baykaran
baykaran (üye)
İstanbul / Meraklı

Uzman Sorusu

arkadaşlar merhaba...belki daha önce açılmıştır bu konu ama bulamadım...ricaen sorum şu:

karanlık ortamda flaşsıs çekimi ele alırsak

- ISO yu yükseltincede (400) ışık artıyor..(ama noiseli)
- çekim süresini uzatıncada ışık artıyor.
peki bunlar ayrı ayrı değerlendirilirse ne farkı var aralarında...
şimdiden teşekkürler... [>:D

Tarih: 24 Nisan 2006, 00:47 - İp: yok
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Hareketli goruntu olayini pek bilmiyorum. Ama yine de baktim internetten neymis diye.

Gercekten de 3ccd oyle birseymis. Isik huzmesi sensore ulasmadan once bir prizmadan gecirilerek 3 ayri CCDnin uzerine dusuruluyormus. Prizmanin ozelligi geregi bir sensor yesil, biri kirmizi biri de maviyi algiliyormus. 3 goruntu ayri ayri islenerek nihai resimde birlestiriliyormus.

Tabii bunun birkac bedeli var:
1. Fiyat (3 sensor, 3 kati elektronik devre, prizma vs...)
2. Prizmadan gecerken azalan isik. (Audio-video sistemlerin malum ilkesi "less is more" )

Tabii unutmayalim, video kayit cihazlarinda cozunurluk (mega piksel olayi) cok daha dusuk. 3 ayri goruntuyu bir araya getirdiginizde resimlerin birbirini tutmasini saglamak daha kolay.

Ayrica fotografta kolayca gorunecek defolari hareketli goruntude affetmek daha kolay.

Sigma'nin SD9 ve SD10 modelleri var. Onda tekbir prizma yerine, dogrudan sensorun pikselleri uzerine kucuk kucuk toplam piksel sayisinin 1/3 u kadar prizma yerlestirerek cozmusler problemi. Sanirim sistem pek tutulmadi, neden bilmiyorum.

Fuji gecenlerde yeni bir bulus acikladi. Sensorde organik bir madded kullanacaklarmis, boylece analog filmde oldugu gibi renkler sensorde 3 katman halinde ayri ayri algilanabilecekmis. Birkac sene sonra goruruz.

Tarih: 25 Nisan 2006, 21:44 - İp: 85.***.**3.11
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

#antika' tarafyndan 25.04.2006 21:47:12 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Nisan 2006, 21:45 - İp: 85.***.**3.11
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

teşkler antika..
Bilgilerini paylaştığın için.

Tarih: 26 Nisan 2006, 13:28 - İp: 88.***.**9.205
baykaran
baykaran (üye)
İstanbul / Meraklı

bendende cok tesekkkürler..

Tarih: 27 Nisan 2006, 00:07 - İp: 85.***.**2.42