya 14 mm olsaydi.......

Tarih: 17 Nisan 2005, 15:18 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

sorugun soruya tam olarak fikir uretmedim sanirim.. bence hicbir zaman 2-3 bin dolar seviyelerine inmeyecekler, bir sekilde birilerinden birseyleri kisacaklar ki fiyat dengesi olusabilsin.. eger ki en alt duzeydeki DSLR'larda 36x24 mm sensor olsaydi, EOS 1dsmkii'yu kimler alacakti? sadece saglamligi yuzunden mutlaka secenler olacaktir.. veya diger extra ozellikleri yuzunden.. ama surasi bir gercekki, ayrintilar olmali ki fiyat farkliligi mantikli olabilsin.. degil mi?

ben bu fiyatlarin bu kadar yuksek olusuna bir turlu anlam veremiyorum.. neden en ust seviyede olani 2-3 bin dolar olmuyor ki? hatta 2-3 bin bilem fazla.. nedir bu pahalilik.. adamlar 100.000 dolara lens satiyor.. canon'un 1200 mm lensi.. nedir bu kepazelik??? hani armani valentino channel falan da degil ki kullandiklari cam, lenslerin icerisinde.. kacimiz gidipte 100 dolara gunes gozlugu alir mesela? ama para olsa o canon'un lensini gozlerimiz kapali sayariz aliriz hemencecik..

neyse..

bitpire uzulme bu crop faktorleri hadisesine.. uzulme gecer..

Tarih: 17 Nisan 2005, 15:29 - İp: yok
  • 1