juggler
juggler (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

Canon S1'in Macro Ozelligi

Bu forumda pek cok S1 kullanicisi oldugunu gordugumden bugun S1'le ilgili ogrendigim bir seyi size de soyleyeyim...

Makinalarin macro ozellikleri nedense hep 'ne kadar yakindan netleyebildigi" ile olculuyor bu tip forumlarda.. Gecen gun birisi bana mesaj atip "ya senin soyledigin makinanin macro ozelligi 5 cm imis" dedi..

Bir makinanin macro ozelliginin ne kadar yakindan netledigiyle bir alakasi yok arkadaslar.. S1 durumunda da boyleymis, belki biliyordunuz daha onceden ama, S1 ile macro cekerken objektif en yuksek zoom'dayken en iyi macro cekimi yapiliyomus. Yani sanirim 30 cmden filan netliyor zoomu en yuksekte tutarsaniz, iste en iyi macroyu o uzakliktan cekiyormussunuz. Oyle dibine kadar girip 4 cm'den cektiginiz fotograf otekinden daha az 'macro' oluyormus.

"macro cekmek icin yakindan netlemeye calisan" arkadaslara duyurulur.

Tarih: 1 Ocak 2005, 22:11 - İp: yok
suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

Flassv ve Fdiker bu başlığı "Teknik" bölümüne aktarabilir misin?

Tarih: 11 Ocak 2005, 13:10 - İp: yok
saikou
saikou (üye)
Yurtdışı / Amatör

Selami, o dediklerini arastırdım ama tatmin edici bir bilgiye ulasamadım. Yorumlar genelde senin mantıgınla aynı yonde ama kimse tele converor ile iste bunları cektim dememis.
Bir bilen varsa gercekten iyi olur...

Tarih: 11 Ocak 2005, 23:05 - İp: yok
suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

Ali , şimdi bilmemiz gereken en önemli konu 35 mm'lik film formatına göre makinanın normal kendi objektifi ile büyütme katsayısı kaç ? 1:1 çekim gücü var mı? Yok mu? Varsa kaç ? Bunları da yabancı dilin iyi araşatırıp bura yazsan çok iyi olacak. Veya bir bilen varsa paylaşsa bilgilerini ...

Tarih: 12 Ocak 2005, 08:57 - İp: yok
juggler
juggler (üye)

Bunu ogrenmek kolay suysal... Sizin S1 lerin sensor boyutu 3.96 mm ye 5.27 mm (milimetre!).. cetvele yaklasabildgin kadar yaklas ve ftografini cek. sonra o rakami 5.27 ye bol (milimetre cinsinden rakami tabii ki).. Eger en yaklastiginda yarim santimi cekebiliyorsan bu demektir ki 1:1 cekim yapabiliyorsun. Yok eger sen 11 mm yi goruntuleyebiliyorsan o zaman 1:2 oraninda cekim yapabiliyorsun.. Durum bundan ibaret.

Tarih: 12 Ocak 2005, 11:03 - İp: yok
suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

Juggler biliyorsun 35 mm bir film karesi 36 mm x 24 mm 'ye eşit.
En yakın 4 cm'den netliyor. Bu mesafeden çektiği alanın yatay uzunluğu 5,7 cm= 50,7 mm . 50,7 / 5,27=9,62 oluyor. Nasıl oldu şimdi ? Sanıyorum 1:2 çekiyor. DSLR'lerin haricinde 1:1 veya daha büyük çeken makina var mı? 1:1 oranının yakalamak için en az %100 daha büyütmeli Converter almak gerekiyor herhalde.

Juggler DSLR 'lerde 1:1 ve daha büyük çeken lensler en fazla kaç mm. ? Objektifin mm'si ne büyükse o kadar uzaktan 1:1 veya 5:1 gibi büyük makro çekliyor herhalde. 1m , 2 m'den 1:1 çekiyorsun mükemmel bir şey gerçekten. Değil mi ? Yavaş yavaş DSLR 'lere bakamaya başlayacağım da.

#suysal1' tarafından 12.01.2005 13:37:10 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Ocak 2005, 13:35 - İp: yok
suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

1:1, 5:1 gibi oranlar ve netleme mesafelerine bu konuda fikir olsun Canon'un sayfasından baktım makro objektiflere:

Objektif (mm). En yakın netleme: Büyütme oranı:
65 mm 0,24 m 5:1
50 mm 0,23 m 1:2
100 mm 0,31 m 1:1
180 mm 0,48 m 1:1

50 cm'den 1:1 çekmek muhteşem bir şey gerçekten. Bizim makinalar hiç kalıyor tabi. Piyasadaki DSLR'lerin haricinde hepsi 1/2 çekiyorsa durum ortada.

Tarih: 12 Ocak 2005, 14:18 - İp: yok
juggler
juggler (üye)

Suysal, eger 50mm goruntuluyorsa 1:2 degil, 1:9 buyutmeyle cekiyor demektir.

DSLR'larda senin de farkettigin gibi objektife gore cok degisiyor. TAbii ki yuksek odak uzaklikli (180 mm gibi) objektiflerde 50cm den 1:1 cekmek mumkundur (2x teleconverter takarsan 2:1 cekersin, cunku teleconverterlar odak uzakligini iki katina cikarmasina ragmen objektifin netleyebilecegi minimum uzakligi degistirmezler).. GEnelde DSLR larin uzerinde verilen objektiflerin macro yetenekleri cok kotu oluyor.. Ciddi olarak macro ile ilgileneceksen eger, bir adet 1:1 macro objektifi hos olur.. Bende sigma 105mm f2.8 var mesela ve elimdeki en iyi objektiftir (yaptiklari is geregi macro objektifleri cok keskin objektiflerdir, fotografi cekilen nesnenin tum ayrintilarini gosterirler). Tabii yuksek odak uzaklikli bir objektifle fotografini cekecegin nesneye bu kadar yaklasinca 'net alan derinligi' cok korkunc bir sorun olmaya baslar.. illa ki f16-20 lerde cekmeye baslarsin.. O zaman da bir flash kacinilmaz oluyor. MAcro aleminde makinanin uzerine takilan flashlar pek revacta degil. Genelde objektife takilmasi gerekiyor flashlarin. Yani fotografi cekilen nesneye ne kadar yakinsa o kadar iyi... Canon'un twin flash ve ring flashlari boyle. Ya da "flash bracket" denen 'uzatma'lardan alacaksin, flashi onun uzerine takip nesneye yaklastiracaksin. Tabii bunlar isin cok yuzeysel anlatimi.. Macro alemi kendi basina bir dunya.

Tarih: 12 Ocak 2005, 22:33 - İp: yok
saikou
saikou (üye)
Yurtdışı / Amatör

Selami, senin soruna cevap olabilecek birsey bulamadım. Genelde o oranlar slr lensler icin var.
Ama eger, 50 mmlik gorus alanı 1:9' a karşılık geliyorsa, benim ters ekledigim 50mm f1.4 nikon lensle büyütme o zaman 1:1'e karşılık geliyor. Maximum zoom ile yaklasık 5mmlik bir alan görebiliyorum onunla. Tabi 4-5 cm netleme uzaklığı oluyor. Böcek, kelebek falan çekmek için pratik olmaz.

Tarih: 13 Ocak 2005, 03:18 - İp: yok
suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

Juggler 1:1 demek 35 mm bir film karesi olan 36 mm x 24 mm uzunluğu kadar alanın resme dahil edilmesi demek değil mi? Değilse kaç mm karelik bir alan dahil oluyor 1:1'e ? Makroda en önemli tesbit bu bence. Daha sonra odak uzaklığı,en yakın kaç cm'den çekilebileceği. Converterlerde netleme mesafesinin değişmediğini biliyorum. SLR olmayan makinalarda 1:2'yi çarpan kadar büyütüyor sadece.

s1'e converter takabilmek için ayrı bir şey satın almam gerekiyor mu? Filtre takabilmem için neler satın almam gerekiyor? Bayonet ne demek?

Ali araştırmaya devam edersen sevinirim.

Tarih: 13 Ocak 2005, 13:58 - İp: yok
saikou
saikou (üye)
Yurtdışı / Amatör

1:1 demek bir bakıma senin dedigin gibi. Ama O 35mm film kullanan makinalerda. Bizim S1'in sensoru 5 mm falan oldugu icin sanırım 5mmlik bir alanı eger biz cekebiliyorsak 1:1 yapmıs oluyoruz. Mesela D70'de falan crop factor dedikleri sey var ya (1.6) onda 35mm/1.6= 22mmlik bir alan 1:1 buyutme oluyor.

http://www.photo.net/equipment/digital/sensorsize/ adresinde bazı makinaların sensor boyutlarını karsılastırmıs. Gordugun gibi D30'un sensor boyu neredeyse 35mm film kadar.
35mm / sensor boyu = crop factor= 1.5 D30 icin.

Bizim S1'in sensor boyu minotla Xi ile aynı (5.27 x 3.96 mm).

S1'e convertor katmak icin sadece ŞUNU almak gerekiyor. Takılmış hali de ŞÖYLE oluyor. (Bunu rengi gümüş ama.) Buna bayonet deniyormus.

Filitre takmak icin de aynı alet lazım. Bunun vida yuvası 52mm. Ona gore filitreler takılabiliyor.

#bozbey' tarafından 13.01.2005 14:23:35 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Ocak 2005, 14:27 - İp: yok