ati2001
ati2001 (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Digital Makineler Gece Çekemiyormu

ben digital makinemi 6 aydır kullanıyorum 3.2 mg pks.
hp 735 amatör bir makine.Fakat kendi çapımda bir stüdyo kurdum ışıklı,beyaz pleksi glas zeminde yeterli ışık veriyorum ve harika ürün fotoğrafları çekiyorum.tabii kendim içinde manzaralar ve bunun gibi şeyler,,,ama iş gece çekimine gelince
sonuç hüzranla noktalanıyor.tabi bu makine çok iyi değil,fakat okuduğum tüm yorumlarda diğer digital makinelerde gece yada loş ışıkta iyi çekemiyorlarmış.
biz bunları ayarlamasını bilmiyoruz galiba yada gerçekten neyaparsak , yapalım bu iş olmayacakmı öerisi olan varmı.

Tarih: 7 Ocak 2005, 02:55 - İp: yok
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Sevgili ati2001,
Durum çok senin dediğin gibi değil. Gerçi bir noktada haklısın algılayıcılar cmos ve ccd diye ikiye ayrılır cmos olanlar yetersiz ışık koşullarında berbat resim verirler ama ccd olanlar da durum öyle değil. Bence işe öncelikle makineni değiştirmekle başla.Hp markası kadar berbat bir satış sonrası hizmeti olan bir ikinci markayı kolay kolay bulamazsın.
Kendine asa ayarlarını yapabileceğin pilot aydınlatması da olan adam gibi bir makine al ve fotoğrafçılık bölümündeki ustalardan ışıklandırma teknikleri hakkında yardım da alarak fotoğraflarını sorunsuz çek...

Tarih: 7 Ocak 2005, 03:28 - İp: yok
tembeleryk
tembeleryk (üye)
Samsun / Amatör

merhaba murat abi,
"cmos olanlar yetersiz ışık koşullarında berbat resim verirler " demişsin kafama takılan bir soruyu sormak istiyorum. ben ccd ler gece çekimlerinde bilhassa uzun enstantenelerde ark yaptığı iiçin cmos lardan daha kötü sonuç verdiklerini düşünüyordum (+ enerji çekimi, bu konu dahilinde değil) canon da bunun için pro makinelerinde cmos kullanmıyormu?
ha tabi şurda hata yapıyor olabilirim compakt lardaki cmos la dslr lerdeki cmosları kıyaslıyorsam şayet. dslr lerdeki cmos lar ccd lerden performanslı değilmi ?(tabiki çekim şartlarına göre)

Tarih: 7 Ocak 2005, 08:50 - İp: yok
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Sevgili tembeleryk,
Aslında son paragrafında sorunun cevabını da vermişsin.Ati2001 compact bir makineden bahsediyor..Canon'un gelişmiş dslr lerinden değil!Sevgiyle kal...

Tarih: 7 Ocak 2005, 09:43 - İp: yok
zamankekem
zamankekem (üye)
Ankara / Amatör

Gece cekiminde ccd algılayıcı olmalı demissiniz. canon a510 un teknik özelliklerinde 3.2 megapixel CCD yazıyor bu acıdan bir sorun yok sanırım. Ama yeni oldugum icin asa ayarları neye yarar bilmiyorum. Teknik özelliklerinde de yazmıyor. Aldıgım yere sormalıyım bunu sanırım. Canon510 gece cekimlerinde de baslangıc icin yeterli olur mu fikir vereblir misiniz ?

Tarih: 6 Mayıs 2005, 21:35 - İp: yok
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

ASA=İSO

Tarih: 6 Mayıs 2005, 21:47 - İp: yok
zamankekem
zamankekem (üye)
Ankara / Amatör

Sİmdi anladım sagolun. ISO yu biliyorum.

Tarih: 7 Mayıs 2005, 14:03 - İp: yok
murat 856
murat 856 (üye)
Çanakkale / Doğa Fotoğrafçısı

Sayın Burkay ve Kobra,
Canon Eos 350D de cmos kullanıyor.Bunun performası hakkında bir bilginiz var mı?

Tarih: 7 Mayıs 2005, 22:05 - İp: yok
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

Performansı belli Canon 5 yıldır SLR makinalarında bu tip sensör kullanıyor ve artık iyice geliştirdi daha az noiseli fotoğrafların tek çözümü şuan cmos sensör Nikon bile cmos a geçiyor

Tarih: 8 Mayıs 2005, 00:29 - İp: yok
murat 856
murat 856 (üye)
Çanakkale / Doğa Fotoğrafçısı

Tşk.ederim 350d almak için sanırım yeteri kadar sebep oldu.(d70 e göre)

Tarih: 8 Mayıs 2005, 21:58 - İp: yok
  • 1