juggler
juggler (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

Canon S1'in Macro Ozelligi

Bu forumda pek cok S1 kullanicisi oldugunu gordugumden bugun S1'le ilgili ogrendigim bir seyi size de soyleyeyim...

Makinalarin macro ozellikleri nedense hep 'ne kadar yakindan netleyebildigi" ile olculuyor bu tip forumlarda.. Gecen gun birisi bana mesaj atip "ya senin soyledigin makinanin macro ozelligi 5 cm imis" dedi..

Bir makinanin macro ozelliginin ne kadar yakindan netledigiyle bir alakasi yok arkadaslar.. S1 durumunda da boyleymis, belki biliyordunuz daha onceden ama, S1 ile macro cekerken objektif en yuksek zoom'dayken en iyi macro cekimi yapiliyomus. Yani sanirim 30 cmden filan netliyor zoomu en yuksekte tutarsaniz, iste en iyi macroyu o uzakliktan cekiyormussunuz. Oyle dibine kadar girip 4 cm'den cektiginiz fotograf otekinden daha az 'macro' oluyormus.

"macro cekmek icin yakindan netlemeye calisan" arkadaslara duyurulur.

Tarih: 1 Ocak 2005, 22:11 - İp: yok
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Sevgili juggler,
Forumu uzun bir süre izledim en başta da söylediğim gibi ortada bir kavram karmaşası vardı.Senden ricam konuyu tam çözememiş olanlar için "macro" terimini en son ve doğru yorumlanmış haliyele burada yinelemen dir.

Tarih: 14 Ocak 2005, 01:03 - İp: yok
suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

Arkadaşım burası Türkçe forum. İngilizce'n iyi olbilir. Bir şey demiyoruz. Türkçesini yazar mısın?

Tarih: 14 Ocak 2005, 09:21 - İp: yok
suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

Juggler bu konuyu çok iyi biliyor. Fakat kavram kargaşası olmaması için net olarak bilinmesi gereken şu:
Makro 1:1 demek gözle gördüğümüz, cetvelle ölçtüğümüz 35 mm'lik film alanını bire bir çekmek demek. 35 mm film boyutu olan 24 X 36 mm 'lik gerçek alanın CCD veya film üzerine düşmesi demek. 35 mm'lik film boyutu (24 X 36 mm) ekranda 102 x 68 piksel demek Mesale makinanız 4 MP ise 50 x 75 cm. çekim yapar. 4 MP 'lik bir makina ile 1:1 oranında çekim yaparsanız 24 x 36 mm(2,4 cm x 3,6 cm)'lik gerçek alanı 50 x 75 cm ebatlarında çekersiniz. Hele bu 8-10 MP gibi değerlerde çekreseniz. Ne kadar ayrıntılı makro çekileceğini siz düşünün. Yanlışım varsa düzeltin lütfen.

Tarih: 14 Ocak 2005, 11:51 - İp: yok
juggler
juggler (üye)

Arkadaslar bu konuda pek yakinda bir sayfa hazirliyorum, benim sitedeki yazilar bolumune koyacagim... oraya bakar anlasilip anlasilmadigini bana iletirsiniz. Sekilli filan olacak daha rahat anlasilir diye umuyorum.

Tarih: 14 Ocak 2005, 15:08 - İp: yok
suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

Çok iyi olur Juggler. Derli toplu her şeyi sitenizde bulabilmek harika olur.

Tarih: 14 Ocak 2005, 15:56 - İp: yok
saikou
saikou (üye)
Yurtdışı / Amatör

Merhaba. Bu makro olayı gercekten guzel olur. Bugun ben de sizin eski hyperfocal tartısmanızı okudum. Bazı tatmin olmadığım yerler var daha sonra orada tartısırız belki. Hatta Melih Bey, bir de hyperfocal olayını ekleyebilirsiniz sitenize.
Bizim de yapabileceğimz birşey olursa, tercüme, çizim vs. elimizden geleni yaparız.
Bu arada, hyperfocal baslığınızın altına S1 için bir tablo koyacam.

Tarih: 14 Ocak 2005, 17:35 - İp: yok
juggler
juggler (üye)

Arkadaslar sayfa hazir, biraz aceleye geldi, dun gece ve bugun ogleyin biraz ugrasarak hazirladim, hatalari olabilir, bildirirsiniz. Bahsi gecen kavramlari anlamak icin once dijital makinalarin sensorleri arasindaki iliskiyi anlamak lazim, o yuzden de yazinin buyuk bolumu bunu anlatiyor. Asagida Macro cekimleri ve 1:1 in anlami nedir ona giriyor. Yazida gecmesini istediginiz herhangi baska bir konu varsa onlari da eklerim.

Yazi icin buraya tiklayin

Tarih: 14 Ocak 2005, 18:19 - İp: yok
suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

Juggler harika derim. Beynine sağlık. 1:1 olayı tam anlamıyla çözüme kavuşmuştur.Özellikle de sensör olayı. Closeup lensler,converter lensler, dönüştürücü, bayonet gibi konular hakkında internette sağlıklı bilgi bulamadım. Bu konulara da yer verebilir misin? Nedir ne değildir diye? Bunları alırken nelere dikkat etmek gerekir gibi konular. Bir de makro lenlslerde 1:1'den sonra en fazla kaç cm'ye kadar çekim yapmak mümkü? Çok teşekkürler.

Tarih: 15 Ocak 2005, 10:42 - İp: yok
suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

Ali konu anlaşıldı. TC-DC52B 1.6 x , 2.2 x gibi telek converterleri takmak için LA-DC52E çevirici adaptörü takmak gerekiyor. Bu adaptörü ayrı satın almak gerekiyor. Bu LA-DC52E adaptörü satın almak için de LH-DC20 kodlu bayoneti de satın almak gerekiyor. Bayonet denen şeyin kelime anlamı, objektiflerin takılabilmesi için gereken yuva demekmiş. LH-DC20 kodlu bayonet, LA-DC52E kodlu çevirici adaptörün üstüne takılan filtre, closeup lenslerin takılması için gereken yuva görevini üstleniyor dolayısıyla. LH-DC20 kodlu bayonet aynı zamanda etraftan objektife gelecek kuvvetli ışıkları da engelliyormuş. LH-DC20 kodlu bayonet ve LA-DC52E çevirici adaptör setinin kodu LAH-DC10. Yani LAH-DC10'u satın alırsak hem adaptörü , hem de bayoneti satın almış oluyoruz. Yani ikisi ayrı ayrı satılmıyor. Tele converteri kullanmak için zoom'u maximuma getirmek yani 380 mm'ye almak gerekiyormuş. Eğer zoom'u maximum'a almaz isek kenarlarda karanlık bölgeler oluşuyormuş. Ali senin verdiğin linklerde de bunu görmüştüm. Yine geniş açı converteri takar isek hiç zoom yapmamak gerekiyor. Zoom yapar isek yine aynı karanlık bölgeler oluşuyormuş. Geniş açı ve tele converterin üstüne filte ve closeup lenlser takmak mümkün değilmiş. Arkadaşlar benim öğrendiklerim şimdilik bunlar. Yanlışım varsa düzeltin lütfen. İşin doğrusunu öğrenelim. Benim merak ettiğim tele converteri satın alırsak makroda %60 daha fazla büyütmeye ulaşabliyor muyuz? Makro için ayrıca converter var mı? Varsa linkleri? Ve yorunmlarınız.

#suysal1' tarafından 25.01.2005 14:30:00 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Ocak 2005, 14:33 - İp: yok
suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

Ali senin bahsettiğin :

Raynox DCR-2020PRO 2.2x:
http://www.bhphotovideo.com/bnh/controller/home?O=WishList.jsp&A=details&Q=&sku=275182&is=REG
DCR 250 2.5X Super Makro:
http://www.bhphotovideo.com/bnh/controller/home?O=WishList.jsp&A=details&Q=&sku=275182&is=REG

ler closeup lensler. Closeup lensi kullanmak ile converterleri kullanmak arasında görüntü kalitesi açısından ne fark var? Işık azalması her iskinde de aynı dercede mi oluyor? Fisheye (balıkgözü) lensler takılabiliyor mu? Fisheye ile iyi kötü yorumlarınız var mı?

#suysal1' tarafından 25.01.2005 14:52:03 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Ocak 2005, 14:54 - İp: yok