buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Uzaya Çıkan İlk Türk!

cüneyt arkın değil tabii ki.

hava kuvvetleri bu yönde çalışmalar başlatmış. şöyleki ; pek çok ülke nasa ile işbirliği yaparak uzaya kendi milletinden bir astronot yolladı. bu şoven bir yaklaşımdan çok ülkenin o alanla ilgilenmesi açısından bir ilk adım anlamına geliyor.

türkiye bu konuda geç bile kaldı. pek çok ülke uzaya bir astronotunu yolladı. nasa bu konuda milliyetçi bir tavır takınmıyor. yani astronotun ille de amerikalı olması gerekmiyor. aksine nasa her milletin bu konuyla ilgilenmesini arzuluyor.

muhtemelen başarılı bir savaş pilotu uzaya yollanacaktır diye düşünüyorum.
ben böyle şeyleri önemsiyorum açıkçası. böylece ülkedeki iinsanlar burnunun dikine değil de gökyüzüne de bakar böylece.
haberin tamamı;
http://www.hvkk.tsk.mil.tr/HavaUzay/Uzay_Faaliyetleri/astronot/astronotAnaSayfa.asp

Tarih: 28 Ağustos 2006, 11:44 - İp: 85.***.**8.182
zax
zax (üye)
İzmir / Reklam Fotoğrafçısı

Gönüllü olarak ben gidebilir fazla aramalarına gerek yok

Tarih: 28 Ağustos 2006, 11:48 - İp: 85.***.**1.55
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

valla, gönülle olsaydı ben de giderim. taaa marsa bile gideirim. ama yetmiyor işte. f-16 filan kullanmak lazım.

Tarih: 28 Ağustos 2006, 12:00 - İp: 85.***.**8.182
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

makinamı kaptığım gibi ver elini fezaa.....

Tarih: 28 Ağustos 2006, 14:45 - İp: 212.***.**4.63
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

boşuna bana bakmayın güvenmeyin
ben gitmem
ben askerliğimi yaptım.borcumu ödedim

Tarih: 28 Ağustos 2006, 15:36 - İp: 81.***.**0.63
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

uzay mekiğine şimşek düşmüş. uçuş ertelenmiş. bir hasar var mı bakacakmış nasa daki amcalar.

aslında arka fonda dünya, uzayda dolanırken bir fotoğraf hiç fena olmazdı.

Tarih: 28 Ağustos 2006, 17:19 - İp: 85.***.**8.182
myspor
myspor (üye)
İstanbul / Amatör

Biraz daha dünya da ikamet edeyimde yollarsalar ben giderim.
Daha da Dünyayı bulup gelemem heralde ama yazık olur makineme

Tarih: 30 Ağustos 2006, 22:47 - İp: 88.***.**0.161
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

ne oldu çıktı mı o vatandaş kimse uzaya

ya o değil de bufalo vardı bi tane ne oldu ona? o da mı tatilde

Tarih: 6 Ağustos 2008, 01:33 - İp: 81.***.**7.8
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

heybeli uzay üssü
isim guzel oldu.

Tarih: 6 Ağustos 2008, 14:16 - İp: 85.***.**3.117
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Ben şahsen bunun, bizim uzay teknolojimizi geliştirmek adına hiçbir katkısı olacağını düşünmüyorum. Uzay araştırmalarının bir ülkede gelişebilmesi için herşeysen önce devletin bu yönde bir politika belirlemesi lazım. Ülkenin süper güç adayı olması gibi kamçılayıcı ve zorlayıcı etkenler de gerekiyor. Artı üniversitelerin bilimsel alanlarda çok faal, endüstri ile iç içe, devlet ile sadece formalite anlamında değil de ciddi anlamda bilimsel proje üretebilir durumda olması gerekiyor. Elbette TÜBİTAK ı küçümseyemem çok ciddi çalışmalar yapıyorlar ancak Uzay Teknolojileri gibi alanlarda ilerleme kaydedebilmek için çok daha fazla üniversitenin, bilim kuruluşlarının çok daha faal olmaları gerekir. Bizim üniversitelerin kendi işlerinden çok farklı konularda etkin olduklarını düşünüyorum. Bir de Silahlı Kuvvetlerimizi çok seviyorum ve güveniyorum ancak askerliğimi MSB ARGE proje mühendisi oalrak yapmıştım ve mühendis kadrolarını bilirim. Bizim ordumuz gibi bir yapının çok yaratıcı teknlojik çözümler üretebileceğine pek aklım yatmıyor. Tabi bunu çok ileri teknolojiler için söylüyorum yoksa FNSS, Aselsan, Havelsan gibi sağlam kuruluşlar var tabi.

Tarih: 6 Ağustos 2008, 14:53 - İp: 78.***.**5.148
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Tarih: 6 Ağustos 2008, 17:22 - İp: 85.***.**3.117