sereze
sereze (üye)
Karabük / Meraklı

Manuel Auto Focus

Manuel focus özelliğini kullanmaya çalışıyorum. Açtığımda ekranda 10cm ve 1m arası bi çizgi var, 1m ayrıca sonsuz çizgisi, bu mesafeler çekilen objenin uzaklığı mıdır? Ben manuel focusu pek başarılı bulmadım, makine casi ex-z 1050 , acaba ben mi ayarlıyamıyorum yoksa kompackt makinelerin manuel focusu hikaye mi? Focusun fotoğrafta deiştirdikleri ile ilgili de bi örnek. Yakın focus için yanda aynı mesafede bi yere yarım deklanşör yaptım sonra çektim işe yaradı.
Ben birinciyi tercih ediyorum. Sizce?

#sereze' tarafından 01.05.2007 22:44:28 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Mayıs 2007, 22:33 - İp: 85.***.**8.250
cangulay
cangulay (üye)
Adana / Amatör

Manuel focus kompaktlarda hikaye değil, en azından hepsinde öyle değil. İlk fotoğrafta yakın kısımdaki toprak kısım daha net cıkmıs, buna karsın ilerideki uzak kısımdaki ev flu. İkinci fotografta ise durum tam tersi. Ha şöyle bir sey var, bu demek degil ki manuel odakla cekersen hep bu sekilde olur ve 2.fotodaki sonucu alırsın. İstenirse ilk fotodaki sonucta manuel odaklama ile elde edilebilir rahatlıkla. Bir de soyle bir sey var, otomatik odaklamada da herzaman ilk fotodaki sonucu alamayabilirsiniz. Yani kadrajı bozmadan tekrar yarım basın deklansore sonuc az once elde ettiğiniz otomatik odaklamadan farklı olabilir...

Bir de manuel odaklamanın tek kullanıldıgı durum bu degil. MEsela cekim yaparken cekim yaptıgınız konu ile sizin aranıza cam olabilir. Arabadan camlar kapalı iken cekim yapmak ya da camın arkasından yagmurlu bir gunde gcekim yapmak gibi. Bu gibi durumlarda otomatik odaklama hata verebilir.

Ya da soyle bir sahne düsünün aynı fotografınızdaki gibi yakın bir konu ve uzak bir konu aynı kadrajda iken hangisini netlemek istiyorsunuz ? Bunu manuel odaklama ile cok daha iyi bir sekilde yapmanız mumkun. Ya da daha iyinin dısında degilde, daha esnek yapabilmeniz mumkun. Çünkü sizin odaklama yapıp daha net cekmek istediginiz kısmı otomatik odaklama ile makine dogru tercih edemeyebilir.
Tabi bu belirttiklerim, Manuel Odaklamanın duzgun bir sekilde yapılabildigi kompaktlar icin gecerli...

#cangulay' tarafından 04.05.2007 20:44:17 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Mayıs 2007, 20:43 - İp: 88.***.**1.248
sereze
sereze (üye)
Karabük / Meraklı

Uzun cevabınız için teşekkür ederim. Tam da bu forumu terk edip yabancı forumlara takılmayı düşünüyordum. Sanırım benim makinem manuel focusu iyi olmayanlardan . Yarım deklanşörle başka noktayla çözdüm sorunu. Ama manuel focus denemeyce devam etcem. Sanırım makrolarda da şöyle bir sorun çıkıyor. Auto focus yardımcı ışığı objektiften farklı mesafede olduğu için yakın çekimde farklı noktanın datalarını alıyor. Bi kaç kere ben makrolarda manuel focus kullanmak zorunda kaldım. Aslında fena da çıkmadı fotoğraflar. Bakalım çalışmaya devam, belki biraz daha dikkat ve ince ayar gerekiyor...

Tarih: 7 Mayıs 2007, 22:17 - İp: 88.***.**8.204
cangulay
cangulay (üye)
Adana / Amatör

MAnuel focus yaparken netlik noktasının yerini de siz belirleyebiliyor musunuz ? Yoksa sadece merkez noktadan mı ayar yapabiliyorsunuz ?

#cangulay' tarafından 07.05.2007 23:53:19 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Mayıs 2007, 23:50 - İp: 85.***.**2.247
sereze
sereze (üye)
Karabük / Meraklı

Sadece merkezden yapılıyor. Ama otomatik fokusun (tek spot orta nokta olan) merkez noktasından daha büyük bir kare...

Tarih: 8 Mayıs 2007, 19:54 - İp: 82.***.**9.187
cangulay
cangulay (üye)
Adana / Amatör

Bence bir bakın o kareyi hareket ettirebiliyor olabilirsiniz. Mesela A600 serisinde durum böyle. KArenin daha büyük olması ise netligi sizin yapacagınızdan ötürü...

Tarih: 8 Mayıs 2007, 20:19 - İp: 88.***.**8.5
sereze
sereze (üye)
Karabük / Meraklı

Evet netlik ayarına başladığımda ordaki görüntü bütün LCD ekranı kaplıyor. Bi de bişey daha sorcam, ayar 10 cm ile 1 metre arası, 1 metre ile aynı yerde sonsuz işareti var. Alet 1 metreden sonraki bütün objeler için aynı focus ayarını mı kullanıyor? Otomatik fokusta da aynı şekilde mi?

Tarih: 9 Mayıs 2007, 19:00 - İp: 88.***.**8.213
cangulay
cangulay (üye)
Adana / Amatör

Eger 1 metreden sonda OO isareti varsa dediginiz gibi sonsuz yani aynı ayarı kullanıyor.

Tarih: 9 Mayıs 2007, 19:05 - İp: 88.***.**6.65
  • 1