pininfarin
pininfarin (üye)
İstanbul / Meraklı

Casio Z1000 Gece Çekim Ayari?

Bir önceki acmiş oldugum konuda belirttigim "Z1000 ile basarisiz gece cekimlerime" derman olacak genel bir ayar ne tavsiye edersiniz arkadaslar?

Makinenin BestShot modundaki "night scene" (gece cekimi) ön-ayarinda yazan açiklama aynen şu sekilde;

Slow shutter speed,
İnfinity focus,
Keep the camera still!

Buradan anladigim, dusuk gecikmeli çekim hızı (ki bu bence iyi degil cunku el titremelerine karşi fazla hassaslaşiyor ve çok hızlı bir makine olmasina karşin fotoyu yaklasik 3-4 sn'de ancak kaydediyor) "Keep the camera still!" burada ise ne demek istedigini anlmadim?

Z1000 her ne kadar manuel ayarlara çok izin vermese de, yinede menude "Quality" secenegi altinda bir takim ayarlar mevcut. Bunlar;

Focus,
Ev shift,
White balance,
Flash,
İSO,
Metering,
Flash intensive,
Flash assist,
Filters,
Sharpness,
Saturation,
Contrast ayarlari..

Bu ayarlari kullanarak, kullanici istedigi ön-ayari olusturabiliyor. İdeal ve iyi sonuclar verebilecek gece cekimleri icin bu ayarlardan hangilerini/nasil ayarlamami tawsiye edersiniz?

Tarih: 12 Ocak 2007, 16:32 - İp: 212.***.**2.138
evrin
evrin (üye)
Ankara / Amatör

sevgili pininfarin, bende Casio EX-Z850 kullandım ve hala kullanıyorum, tabiki bu makina compakt bir makina, söylediğin ayarları ancak deneme sınama yoluyla en güzel kendin bulabilirsin, gece çekimlerinde de makinayı 3 ayağa bağlayıp veya sabit bir yere koyarak çekim yapabilirsin seninde dediğin gibi gece çekimlerinde makina uzun bir süre resmi kaydetemiyor dolayısıylede el titremeleri nedeniyle fotoğraflar düzgün çıkmıyor her ne kadar el sensörü olsada, umarım yararlı olmuşumdur benim casio ile çektiğim fotoğraflarada bakabilirsin. selamlar, ışığın bol olsun.

 

Tarih: 1 Şubat 2007, 10:17 - İp: 88.***.**7.62
sereze
sereze (üye)
Karabük / Meraklı

keep the camera still : kamera'yı oynatmayın (üç ayak kullanın ya da sigarayı bırakın) . Benim Casio gece çekimlerinde ISO'yu çok artırmıyor. Yani biraz kalite düşsün önemli deil dersen veya üç ayak yoksa ISO'yu kendin ayarşlayıp 400 ya da 800 yapabilirsin. Ayrıca üç ayak yoksa bi duvar gibi bi yer bulup onun üstüne koyup geri sayımlı çekim modunda çekmek daha iyi olur heralde. Dur hemen bi deniyim...Bu fotoğrafta shutter 2 sn açık kaldı. Arkadaş hareket etmeseydi daha iyi çıkardı sanırım. Bi de makine renkleri abartıyor bu gece çekimleri güzel çıksın diye. Normal gri toprak sanki çimen varmış gibi yeşil çıkmış... Altta görülen başka araba. Makine hareket etmesin diye onun üstüne koydum. Yani üç ayağın faydaları belli oluyor. Üç ayak olsaydı sehpa olarak kullandığım araba fotoğrafta çıkmazdı...

#sereze' tarafından 11.03.2007 20:52:44 tarihinde düzenlendi.


#sereze' tarafından 11.03.2007 20:54:53 tarihinde düzenlendi.

 

Tarih: 6 Mart 2007, 19:39 - İp: 85.***.**8.183
  • 1