promethe
promethe (üye)
Ankara / Amatör

Yazılım Destekli 321*123

Sık karşılaştığım bir şey bu. Bazı makinelerin açıklamalarında "aslında 2.1 ama siz ona aldırmayın, yazılımını yüklediğiniz zaman 3.1 oluyor" gibisinden uyarılarla karşılaşıyorum. Aslına bakarsanız genelde "uyduruk" diyebileceğimiz adı az duyulmuş markalarda karşılaşıyorum bunlarla. Şimdi internetten Kodak Cx6200 aldım ve gelmesini bekliyorum. 2.1 MP olan bu cihazda yukarıdaki gibi bir şeyler yazmıyor. Son ana kadar aralarında karasızlığa düştüğüm Datron DSC-216 makinesinde ise yukarıdaki gibi bir açıklama vardı. Şimdi bendeki Kodak fotoğraflarını büyütmeye çalışırsam, Datron'un büyümesinden daha fazla mı renk kaybı olacak? Bir de Photoshop'la mı büyüteceğim, yalnızca resim boyutu ayarlarıyla oynayarak büyütmek yeterli mi?
Cevap veren herkese teşekkür ederim.

Tarih: 2 Mart 2004, 20:29 - İp: yok
promethe
promethe (üye)
Ankara / Amatör

Peki A4 boyutunda fotoğraf çıktısı almak istersem çok kayıp olur mu?

Aslında daha iyi bir makine (6330 falan) almayı düşünürdüm ama elimdeki dijital kamera (Sont TRV355) gerek optik zoom, gerekse görüntü kalitesi bakımından isteklerimi karşılıyor. Kalkıp da pahalı bir makine almayı düşünmedim.

Tarih: 2 Mart 2004, 20:57 - İp: yok
filsab
filsab (üye)
Aydın / Amatör

phptpshop gibi programların yaptıgını makine kendi yapıyor sadece.2,1 ise 2,1 dir.enterpolasyon yoluyla 5 mp bile yapsa 2,1 dir.beş para etmez.mustek 5500'de öyleydi.3 mp'di.fakat 5'e yükseltiyordu.ama gece çekimleri berbat.

Tarih: 2 Mart 2004, 20:57 - İp: yok
filsab
filsab (üye)
Aydın / Amatör

datron yerine kodak almakta isabetli karar vermişsin.ama optik zoom yok bildiğim kadarıyla.bence sen fotoğraf çekmeye başladıktan sonra kodakla da yetinmeyeceksin.ben ilk başta 150 milyona datron aldım ve 2 ay içinde 4 kamera değiştirdim.en son 750 milyona canon A70 aldım.şimdi memnunum.kodak dx6440 idi bundan önceki makinem.ama canon ondan bile daha üstün.bende de sony video kamera var ama fotografın yerini hiçbişey tutmuyor.bence 6200'ü iade et ve canon A60 falan al.bu şahsi fikrim tabii.

Tarih: 2 Mart 2004, 21:06 - İp: yok
promethe
promethe (üye)
Ankara / Amatör

A60 alacak kadar param yok kusura bakma Ama 3.1 piksellik cx6330 alırım belki daha sonra. İkinci el piyasası nasıl bu dijital fotoğraf makinelerinin? Daha sonra satmak istediğinizde direkt kullanıcılara mı satıyorsunuz, yoksa satış yapan bazı yerler aynı anda da alıyorlar mı? (cep telefoncular gibi)

Tarih: 2 Mart 2004, 21:19 - İp: yok
promethe
promethe (üye)
Ankara / Amatör

Şu makinem bir gelsin de.. Değiştirmeyi sonra düşünürüm, belki de düşünmem. Görüşler için teşekkür ederim. Mutlu kalın!

Tarih: 2 Mart 2004, 23:31 - İp: yok
filsab
filsab (üye)
Aydın / Amatör

sen 6200 mü aldın,6230 mu?burada 6200 aldım demişsin,diğer bir forumda 6230 aldım demişsin.memnun musun?

Tarih: 7 Mart 2004, 15:38 - İp: yok
promethe
promethe (üye)
Ankara / Amatör

Ya 6200 aldım ama sorun çıktı yollayamadılar. Ben de başka siteden 6230 aldım. Ayrıntısı http://www.netfotograf.com/forum/msgDetail.asp?msg_id=559&for_id=13

6230 dan memnunum dicem ama ilk makinem o yüzden bana öyle geliyo olabilir. Fakat çektiğim resimleri başkalarına yolladım, yani başka makine kullananlara iyi dediler.

Tarih: 7 Mart 2004, 17:11 - İp: yok
filsab
filsab (üye)
Aydın / Amatör

bana gece veya oda ışığında çekilmiş bikaç foto gönderirmisin?bi arkadaş da alacak da.ben de merak ediyorum.bende A70 var.

Tarih: 7 Mart 2004, 23:07 - İp: yok
  • 1