juggler
juggler (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

Canon S1'in Macro Ozelligi

Bu forumda pek cok S1 kullanicisi oldugunu gordugumden bugun S1'le ilgili ogrendigim bir seyi size de soyleyeyim...

Makinalarin macro ozellikleri nedense hep 'ne kadar yakindan netleyebildigi" ile olculuyor bu tip forumlarda.. Gecen gun birisi bana mesaj atip "ya senin soyledigin makinanin macro ozelligi 5 cm imis" dedi..

Bir makinanin macro ozelliginin ne kadar yakindan netledigiyle bir alakasi yok arkadaslar.. S1 durumunda da boyleymis, belki biliyordunuz daha onceden ama, S1 ile macro cekerken objektif en yuksek zoom'dayken en iyi macro cekimi yapiliyomus. Yani sanirim 30 cmden filan netliyor zoomu en yuksekte tutarsaniz, iste en iyi macroyu o uzakliktan cekiyormussunuz. Oyle dibine kadar girip 4 cm'den cektiginiz fotograf otekinden daha az 'macro' oluyormus.

"macro cekmek icin yakindan netlemeye calisan" arkadaslara duyurulur.

Tarih: 1 Ocak 2005, 22:11 - İp: yok
juggler
juggler (üye)

Yok converter degil, 50mm lik bir SLR objektifi... Bu cok eski bir kizilderili numarasidir. Objektifi ya direk olarak makinaya ters olarak tutarsin (SLR de objektifler cikabildigi icin) ya da bu durumda oldugu gibi bir objektif takarsin, onune de baska bir objektifi ters olarak tutarsin (bunun icin aparatlar var).. Inanilmaz bir buyutme saglar.. Ancak alan derinligi cok kucuk oldugu icin enellikle duzlem fotograflari cekmekte kullanmak lazim.

bu arada suysal bu konuda sayfa bile hazirladim, hala "en yakin kac cm'den netliyor" demekten vazgecmedin.. Bende bir genis aci cevirici var, onu objektifin onune taktigim zaman netleme mesafesi 'sifir' a dusuyor, yani cisim ceviricinin on mercegine dokunuyor, ama yine de netleyebiliyorum. Fakat cektigim fotograf hic de macro olmuyor. cunku o bir 'genis aci' ceviricisi, aci o kadar genis ki, cismin dibinden de ceksen kucuk gorunuyor. O yuzden bosverin kac cm'den netledigini.

Tarih: 2 Şubat 2005, 11:14 - İp: yok
saikou
saikou (üye)
Yurtdışı / Amatör

Benim buraya daha once gonderdigim bocek makrosu ve FK'daki incir cekirdegi boyle cekildi. Eleman Canon 50mm f1.4 kullanmis. Ben de Nikon 50mm f1.4 kullanmistim.
Tabi ters objektifi S1'e baglayamadigim icin masanin uzerinde ikisini de sabitleyip yatay duzlemde cektim.
Jugglerin de dedigi gibi alan derinligi cok az oluyor. (1 mmden az.)

#bozbey' tarafından 02.02.2005 12:24:03 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Şubat 2005, 12:20 - İp: yok
suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

Juggler haklısın. Makinamızın makrosu kısıtlı olunca makroya fazla daldım. Dalmamız da iyi oldu aslında. Çok güzel şeyler öğrendim.
Juggler bu konuyla ilgili bir aklıma takılan bir şey daha var. Mesela d20'de 1,6 crop faktörü var. Bizimkilerde daha fazla. Kadraja giren alan 35 mm.'lerde daha fazla olmasına rağmen, büyütme mesela d20'de 1.6 oranında olmuyor mu? Yani bir objeyi 35 mm formatındaki makina ile 1:1 ile 1600 x 1200 pikselde çeksek ve bir de aynı objeyi 1.6 crop faktörlü D20 ile 1:1 ile 1600 x 1200 pikselde çeksek. Bu durumda 35 mm giren alan ile 1.6 crop faktörlü makinaya giren alandan daha fazla olmasına rağmen ikisini de 1600 x 1200 'de çektiğimizede 1.6 crop faktörlü bir makinada 1.6 oranında 35 mm'ye göre daha fazla büyüme olmuyor mu?Yani kısaca MP'yi sabit tuutuğumuzda 35 mm'den daha küçük sensöre sahip daha fazla büyüme sağlanmış olmuyor mu? Dolayısyla resmin kalitesini 35 mm 'den daha düşük sensöre sahip makinalar bu bu büyüme yüzünden bozmuş olmuyor mu?

#suysal1' tarafından 02.02.2005 17:49:30 tarihinde düzenlendi.

#suysal1' tarafından 02.02.2005 17:52:24 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Şubat 2005, 14:18 - İp: yok
suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

1200 x 1600 MP ile Canon 1DS 35.8 x 23.8 mm alan,
1200 x 1600 MP ile Canon 20D 22.7 x 15.1 mm alan,
1200 x 1600 MP ile Canon Pro1 8.8 x 6.6 mm alan,
1200 x 1600 MP ile Canon s1 5.3 x 4.0 mm alanları çekmiş olunca durum ortada. Küçük sensörlerde ışığı algılayan pixellerin boyutunun küçülmesi ve sensörü küçük olan makinalar daha fazla büyütme yaptığından resim kalitesini bozmuş oluyor.

Tarih: 3 Şubat 2005, 09:52 - İp: yok
juggler
juggler (üye)

ben cevaplamadan zaten sen cevaplamissi kendi sorunu. Her makinanin cektigi alan belli, objektif de ayni kaldigina gore 35 mm en detayli ve kaliteli goruntuyu verecektir.

Tarih: 3 Şubat 2005, 10:12 - İp: yok
suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

Evet Juggler. Sen sitendeki o değerli bilgilerle dolu yazıyı yazdıktan sonra kalite konusu çok kafama takılmıştı. Tekrar teşekkür ederim.

Tarih: 3 Şubat 2005, 10:23 - İp: yok
adopro
adopro (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

eğer makinaların özelliğin de mokro çekimi varsa ki bu slr makinalarında var nesneye daha yakın çekim yapabilmen için makro moduna almalısın.birde makro çekeçeğin nesneleri yakından netleme yapabilirsin. eger uzaktan YAPACAĞIN ZOOM KALİTEYİ DÜŞÜRÜR.o yüzden daha yakına girmen gerekiyor . objektifinde önemli .

Tarih: 3 Şubat 2005, 14:33 - İp: yok
alpa_73
alpa_73 (üye)
İstanbul / Meraklı

tele konverter macro da şöle çözüm olur teleyi taktıktan sonra macro takarsanız ekstra büyütme alırsınız ama sadece tele ile yaklaşırsanız bişi alamazsınız

Tarih: 5 Kasım 2006, 20:32 - İp: 88.***.**4.180
alpa_73
alpa_73 (üye)
İstanbul / Meraklı

30 cm gibi bir mesafeden netlemek istiyorsanız objektifin önüne kaliteli bir büyüteç koymalısınız

Tarih: 10 Kasım 2006, 10:54 - İp: 88.***.**0.14
murgur
murgur (üye)
İstanbul / Amatör

alpa_73, dikkat ederseniz konuya en son cevap 2 sene önce yazılmış, yani biraz geç kalmışsınız

Tarih: 10 Kasım 2006, 15:07 - İp: 212.***.**3.128