hsb
hsb (üye)
İstanbul / Amatör

2 Mp Ve Ozellikleri

Merhabalar,araştırmalarım sonucunda canon a60 almaya karar verdim.boylece yarı-pro bir makina edinmiş olacam insaallah.neyse konu farklı.benim merak ettiim 2mp bir makine olan a60'la max ne kadar buyuklukte çıktı alabilirim.teşşekkürler şimdiden

Tarih: 6 Eylül 2004, 14:45 - İp: yok
cio
cio (üye)
İstanbul / Meraklı

sn bozo,

bahsettiginiz baski inkjet printer ile fotograf baskisi ise onu 3 milyon civari yapiyorlar fakat baski kalitesi dusuk oluyor.gercekten kaliteli baskilar 5 milyon ila 15 milyon arasinda degisiyor.burda dukkan kiralari gercekten pahali.
saygilar

Tarih: 7 Eylül 2004, 16:21 - İp: yok
cio
cio (üye)
İstanbul / Meraklı

yolldiginiz link e baktim.

20 x 25 cm baskı 2 megapiksel yaziyor.

a4 olarak adlandirilan baskinin boyutu

20 x 30 cm.yani ideale yakin.ve orda verilen degerler en kaliteli fotograf bakisi icin verilmistir.

Tarih: 7 Eylül 2004, 16:26 - İp: yok
bozo
bozo (üye)
Kocaeli / Amatör

cio
bende sana ne diyorum kaliteden ödün vermiyorum, o listede 2mp a4 boyutundan düşük kalıyor (a4 =211*295 mm) => 3 mp bu boyuttan daha fazlasına denk geliyor.. ve kaliteli bir 3 mplik foto 20x30a çok yakışır..

ayrıca dediğim tabiki inkjet printer baskısı deildir. benim bilgisyarcılarla işim yok.. dijital baskı yapan fotoğraf dükanlarından bahsediyorum.. 20x30 baskı 2.5 milyon.! evimin duvarında asılı fotoğraf daha ne diyim ( http://bozo.karmaklan.org/degirmendereaksami.jpg bu sonradan küçültülmüş foto duvarımda asılı.. normalde 3 mp çektim) ..Bütün komşular o fotoyu 20x30 baskı kendilerine de istiyor..
Arkadaşım da fotoğraf dükkanı vardır..Dijital baskılarda en çok fuji ve kodak kağıtlar kullanılıyor, kodak ta daha makul fiyatlar bulabilirsin kalite biraz daha düşüktür demişti.

Tarih: 7 Eylül 2004, 17:01 - İp: yok
cio
cio (üye)
İstanbul / Meraklı

sn bozo,

burda konumuz sizin evin salonundaki fotografin kalitesi diil.hsb isimli arkadas butcesine uygun manuel ayarlari olan bir makine secmis ve bununla ulasabilecegi baski boyutlarini soruyor.
benim cevabim ise onun sorusuna karsilik tamamen onu aydinlatmak icin verilmis bir cevaptir.
size tavsiyem madem kaliteden odun vermiyorsunuz 3mp gibi kalite denince komik kalan bir olcek yerine 8mp ve uzeri bir makine ile cekim yapamanizdir.
istanbuldada 2,5 milyona a4 baskisi almak mumkun degil saniyorum.
hsb arkadasima da gerekli onerimi yapip denemesini soyledim.iyi bir makina oldugunu biliyorum.ama teknolojinin gerisinde kalmis mir model.imkanlari zorlayip biraz daha guncel bir makine almasinda fayda var fakat kesinlikle tatmin edici bir model.

saygilar.

Tarih: 7 Eylül 2004, 17:29 - İp: yok
exif22
exif22 (üye)
İstanbul / Amatör

Bozo'yo katılıyorum ..
hsb kutlarım iyi bir makina alıyorsun, A-60'ı ben 2 senedir kullanıyorum .Bilerek araştırarak aldım. Hiç pişman değilim .

Baskı işine gelince normal negatif film çekenler filmi banyo ve baskı için fotoğrafçıya verirken , iyilerden birer tane tabet der,
bu ya 9x13 dür ya da 10x15 , %90 böyledir .

2 megapixellik makina ile 20x30 baskıyı iyi , 20x30 altını çok iyi şekilde alabilirsin.

PC monitörde web galeri işine gelince çok az kişi monitör çözünürlüğünü 1024x768 den yukarı ayarlar .

Printer konusunda HP çok kartuş harcıyor,Canon daha az harcıyor, Canon'un i350 modeli bir ara fiyat performans bakımından çok talep görüyordu.

Hayırlı olsun , bol fotoğraflı günler diliyorum ...

Tarih: 7 Eylül 2004, 23:57 - İp: yok
yyilmaz
yyilmaz (üye)
İstanbul / Meraklı

bozo 4530 a neden durup dururken laf atıyorsun anlamadım. başka makina mı yok. 2580 çözünürlülüğünde çıktı alabilirsin. bu da yaklaşık 50 ye 40 ebatında bir fotoya tekabül ediyor. manuel olmaması dezavantaj ama çok iyi bir makina. ayrıca A60 480 milyon 4530 ise 450 milyon. hatırlatırım. çok uygun bir fiyat herkese tavsiye ederim diyeceğim ama piyasada bulabilirseniz...

Tarih: 8 Eylül 2004, 00:54 - İp: yok
bozo
bozo (üye)
Kocaeli / Amatör

ben bilmeyenlerin dikkatini çekmeye çalışıyorum.. megapixelin herşey olmadığını.. hsb arkadaşımız zaten olayın farkında, büyük bir şevkle "manuel" bir makine alma eşiğinde.. 4530 u a60'la aynı kefeye koyamayız

Tarih: 8 Eylül 2004, 08:14 - İp: yok
hsb
hsb (üye)
İstanbul / Amatör

evet ben de bu mp ile ilgili tuketicilerin bilgilendirilmesi gerektiğini düşünüyorum,çünkü millet zannediyor ki ne kadar pixel o kadar net ve kaliteli görüntü.halbuki pixelin artması makinanın özelliğine bağlı olarak verdiği kaliteyi(pixelden bağımsız) daha büyük kağıtlara ödün vermeden basabilmen demek.yani iyi de değil kötü de,ama kimi insan hiç baskı yapmamasına rağmen gidip de 5mp diye kodak 4530 alabiliyo.bunu makinayı kötülemek değil ama tüketicideki yanılmayı göstermek için söylüyorum.yardımlarınız için tekrar teşekkürler.

Tarih: 8 Eylül 2004, 10:06 - İp: yok
bozo
bozo (üye)
Kocaeli / Amatör

işte tüketicinin bu yanılgılara düşmesinin sebebinin abidik gubidik markaların piyasaya 4-6-8 megapixel (interpolasyonlu tabi) otomatik uyduruk makinelerle çıkmasına bağlıyorum.. Dolayısı ile konu hakkında yeterli bilgi sahibi olmayan tüketiciler, iyi fotoğraf makinesi alıyorum diye yüksek megapixelli, makineler alıyorlar..

Tarih: 8 Eylül 2004, 11:58 - İp: yok