pod
pod (üye)
Ankara / Amatör

Resimdeki Baloncukların Sebebi Ne ?

arkadaşlar amatör bir kulanıcım.sony t7 im var.bazı cekimlerde ( özellikle gece ) resimde baloncuk benzeri bişiler oluyor.bunun sebebi nedir , acaba lenste bi lekelenme falanmı var diye düşündüm ama sanmıyorum.çünkü her fotoda olmuyor,arada bi yapıyor.yardım için teşekkürler

Tarih: 19 Ekim 2005, 00:17 - İp: yok
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Örnek bir fotoğraf görmeden yorum yapmak anlamsız olur.

Tarih: 19 Ekim 2005, 10:48 - İp: yok
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Sevgili Pod ,
aramıza hoş geldin .resimlerde bahsettiğin baloncuklar yada lekeler Makinelerin baş belası olan NOİS tir.Bu makinenin kalitesi ile yakından ilgilidir.kurtulmak için örneğin varsa makinenin menüsünden İSO ayarlarını düşürmeni (tercihan 100 asa )öneririm veya fotoğraflarını nois filitr programından süzmen de bir çözüm olabilir.

Tarih: 19 Ekim 2005, 12:45 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

sanirim noise'dan bahsetmiyor burkay.. anladigim kadariyla isigin olusturdugu, hani cama carpinca izi kalir gibi olur ya, iste onu.. saydam balonlar gibi.. demet demet olusuyorlar..
diyaframi kismalisin ve cekim yapmalisin pod.. tripod kullanman gerekecek, veya en azindan makineni bir yere koyarak cekmek zorunda kalacaksin..
diyaframi kisabilirsin degil mi makinenle?
ayrica iso'yu da otomatik modda kullanma.. en dusuk iso'yu sec.. en dusuk iso'yu secmenle hem noise miktari azalir hem de cekimde enstantane suresini arttirmis olursun..
tabii ocaklilar'in da dedigi gibi en iyisi ornek fotograf..

Tarih: 19 Ekim 2005, 17:13 - İp: yok
pod
pod (üye)
Ankara / Amatör

yardım için teşekkür ederim arkadaşlar.dadanagastın behsetmeye çalıştıgım sorunuma koydugu teşhis dogrudur.tavsiyelerinizi uygulayacağım!

Tarih: 19 Ekim 2005, 20:17 - İp: yok
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

YOk yok ondan değil.Bu başka bir sorun.Özellikle ışığa karşı flaşlı çekimlerde oluyor.

Tarih: 22 Ekim 2005, 00:45 - İp: yok
orhan yum
orhan yum (üye)
Diyarbakır / Stüdyo Fotoğrafçısı

sevgili pod kardeş. bahsettihin sorun özellikle dijital makinelerle çekilmiş fotoğraflarda görülüyor. en iyi en iyi makinelerle çekilmiş fotoğraflardada görülebiliyor.
burda iş sana döşüyor, yani bu tür ortamlarda manuel çalışacaksın ve özellikle ampullere karşı flaşlı çekim yapmamaya özen göstereceksin.

Tarih: 21 Kasım 2005, 01:28 - İp: yok
ikbal
ikbal (üye)
İçel / Özel Gün Fotoğrafçısı

sevgili pod
BU sorun Canon A80-85 A510-520 mudellerinde de mevcut.Kimi çekimlerde nispi kirlenmeler,Objektiften kaynaklanan distorsiyon. daha iyi makinelerde hemen hemen yok gibi.

Tarih: 8 Aralık 2005, 23:46 - İp: 81.***.**8.150
lacimert
lacimert (üye)
Aydın / Amatör

Eğer sorun, dadanagast'ın sözettiği gibiyse, basit bit lastik parasoley kullanmak, en azından bazı durumlarda işe yarar.

Tarih: 10 Ocak 2006, 04:36 - İp: 81.***.**8.181
portigo
portigo (üye)
İstanbul / Meraklı

bu sorun bir defa bendede oldu ama neden oldu hiç bir fikrim yok (canon s2) daha sonra birdahada olmadı

Tarih: 10 Ocak 2006, 17:59 - İp: 85.***.**4.123
mail37
mail37 (üye)
Kastamonu / Amatör

Aynısı mıdır bilmiyorum ama benim de başıma geldi benzer bir olay.Kısıtlı fotoğraf bilgilerimle çözebildiğim kadarıyla, flaşla çekim yapıldığında havadaki toz zerrecikleri oluşturuyor olabilir o görüntüleri.

Tarih: 19 Ocak 2006, 01:21 - İp: 213.***.**8.134
  • 1