xapex
xapex (üye)
Samsun / Amatör

3 Makinadan Hangisi? (lütfen Yardım... )

Merhaba arkadaşlar
ilk defa bir Dijital Fotoğraf Mak. alacağım ve sizden yardım istiyorum.
Forumu baştan sona inceledim neredeyse.
Araştırmalarım sonucu 3 makina belirledim :

1-)Casio EX-Z1000 (500 YTL)
2-)SONY CYBERSHOT DSC W55 (510 YTL)
3-)CANON POWERSHOT A560 (450 YTL)

sizce bu makinalardan hangisini almalıyım?
(Forumda genelde tüm karşılaştırmalarda Canon önerilmiş )

Bunların haricinde 500-600 YTL civarında önerebileceğiniz başka makinalar varmı?

Bilgili yada tecrübeli arkadaşlar lütfen önerilerinizi esirgemeyin.
Şimdiden Teşekkür Ederim

#xapex' tarafından 10.06.2007 21:01:27 tarihinde düzenlendi.

#xapex' tarafından 10.06.2007 23:38:34 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Haziran 2007, 15:11 - İp: 88.***.**9.15
xapex
xapex (üye)
Samsun / Amatör

2.05_fuji hocam nick'inle alakalı olarak sanırım bir fuji kullanıcısısın.Hangi modeli kullanıyorsun acaba?

Fuji kullanan biri olarak Nikon A630'a tercih edermisin sen?

Tarih: 13 Haziran 2007, 22:54 - İp: 88.***.**7.103
photoali
photoali (üye)
İstanbul / Amatör

ABİCİM SEN BU GİDİŞLE MAKİNA ALAMAYACAKSIN.

GELSEN CANONDAN ŞAŞMA..

ÇOK MEMNUN KALACAKSIN ARKADAŞIM.

MADEM AMATÖRSÜN BENİM GİBİ..

MANUEL (POZLU)

VEYA DİGİTAL KARTLI NE OLURA OLSUN "CANON" İYİDİR.

Tarih: 14 Haziran 2007, 13:07 - İp: 85.***.**7.41
xapex
xapex (üye)
Samsun / Amatör

valla bende Canon'a karar verdim. sonkez teşhirde göreyim diyorum. Doğubank ta vardı herhalde...

Tarih: 14 Haziran 2007, 16:16 - İp: 88.***.**7.103
2.05_fuji
2.05_fuji (üye)
İzmir / Meraklı

ben s6500fd kullanıyorum ve çok memlunum aslına bakarsan sanada onu tavsiye etmek isterim ama fiyat olarak (garantili) 900-1000YTL arasında değişiyor A630 800 iso bir makine S5700 1600isoda efektif 7.1MP çekim yapabilen bir makine. A610 4x optik S5700 10X optik. Gaza gelip hata yapma derim ikisinide gör ama ekrandan değil imkan verirlerse PC ekranından yada Baskı sonucundan karşılaştır

Tarih: 15 Haziran 2007, 14:18 - İp: 88.***.**4.236
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

10x optık zoom goruntu kalitesinden yer ayrıca 1600 iso ne işe yarar ne için kullanılır acaba? bu bir..
amator bir kullanıcının bu iki makina arasında secim yapmasına sebep olacak farkı merak ettim iki
nedense insanlar sukadar butcem var ne alayım deyince mantıklı seyler tavsıye etmektense herkes yuksek perdeden ucmaya baslıyor uc
kişilerin ihtiyacları dogrultusunda tavsiyeler vermeye calıssak,ve kendi makinamızı ovmek yerıne kişinin sorularına cevap arasak nasıl olur acaba..

nispeten buyuk sensorlu ve manuel kullanım imkanı olan bir makina almanızı tavsıye ediyorum yıne..bisquitin bahsettigi makina ihtiyaclarınızı tam anlamıyla karsılayacaktır emin olun..

ne makinanın dıs gorunusu için,nede kullanmayacagınız ve aslında pazarlama numarası olan ozellikler için bir makinaya fazladan para vermek akıl karı degildir..
şimdi ihtiyaclarınızı karsılayacak bır modeli ucuza alır daha sonra eger yetmezse daha ust bır modele geciş yaparsınız..iki kere fazladan harcama yapmaya gerek yok..

Tarih: 15 Haziran 2007, 16:45 - İp: 88.***.**2.130
xapex
xapex (üye)
Samsun / Amatör

dediğim gibi gaijin arkadaşım sizinde tavsiyelerinize dayanarak manuel ayarlamasıda olan A630'a karar verdim ama bazı şeyler kafama takıldı:
1. Optik zoom görüntü kalitesinden yer demişsin
ben onu dijital zoom yer diye biliyordum, ben mi yanlış biliyorum acaba?
2.Büyük sensörlü al derken neyi kastettiğini anlayamadım. Sensörün büyük yada küçük olmasının bana ne gibi bir avantajı olabilir?

Önerilerin için teşekkür ederim

Tarih: 16 Haziran 2007, 01:05 - İp: 88.***.**7.103
2.05_fuji
2.05_fuji (üye)
İzmir / Meraklı

dediklerine tek tek cevap vereyim.
1. optik zoom mjerdceklerle yapılan gerçek yakınlaştırmadır görüntü kalitesini bozmaz bozulma varsa makine bozuktur.
2. 1600 iso gece çekiminde ve hareketli çekimlerde amatör bi kullanıcı için idealdir
3. S5700ün teknosa fiyatı 649(yanlış olabilir ama 2 hafta önce öle idi)
4. büyük sensör demişsin S5700ün sensörüboyutu 1/2,5 inç Super CCD 5. nesil ki şuan piyasadaki en iyi sensörlerden biri
5. ihtiyacı karşılamaya gelince böle bir makine kırmazsan amatör bi kullanıcıyıyı uzun yıllar idare eder. Çekilen fotoların %80inini iç mekanda çekersin ve bu konuda başarısı kanıtlanmıştır.
6. xapex, son lafım sana bence git iki makine ilede resim çek ama makinenin ekranından değil bilgisayar ekranından veya yapabilirsen baskıdan karşılaştır görüntü kalitesini beğendiğin ve fiyatı sana uygun geleni al.

Tarih: 16 Haziran 2007, 11:03 - İp: 88.***.**4.5
2.05_fuji
2.05_fuji (üye)
İzmir / Meraklı

6. madde emreder gibi olmuş kendim rahatsız oldum tavsiye abi yanlış anlaşılmasın

Tarih: 16 Haziran 2007, 11:04 - İp: 88.***.**4.5
avsarv
avsarv (üye)
İstanbul / Amatör

Ben yaklaşık 1 senedir Canon A610 kullanıyorum.Yeni başlayanlar için bu modelin daha güncel (yeni)olan versiyonu olan Canon A630 gerçekten ( bence )mükemmel bir seçim olur.Avantajları;
1-Portre,Manzara ,hareketli (spor) ,gece gibi otomatik ayarları var.Hiç kafamı yormayayım ve bu modları kullanayım diyorsan çok iyi sonuç alabilirsin.
2-Özellikle renklerim menüsündeki seçeneklerden birini kullanarak değişik ve çok hoş renkler yakalayabilirsin.
(Mesela; manzara resimlerini çekerken ;renklerim menüsündeki yoğun yeşil rengi seçerek harika sonuçlar alabilirsin.)
3-Video kalitesi gerçekten mükemmel.Üstelik her makinada olmayan ,çekim yaparken zoom kullanma özelliği ayrı bir avantaj olarak duruyor.
4-Makinayı tanıdıkça gerçekten bir amatör için fazlaca yeterli olan manuel ayarlarını kullanabilirsin.
5-Optik zoom'un 4 olması gerçekten seni fazlasıyla idare eder.Yani yüksek optik zooma inan çok fazla ihtiyaç duymuyorsun. Ama ben sürekli uzak objeleride çekerim diye düşünüyorsan o zaman sana Canon S3 yada benim bundan sonraki tercihim olabilecek Fuji 6500 almandır.(Biraz pahalı olmaları seni zorlayabilir.)Ama ilk defa dijital alacak bir kişi için sana benim tavsiyem Canon A630'dur. 8mp , 2,5 inch geniş LCD,Full Türkçe menüsüyle ,harika video özelliğiyle başlangıç olarak en ideal ürün diyerek tavsiye ediyorum.Canon A630Canon A630

Yanında 2GB SD Kartıyla birlikte İstanbul Doğubankın
1.katında çok hesaplı fiyatla bulabilirsin.Gerçekten çok hesaplı.
Mesela ben bir arkadaşım için sordum.
Canon a630 + 2GB sd kart + 4 şarzlı pil ve şarz aleti +çanta
birazda pazarlıkla 500 ytl'ye aldık.İthalatçısı Erkayalar değil ama hertürlü garanti belgesi var.

Tarih: 16 Haziran 2007, 12:11 - İp: 85.***.**7.46
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

2.5fuji verdigin bilgiler yanlış..

1/2.5 sensor 1/1.8 sensorden kucuktur bu bir..

optik zoom evet gercek yakınlastırmadır..ancak zoom aralıgı arttıkca,lensteki mercek sayısı artıp,ısık gecirgenliği azalacagı için goruntu kaliteisnde kayıp yasanır..bu nedenle cok geniş aralıklı mercekler yapılmıyor zaten..ultra zoomlu makinalar aslında sadece tek makinada geniş zoom aralıgı için fotograf kalitesinden feragat etmeyı goze alanlar için vede pazarlama taktiginden baska birşey degldir..aynı 5 megapiksel amator bir kullanıcı için yeterliyken makinayı 10 megapiksel yapıp (aynı sensorle fazla megapikselde goruntu kalitesini dusurur)fiyatını iki katı yapmak gibi bir pazarlama hilesi...yani goruntu bozuluyorsa makine bozuktur demek yanlıstır,bu iki

1600 iso kesinlikle ideal degildir hatta kullanımı ozel istege baglı ekstrem bir iso degeridir..heleki 1/2.5 boyutunda sensoru olan bir makina için sadece ve sadece noise yani leke demektir..

amator bir kullanıcı için kullanmayacagı ekstra bir ozellik için fazladan para vermek,ustelik fotograf kalitesinden feragat etmek enazından bana gore yanlıştır..kişi kendini manuel kullanıma izin veren bir makineyle geliştirip ileride ihtiyacda duyarsa dslr veya benzeri bir makinaya rahatlıkla geciş yapabilir..

bilgi verirken,once kişilerin ihtiyac ve isteklerini iyice okumalı,ve bilgimiz dahilinde tavsiye vermeliyiz..

#gaijin' tarafından 16.06.2007 15:13:14 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Haziran 2007, 15:03 - İp: 81.***.**9.80