gurhan.d.
gurhan.d. (üye)
Antalya / Profesyonel Fotoğrafçı

Vista Performans Sorunsalı !!!

Ahhh bu viista yaktı beni yaa...

Bir aralar kablosuz yazıcı sorunum vardı, olmadı önemli değil dedim vaz geçtim...

Ama bu sefer ise vistamda 3b grafik sorunu var..

Pc ye format attım... tüm yazılım ve sürücülerini tek tek dikkatlice yükledim... buraya kadar herşey güzel..

Ama birde ne görüyüm; sistem testinde grafikler 1.9 puan almış, oyun grafikleri ise 1.0 puan almış... normalde grafikler 3.6, oyun grafikkleri ise 3.5 puan alırdı... offff off..

bununla birlişkte ise en göze batan hata; sağtık+özelliklerde bulunan pencere rengi ve görünümüde değişmiş... eskiden yani format atmadan önce istediğim renge falan çevirebiliyordum.. artık o seçenek çıkmıyor... sadece standart mavi vista teması ve klasik windows teması var..

Bu hatayı nasıl düzeltebilirim acaba? Yardımcı olursanız sevinirim... Aşağıda ise bir kaç teknik bilgi var...

Grafikler
--------------------------------------------------------------------------------

Görüntü bağdaştırıcısı türü Mobile Intel(R) 965 Express Chipset Family
Toplam kullanılabilir grafik belleği Algılanmadı
Ayrılmış grafik belleği 0 MB
Ayrılmış sistem belleği 0 MB
Paylaşılan sistem belleği 0 MB
Görüntü bağdaştırıcısı sürücü sürümü 6.14.10.4847
Birincil monitör çözünürlüğü 1280x800
DirectX sürümü DirectX 9.0 veya iyisi

bunu kopyala yapıştır yaptım.. enteresan geldi bana..

ve ekran kartı ise 256 mb...

yardım ederseniz eğer çok sevinirim..

saygılar...

Tarih: 7 Şubat 2008, 16:15 - İp: 88.***.**1.187
bisquit
bisquit (üye)
Antalya / Meraklı

öncelkikle laptopta vista kuullanmak eziyettir. sorunun için de, tüm driver'larını düzgün yükleyip yüklemediğine dikkat et.

Tarih: 7 Şubat 2008, 16:34 - İp: 88.***.**9.66
gurhan.d.
gurhan.d. (üye)

malesef pc yeni olduğu için yanında da vista verdiler... zaten vistayı silmiştim, xp yüklüycektim hard diski görmedi xp kurarken.. mecbur vistayı yükledim tekrar...

sizin tafsiyenizi ise daha önce 3 defa ıygulamıştım.. ve tekrar yüklerken zaten yüklü olduğu için uyarı veriyor.. yani hepsi tastamam...

yinede ilgilendiğiniz için teşekkür ederim...

Tarih: 7 Şubat 2008, 16:49 - İp: 88.***.**1.187
bisquit
bisquit (üye)
Antalya / Meraklı

"1.9 puan almış, oyun grafikleri ise 1.0 puan almış... normalde grafikler 3.6, oyun grafikkleri ise 3.5 puan alırdı... "

burda verilen puanlardan ziyade yaptıgın işlemlerde bu derece yavaslık var mı? normalde 3.5 alan grafik simdi 1 alıyorsa önceden oynadıgın herhangi bir oyun varsa,oyunda da o derece bir performans kaybı olmalı. vistanın vermiş oldugu o puanlamalar belirleyici mi gerçekte bilmiyorum. ayrıca yüklemiş oldugun sürücü zaten var uyarısı verdikten sonra tekrar yüklemene de izin vermesi lazım.

xp yüklerken ne gibi bir sorun yaşattı. harddiski görmedi dedin de öyle bi sorunlar karsılasmadım.xp cd'sinde bir sorun olmus olabilir

Tarih: 7 Şubat 2008, 16:57 - İp: 88.***.**9.66
gurhan.d.
gurhan.d. (üye)

nfs pro street diye bir oyun oynadım dediğiniz gibi ve gözle görülür bir düşme var. siyah siyah grafiksel karar malar oluyor ekranda... ve haliyle pikselleşme de var...

dediğim gibi vistanın ilk kurulumunda olan tema efectleri yok... ama normal hızlı öçalışıyor yine...

tekrar yüklemeye izin veriyor evet.. ben zaten yüklendi diye yüklemedim... ama yüklüyüm o zaman öyle desede..

xp yüklerken ise; herşey normaldi.. vistayı sildim, xp yi takıp cd-roomdan başlat komutunu verekten yenşden başladım ve bir tuşa basaraktan bir ön yükleme yaptı.. ve ön yükleme bitince, hdd takın falan gibisinden bir hata verdi.. yani hdd ki görmedi...

cd de hiç bir sorun yok çünkü diğer masaüstü bilgisayarımda 3 ayda bir format atıyorum onda hiç bir sorun yok... bu hdd hatası için bu yüklemeyi en az 4-5 kere denedim ve hiç değişmedi... tabi aslında asıl konu bu değil ama :D

Tarih: 7 Şubat 2008, 17:09 - İp: 88.***.**1.187
bisquit
bisquit (üye)
Antalya / Meraklı

şuraya bakıver sanırım problemin çözünü bu...

http://www.frmtr.com/windows-vista/1255117-vista-yuklu-lalptopa-xp-kuramiyorum-lutfen-yardim-2.html

Tarih: 7 Şubat 2008, 17:27 - İp: 88.***.**9.66
gurhan.d.
gurhan.d. (üye)

çok iyi bir kaynak... teşekkürler yardımınız için

bu arada vista sorununu çözdüm.. eksik bir yazılım varmış, nvidia diye bir şey... ben sadece intel chipset sürücüsü var sanıyordum

[>

Tarih: 7 Şubat 2008, 17:39 - İp: 88.***.**6.61
gurhan.d.
gurhan.d. (üye)

işte böyle oldu

Sistem
--------------------------------------------------------------------------------

Üretici -
Model bekopc
Toplam sistem belleği miktarı 1016,00 MB RAM
Sistem türü 32 bit işletim sistemi
İşlemci çekirdek sayısı 2
64 bit özellikli Evet

Depolama

Sabit disklerin toplam boyutu 75 GB
Disk bölümü (C 44 GB Boş (Toplam 75 GB)
Medya sürücüsü (D CD/DVD

Grafikler

Görüntü bağdaştırıcısı türü Mobile Intel(R) 965 Express Chipset Family
Toplam kullanılabilir grafik belleği 251 MB
Ayrılmış grafik belleği 0 MB
Ayrılmış sistem belleği 128 MB
Paylaşılan sistem belleği 123 MB
Görüntü bağdaştırıcısı sürücü sürümü 7.14.10.1283
Birincil monitör çözünürlüğü 1280x800
DirectX sürümü DirectX 9.0 veya iyisi

Ağ Bağdaştırıcısı USB ADSL LAN Adapter
Ağ Bağdaştırıcısı Intel(R) Wireless WiFi Link 4965AG

Tarih: 7 Şubat 2008, 17:46 - İp: 88.***.**6.61
  • 1