teoman_
teoman_ (üye)
Artvin / Amatör

Fotolardaki Solukluğun Sebebi Nedir?

Merhaba
çektiğim resimlerde genelde soluk bir atmosfer hakim oluyor. photoshop yardımı ile bu solukluğu kaldırıp daha canlı renkler elde ediyorum ancak benim sormak istediğim daha canlı renklerin hakim olduğu bir fotoğraf çekmek nasıl mümkün olur?
yoksa sonsuza dek çektiğim fotoğrafları bilgisayarda işlemek zorundamı kalacağım
buyrun birkaç örnek

#pcgamebeer' tarafından 29.07.2010 20:43:45 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Temmuz 2010, 16:39 - İp: 79.***.**5.2
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Fotoğraflarınızda öyle hatalı bir durum yok, EXIFlerde gördüğüm pozlama değerleri de normal .

Şu an menünüzde görüldüğü kadarıyla " Picture Control " default olarak standarta ayarlı . Onu VIVID , SATURATED filan gibi değişik seçeneklere getirirseniz istediğinizden fazlasını alırsınız. PC'de oynamanız pek gerekmez o durumda ...

Tarih: 29 Temmuz 2010, 18:36 - İp: 96.***.**4.180
istanbul_f
istanbul_f (üye)
İstanbul / Meraklı

Uyarı

1. Forumda yazılan mesajlardan tamamen üye sorumludur.
  2. T.C. yasalarını ya da uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen mesajlar foruma gönderilemez.
  3. Konu açmadan önce forumu aramanız önerilir. Bir birinin benzeri konular silinecektir.
  4. Konunuzu, ilgili ve sadece tek bir bölüme açın.
  5. Konunuzun başlığını, sorunuzla ilgili özet bir cümle olarak belirtin. "Acil..., yardım.., buraya bakın..., makine alacam kararsız kaldım..." şeklindeki konular silinecektir.
  6. Topluluklar hakkında tahrik edici ve küçük düşürücü yazılar yazılamaz.
  7. Site tanıtımı, reklam, satış ve satın alma ilanı şeklindeki mesajlar silinecektir.
  8. Özel mesaj sistemi ya da mail üzerinden dosya ve bilgi paylaşımı talebi içeren mesajlar silinecektir.
  9. Programların crack ve seriallerini dağıtmak, crack, warez, hack benzeri sitelerin tanitimi kesinlikle yasaktır.
  10. Telif hakları kanunu kapsamında; kullanma klavuzu, görüntülü belge veya dökümanların yayınlanması, bu belge ve dökümanları barındıran sitelere link verilmesi kesinlikle yasaktır.
  11. Herhangi bir kullanıcının kişisel bilgilerini yayınlamak ve özel mesaj sistemindeki bir konunun foruma taşınması kesinlikle yasaktır. Rahatsız edici mesajları olduğunu düşündüğünüz üyeyi site yönetimine bildirin.
  12. Foruma konu açan ve cevap yazan her üye yukardaki kuralları kabul etmiş sayılır, aksi davranışlar üyelik iptaline neden olur.

Tarih: 29 Temmuz 2010, 22:02 - İp: 94.***.**3.52
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

istanbul_f;

Yani neredeyse tansiyonu, şekeri olana da polarize filtre tavsiye edeceksin. Her derde deva mübarek.

Tarih: 30 Temmuz 2010, 14:27 - İp: 213.***.**5.242
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

Bütün fotocular hücüma kalkmışlar hayyam pasajına doğru.
Meğerse bu fotoculuğun sırrı yaz kış yağmur çamur demeden polarize filtre kullanmakmış bitmeden tükenmeden alalım birer tane diye.

Tarih: 30 Temmuz 2010, 15:09 - İp: 88.***.**6.160
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

ne kaaa ışık o kaa kontrast.
paperman vermiş ilacı, polarize almayın boşuna

Tarih: 1 Ağustos 2010, 23:37 - İp: 217.***.**3.12
teoman_
teoman_ (üye)
Artvin / Amatör

merhaba

belki ekranda fotoğraflardaki solukluk tam belli olmuyordur ama beni rahatsız eden bir hava hakim.
fotoğrafları güneş ışığı etkisinin yoğun olduğu öğle saatlerinde çekmiştim. filtre kullanmamaktan dolayı böyle bir durum ortya çıkmış olabilir. internette baktım polarizeden ziyade UV filtre öneriyorlar.
şimdilik ekstra bir aparat almayı düşünmüyorum.
solukluğu, farklı çekim yöntemleri deneyerek en aza indirmenin yollarını bulmalıyım.
güneşli ortamlarda özellikle manzara çekimleri hakkında görüş ve önerileriniz varsa bekliyorum.

yanıtlar için teşekkürler.

Tarih: 2 Ağustos 2010, 08:44 - İp: 79.***.**5.2
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Objektifiniz ne? Orta kalite bir tele zoom olduğunu tahmin ediyorum ve mercek sayısı arttıkça ışık geçirgenliği azaldığından fotoğraflar böyle puslu oluyor.

Tarih: 2 Ağustos 2010, 11:49 - İp: 213.***.**5.242
teoman_
teoman_ (üye)
Artvin / Amatör

AF-S Nikkor 18-135

Tarih: 2 Ağustos 2010, 13:58 - İp: 79.***.**5.2
  • 1