juggler
juggler (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

Canon S1'in Macro Ozelligi

Bu forumda pek cok S1 kullanicisi oldugunu gordugumden bugun S1'le ilgili ogrendigim bir seyi size de soyleyeyim...

Makinalarin macro ozellikleri nedense hep 'ne kadar yakindan netleyebildigi" ile olculuyor bu tip forumlarda.. Gecen gun birisi bana mesaj atip "ya senin soyledigin makinanin macro ozelligi 5 cm imis" dedi..

Bir makinanin macro ozelliginin ne kadar yakindan netledigiyle bir alakasi yok arkadaslar.. S1 durumunda da boyleymis, belki biliyordunuz daha onceden ama, S1 ile macro cekerken objektif en yuksek zoom'dayken en iyi macro cekimi yapiliyomus. Yani sanirim 30 cmden filan netliyor zoomu en yuksekte tutarsaniz, iste en iyi macroyu o uzakliktan cekiyormussunuz. Oyle dibine kadar girip 4 cm'den cektiginiz fotograf otekinden daha az 'macro' oluyormus.

"macro cekmek icin yakindan netlemeye calisan" arkadaslara duyurulur.

Tarih: 1 Ocak 2005, 22:11 - İp: yok
fotoman
fotoman (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Canon PowerShot S1'in Makro çekimi için bütün fotoğraf sitelerinde ve Canon'un kendi (Japonya) sitesinde (ilave macro objektif ve Close-up kullanmadan) 3.9 inc
yani 10 cm olarak belirtiliyor . 4 cm'den çekim yapabilen arkadaşlar bunu nasıl başarmışlar, özel bir yazılımmı var bunu için?

Tarih: 7 Ocak 2005, 11:37 - İp: yok
suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

4 cm ile ilgili detayı buradan bakabilirsin. Bu makro ebjektifi ilk defa senden duyuyorum. Bahsettiğin objektifi takınca makro mesafesi kaça düşüyor? Bu objektifin fiyatı ne kadar ve takmak için hangi apratları almamız gerekiyor? Linki verebilir misin? Nasıl getirttin? Yardımcı olursan sevinirim.

Tarih: 7 Ocak 2005, 13:39 - İp: yok
saikou
saikou (üye)
Yurtdışı / Amatör

suysal1, bir onceki sayfada kaldığı için atlamışsın. Hemen 2 yukarıdaki mesajıma bak.... Makro lens testi ve gördüğüm en güzel S1 makro çekimleri var.
Fiyat ve ayrıntılı bilgi icin canon 250D ya da 500D (100$ civarında)
ya da Hoya +1, +2, +4 falan diye aratırsan bol miktarda bulursun.
Yanlış hatırlamıyorsam 500D ile full tele'de 7cm'den çekim yapılıyor. 250D ile 25cm.
Yurtdışından bir arkadaş gelecek olursa betirtmeyi düşünüyorum ben de.

Tarih: 7 Ocak 2005, 14:40 - İp: yok
suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

Bozbey bahsettiğin Close up 'u takmak için dönüştürücü kullanmak gerekiyor. Fotoman 'ın bahsettiği "(ilave macro objektif ve Close-up kullanmadan) 3.9 inc " diyor.
Fotoman :
Geniş açı Konverter WC-DC52A
Lens Adapter/Taşıyıcı Set LAH-DC10 mu satın aldıın?
Filtre ve closeup takabilmek için Lens Adapter/Taşıyıcı Set LAH-DC10 almak gerekiyor herhalde.

#suysal1' tarafından 07.01.2005 17:07:42 tarihinde düzenlendi.

#suysal1' tarafından 07.01.2005 17:13:08 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Ocak 2005, 17:10 - İp: yok
saikou
saikou (üye)
Yurtdışı / Amatör

Susysal, o adaptor zaten mecburen alınacak herhangi bir lens eklemek icin. Ama en iyi ihtimalle alınacak close-up lensler 52 mm olur ve baska ara adaptore gerek olmaz.
Bazı close-up'lar 37 ya da 58 mm. yani canonun kendi adaptorunden baska bir çevirici daha gerekecek. Ben su anda birsey almadım. Arastırıyorum sadece.

10cm-4cm makro konusu ise yurt dışı forumlarda da baya tartışılıyor. Sonuçta anladığım kadarıyla, autofocus yapınca 4cm manual focus yapınca 10 cm. Bu auto- manual ayrımı bazı baska makinalarda da olabiliyor. Mesela nikonun bir modelinde auto'da 1/2000 çekimi yapıyorsun manual'de 1/1000.

Tarih: 7 Ocak 2005, 18:40 - İp: yok
suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

Bozbey bu konuda edindiğin bilgi ve tecrübeleri paylaşırsan sevinirim. Teşekkürler.

Tarih: 10 Ocak 2005, 09:32 - İp: yok
saikou
saikou (üye)
Yurtdışı / Amatör

Merhaba Suysal1,
80 mm f4 Beseller extender lensini ve Nikon 50mm f1.4 lensini ters takarak yaptığım makro çekimlerini aşağıdaki linklerden görebilirsin.
Ama bunlar makinaya herhangi bir şekilde sabitlenmedi. Makina ve lens masa üzerinde, modelimiz de onların karşısında. Lensler benim olmadığı için makinaya sabitlemeye uğraşmayı düşünmüyorum. Sadece fikir sahibi olmak için denedim.
Lens sabit olmadığı için ve alan derinliği çok az olduğu (~1mm) için biraz netlik sorunu var.
Makinanın normal makro modu:

Beseller 80mm f4 lens:

Nikon 50mm f1.4 (Ters)

Cetvel ölçümü: (Full tele)
beseller 80mm ile butun görünen uzunluk: 5.5 mm. Böceğin lense uzaklığı 6cm falan.
nikon 50mm ile bütün görünen uzunluk: 4 mm, Böceğin lense uzaklığı 4cm falan.
Hatırlarsan, normal makro modunda bu uzunluk yaklasşık 6 cm.

Makro büyütme oranı: Makinanın odağı/ondeki merceğin odağı
Yani bu durumda 380/80 ve 380/50

Bir de sana şunu sormak istiyorum:
http://www.bhphotovideo.com/bnh/controller/home?A=WishList&Q=showFreindsWishList&wl=166D21CF36&O=wishListEmail
adresinde 2.2X tele objektif ve bir makro objektif var (2.5X) .
Bunları kullanabilmek için gerekli adaptörlerle beraber yaklaşık 300$ yapıyor. Sence 22X optik zoom (836mm eq.) ve süper bir makro yeteneği kazandırmak için bu parayı harcamaya değer mi yoksa bu parayı saklayıp ileride daha gelişmiş bir makina mı almak daha mantıklı?

#bozbey' tarafından 10.01.2005 11:06:26 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Ocak 2005, 11:07 - İp: yok
suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

Wide converter WC-DC52A'nin büyütme katsayısı 0,7
Tele converter TC-DC52B 'nin büyütme katsayısı 1,6.
Her iki dönüştürücü takmak için LA-DC52E seti almak gerekiyor. Bunların dışında uyumlu lens yok bildiğim kadarıyla. Ama Makro mesafesi WC-DC52A büyütme katsayısı 0,7 olunca ne kadara iniyor, Tele converter TC-DC52B 'nin büyütme katsayısı 1,6.olunca makro kaç cm'ye iniyor bunları bilmedikten sonra fikir yürütmem mümkün değil. Tele ve geniş açı tamam ama bunları takınca en yakın netleyeceği mesafe çok çok önemli. Makro mesafesini 1.6' katsayılı dönüştürücü mesafe kaç cm'ye? 0.7 ile çarpınca kaça düşüyor? Yukarıdaki dönüştütürücülerin dışında uyumlu yok başka bildiğim kadarıyla. Ben de seninle aynı ikilemdeyim, yeni makina mı alsam yoksa dönüştürücü mü diye.

#suysal1' tarafından 10.01.2005 16:29:47 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Ocak 2005, 16:33 - İp: yok
saikou
saikou (üye)
Yurtdışı / Amatör

O dediklerin orijinal aksesuarlar. Onlardan daha iyi ve daha ucuz benim yukarıdaki linkte gösterdiklerim. S1 forumalrında herkes Raynox diyor nedense. Ayrıca bu dedigim iki mercek de Pro1'e de takılabiliyor mesela. O bakımdan, DSLR düşünmeyen birisi için yeni makina alsan da lensler kalabilir.

Değişik makro mercekleri örnekleriyle beraber:
http://www.lensmateonline.com/S1macrocomp.html
Burada en fazla buyutmeyi ve en net görüntüyü raynox vermiş. Canonun orjinal makro lenslerinin görüntüsü de iyi ama buyutme daha fazla raynox'da

Wide mercekler:
http://www.lensmateonline.com/S1wideangleconverters.html
dikkat edersen canon'un orjinal 0.7 convertorunde binalar yamulmus. Raynox 0.66'da herhangi bir yamulma yok.

1.5, 1.8, 2.2 teleconvertor:
http://raynox.co.jp/comparison/digital/comp_pspro1.htm#dcr-2020pro
S1' takılı halinin fotoğraflarını bulamadım. Ama takılabiliyor.

Tarih: 10 Ocak 2005, 17:51 - İp: yok
suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

Converterlerde:

0,70= % 30'luk bir küçültme
0,66= % 44'lük bir küçültme
1,6= %60 'lık bir büyütme
2,2=%120 lık bir büyütme anlamına geliyor. Hal böyle olunca:

4 cm x %30= 1,2 cm 4 + 1,2=5,2 cm. makro mesafesine çıkıyor.

4 cm x %60 = 2,4 cm 4 -2,4= 1,6 cm. makro mesafesine düşüyor.

4 cm x %120 = 4,8 makro mesafesi =0 cm'ye düşüyor.

Böyle mi oluyor acaba ne dersin ? Eğer böyle oluyorsa geniş açıya gerek yok. Tele converter almak hem maximum zoom'a çözüm , hem de makroya çözüm oluyor.

1 stopluk ışık azalması oluor diyorlar ama enstanteneyi düşürerek dengelemek mümkün. DSLR'lerde diyafram 32 ve daha fazla kısıldığında ışık girişi ne kadar azalıyor. Bunun yanında 1 stop hiç kalıyor.

Başka makina almaya gerek yok hesap benim yaptığım gibi oluyorsa.

Bir bilen varsa açıklarsa seviniriz.

Tarih: 11 Ocak 2005, 08:39 - İp: yok