panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Vefa.. (mutlaka Okuyun)

HİKAYE DEĞİL, KURGU DEĞİL.. TAMAMEN GERÇEK..

VE İBRETLİK BİR OLAY.. SONUNA KADAR OKUYUN LÜTFEN..

Beni ve Panç'ı hiç tanımayan ve bunları ilk defa okuyan arkadaşlar olabilir. O yüzden, kısa bir tanıtımla başlayayım :

PANÇ benim 12 yıllık köpeğim ve canyoldaşımdı. Hatta onu evladım gibi görür, severdim. Burada tanıyanlar ona verdiğim değeri bilir. Birçok fotoğrafını paylaştım eskiden beri ve forumda onunla ilgili çok yazılar yazdım. Yeri geldi kavgasını yaptım, başarılarını paylaştım.

Bir de rahmetli babamdan kalma köpeğimiz ARCA var. Onu da fotoğraflardan tanırsınız. Yaklaşık 6 yıldır bizimle..

Ve bugüne geliyorum. Evladım PANÇ 8 ağustos günü hayat yolunu tamamladı. Ve tabii bizim için çok zor günler bunlar.. Üzüntümüzü dostlar bilir.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

HEMEN KONUYA GELMEK İSTİYORUM.

Aşağıda fotoğraflarda gördüğünüz mekanlar, bizim sürekli gezdiğimiz yerlerdi. Ben hep buralara fotoğraf çekmeye gelirdim ve sevgili dostlarım PANÇ ve ARCA'yı da yanıma alırdım.
Buraları çok ama çok severlerdi. Ben sürekli onların peşinde koşar, onları model olarak fotoğraflamakla uğraşırdım. Onlar ise bu güzel doğa ortamının tadını çıkarırcasına, ordan oraya koşarlardı hep..

Şimdi bu sözleri önemle okuyun :

O kadar enerji ve neşe doluydular ki, beni resmen yorarlardı.

Küçük köpeğim ARCA, zaman zaman ortalıktan kaybolurdu ve onu arardık hep.. Kaybolma sebebi ise bu güzel yerlerde sevincinden yere göğe sığmazdı, oraya buraya kaçardı.

İşte konu kahramanımız bu; ARCA..
Çok hareketli, yerinde duramayan ARCA..
Neşe dolu ARCA..

İşte o günlere ait bir fotoğraf..

--------------------------------------------

VE BURASI DA, PANÇ'ın ŞU AN MEZARININ BULUNDUĞU YER.. PANÇ BURAYI ÇOK SEVERDİ. O YUZDEN MEZARI BURADA :

------------------------------------------------

İŞTE GELİYORUZ BUGÜNE..

LÜTFEN FOTOĞRAFLARA TEK TEK BAKIN..

Hiçbirşey yazmasam bile olur. Fotoğraflar herşeyi o kadar iyi anlatıyor ki..
O neşeli, yere göğe sığmayan ARCA'nın, biricik dostu PANÇ öldükten sonraki halini görün!
O neşeli Arca, Panç ile birlikte bitti sanki, o da öldü, ruhu gitti.
O neşeli köpek öyle bir durgunlaştı ki..
Yine aynı yere gidiyoruz gezmeye.. Ama Arca artık koşmuyor, oynamıyor. Arca artık kaybolmuyor.
Sürekli aynı yerde, Panç'ın mezarı başında oturuyor.

VE LÜTFEN DİKKAT :

Ben, gitme vakti gelince tepede duran mezardan aşağıya doğru iniyorum. Eskiden olsa, hemen peşimden gelen o köpek, PANÇ'ın mezarı başından ayrılmıyor. Hala orada oturuyor.

İşte fotoğrafların dili :

VE BİR BAŞKA GÜN, BAŞKA BİR MAKİNE İLE YAPTIĞIM ÇEKİMLER..

Yine ben eve dönüyorum ama ARCA gelmiyor. Hala PANÇ'ın yanında..

BEN BİRAZ DAHA UZAKLAŞIYORUM AMA, ARCA HALA ORADA..

BİRAZ DAHA UZAKLAŞTIM AMA HALA ORADA..

İşte VEFA nın tarifi..

Ve sorgulayalım kendimizi.. Unuttuklarımızı.. İhmal ettiklerimizi..

Bizim zekamızın 10 da birini bile taşımayan bir köpek..
Bu kadar VEFA taşıyorsa yüreğinde..
Ben bile hayatımda ettiğim vefasızlıklardan dolayı başımı önüme eğerim.

Tarih: 5 Eylül 2009, 05:52 - İp: 88.***.**6.99
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Armağan, seni gördüğüme sevindim.

Senin merhametli bir yüreğin olduğunu zaten biliyorum.
Paylaşımın için çok teşekkür ederim, çok sağolasın.

Bu akşam, sel felaketini ve (özellikle) sele kapılıp kaybolan 2 yaşındaki kızı görünce zaten hüzünde olan ruhuma hüzün eklendi.

selam sevgiyle kardeşim..

Tarih: 9 Eylül 2009, 02:04 - İp: 88.***.**4.198
nctenk
nctenk (üye)
İstanbul / Amatör

Sevgili kardeşim öncelikle başınız sagolsun inan,fotograflar sözün bittiği yeri,anlatıyor,altı ay evveline kadar,hayvan sevgisini tatmamış biri olarak,bir sokak kedisini evimize aldık,senin şimdi hissettiklerini bu kısa zamanda,anlayabiliyorum,ne diyeceğimide toparlayamıyorum,Allah Arca'ya uzun ömürler versin.

Tarih: 10 Eylül 2009, 20:56 - İp: 78.***.**8.124
genckartal
genckartal (üye)
Ankara / Amatör

Mustafa Abicim... bir gorduklerımız vardır bırde goremedıklerımızden.. varlıgını bılıpte hatırımıza geldıkce onemsedıgımız.. Vefanın bu karelerde hıcbır zman hatırımızdan cıkarılmayacak bır olgu olduugnu o mınık dostlarımız cok guzel gosterdı bıze.... bu acıyı senınle beraber yurekten paylasıyorum... Vefa böyle bırsey....

Tarih: 11 Eylül 2009, 09:43 - İp: 88.***.**1.220
gureri
gureri (üye)
Kütahya / Meraklı

sevgili panctom, gercekten de sözlerin bittigi yer iste burasi.

basiniz sagolsun...

arca ya uzun ömür ve sana sabirlar diliyorum...

Tarih: 11 Eylül 2009, 10:21 - İp: 194.***.**9.34
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Nejat abi, ne güzel..
Yani ömrün boyunca uzak olduğun bir değeri, farklı bir tarzı, sevgiyi, gün gelip keşfetmek, yaşamak..
Evet işte, anlamak için, içinde olmak lazım..
Paylaşımın için çok teşekkür ederim, abi.. Minnoşunuzla sağlıklı seneler olsun inşallah..

Sevgili Nazım.. Sen de çok sağolasın kardeşim benim..
Senin de hayvanlara ne kadar değer verdiğini, yaşam haklarına gösterdiğin saygıyı zaten biliyorum.
Ve vefa adına içtenliğini..
Çok sağol..

Sevgili gureri..
Çok çok teşekkür ediyorum.
Nadir de yazışsak, dostluk adına gösterdiğin vefa için, paylaşımın için, gönülden teşekkürler..
sevgiler..

Tarih: 11 Eylül 2009, 11:35 - İp: 88.***.**3.31
zesel
zesel (üye)
İstanbul / Amatör

Üyelik iptal edilmiştir.

Tarih: 11 Eylül 2009, 12:59 - İp: 88.***.**0.246
bayar28
bayar28 (Objektif)
Balıkesir / Doğa Fotoğrafçısı

Sevgılı kardesım Mustafa, Tekrara basın sag olsun, ne dıyecegımı bılemıyorum fotograflara bakınca ıcım burkuldu, Dunya halı uzulsek ne olurkı bır yandan gelıp bır yandan gıdıyoruz, Dıyecegım tek bır sey var cok Üzgünüz kardesım....

Tarih: 11 Eylül 2009, 13:20 - İp: 88.***.**0.39
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Salih abim, güzel abim.. Çok çok sağol.. artık daha iyiye gidiyorum, kendimi toparlıyorum.
Kazandığım şey, sizler gibi güzel dostlardır.
çok teşekkür ederim.

sevgili zesel..

yazdıklarınızı çok duygulanarak okudum, üzüldüm, kızdım biraz..

Duygulandım; çünkü bu hayvan dediğimiz varlıklardaki anlayış ve vefaya bir kez daha şahit oldum.
ne kadar değer vermiş size.. belki de en iyi dostunuzdan öte.. sizin için canını verebilecek kadar çok..

Acaba siz yokken o 1 seneyi nerelerde, nasıl... ve ne tür acılarla geçiriyordu.
çok zaman aç kalıyordu. ve en önemlisi sizi özlüyordu.

Kızdım..
Köpekleri sırf nam uğruna, keyif için kavga ettirenlere.. hem de çok çok kızdım.
bunu asla tasvip edemem.
kazanan veya kaybedenin kim olacağı hiç önemli değil..
sonuçta VEFALI bir dost orada hasar görüyor veya ölüyor.

Bu köpekler neden kavga eder öncelikle bilir misiniz?
En baş sebebi, sahibini mutlu etmek için..
evet..
sahibini mutlu etmek için savaşır. "yendiğim zaman sahibim mutlu olacak" der ve kendini fedaya hazır savaşır.
Ve en kötüsü de, onu orada savaştıran insan kılıklı adi herif bundan keyif alır.
onun için sadece bir köpektir.
kazanırsa, köpeğe aferin der.. ama sadece köpektir.

sonuç:
mutlaka bu vefalı hayvanlardan biri gider.

Ve köpeğinizi vuran şerrefsizzz...
ulan ......... ..... çocuğu!
köpeğine zarar gelmesine tahammül edemiyorsun madem neden keyfin için dövüştürüyorsun?

--------------------------------

sevgili zesel..

Öncelikle tepkim size değil.. siz belki çocukluk veya gençlik döneminin duygularıyla bunun ne kadar yanlış olduğunu göremediniz. "doğru" bildiklerimiz yaş ilerledikçe bizim için anlamını kaybedebiliyor.

şimdiki bakış açınız olsaydı, o çobanları görünce hemen kaçar,köpeğinizi de uzak tutardınız eminim.

çünkü köpeğiniz kazansa bile karşı taraf hasar alıyor. ona da yazık.. o garibim de sahibini mutlu etmek için savaşıyor.

hem sizin köpeğinize, hem de köpeğinizle savaşıp zarar gören o vefalı dostlara çok üzüldüm, çok

Tarih: 11 Eylül 2009, 14:49 - İp: 88.***.**3.31
zesel
zesel (üye)
İstanbul / Amatör

Üyelik iptal edilmiştir.

Tarih: 11 Eylül 2009, 15:37 - İp: 88.***.**6.22
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

anladım sevgili zesel..

özellikle kırsal kesimdeki zihniyet bu ne yazık ki..
köpek bir köpektir sadece.. araç.. bekçi..
sevgi nedir ki?
hayvana sevgi mi olurmuş?

tekrar teşekkürler.. farklı bakış açınızla değer kattınız.

Tarih: 11 Eylül 2009, 15:42 - İp: 88.***.**3.31