buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Türkçe,ingilizce Ve Yamukça

walla(3gb mail adresi veren bir site var,onu kast etmiyorum, valla);

oluomu

kaciyomuuuu

yawwwssss

olmuyoooo

Falan filan.....

Bir de yanlış yazılanlar var;
herkez,(herkes)
yanlız(yalnız)

gibi....

Şimdi diyebilirsiniz ki, eeee senin de kullanıcı adın İngilizce.

Ben o konuya pek takılmıyorum. Dil fetişizmi yapmanın anlamı yok bence. Hatta fotoğraflara verilen İngilizce isimlere, cümleyi pekiştirmek için kullanılan İngilizce kelimelere hiç karşı değilim. Hatta diyebilirim ki okulda bize İngilizce öğretemedi güzel devletimiz, bari internette bir şeyler kapalım.
Türkçe 'yi yabancı kelimelerden arındıralım, her ingilizce kelimeye bir karşılık bulalım da demiyorum.
Gerçi -örneğin tripod yerine üç ayak desek ölmeyiz -ama insanları germenin anlamı da yok....İçişleri Bakanlığı yaklaşık 50 senedir yerleşim yerlerinin isimlerini değiştirip durur, karşıyım böyle şeylere de.

Benim kas ettiğim yukarıda andığım şekilde kullanılan güzel Türkçemiz. Güzel yerine neden güsel diyoruz, olmuyor yerine olmuooo, kaçıyorum yerine neden kaçıom...

19. Yüzyıl Türkçesi yabancı terimlerle doludur. Fransızca ve Almanca kelimeler o kadar çoktur ki dil devrimi zorunlu olmuş resmen.
Fakat bu yabancı terim bolluğu Türkçe' ye bir şey kaybettirmemiş. Halk büyük kısmını benimsememiş, unutulup gitmiş o terimler. Ama bir kısmı Türkçe' ye dahil olmuş,bunlar da Türkçe' nin kazancı olmuşlar.

Ama türkçe kelimelerin yanlış telefuz edilmesi apayrı bir şey. Bunun dile ve dolayısıyla kültüre ve de düşünceye öylesine büyük zararı var ki 20 sene sonra yazı diliyle halk dili kopup gidecek. Okuduğunu anlamayan (kusura bakmayın) ''malak'' bir millet olup çıkacağız......

İnsan düşünürken bile dil aracılığıyla düşünür, hayal edergen kelimelerle hayal eder.

Eğer insanoğlu dil kavramı icat etmeseydi muhtemelen halen mağara duvarlarına resim kazıyan atalarımız gibi olurduk......

Msn,internet,forum siteleri vs. elbette çok hızlı yazıyoruz ve elbette Zeki Müren Türkçesi ile konuşulmasını bekleyemeyiz. Harf hatası,cümle hatası elbette olur. Türkçe dilbilgisi kurallarını harfiyen uygulayamayabiliriz.

Ama lütfen şu abuk subuk ''Nişantaşı Türkçesi'ni''kullanmayalım.......

Hiç düşündünüz mü güzel kelimesi kaç bin yılda bu günkü haline geldi?
Nesiller boyu kültürümüzün düşüncesini oluşturdu dil. insan ölür ama şivesi aynen çocuklarına geçer.DNA' larımız gibi dilimiz de, şivemiz de yaşamaya devam eder. Binlere yıl hem de....

Fakat biz güzel yerine güsel dersek o akışı sekteye uğratırız.

Buna hakkımız var mı sizce?

''şu yalan dünyaya geldim geleli
severim kır atı, bir de GÜZELİ''

Yaklaşık 500 senedir dilden dile oaşan bir Karac'oğlan şiiri. 500 sene daha yaşamalı bence.....

#buffalo' tarafından 17.03.2007 02:09:54 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Mart 2007, 21:35 - İp: 88.***.**5.44
liebster
liebster (üye)
Kütahya / Firma

niki cirkin ama yaptıgı davranışlar güzel

Tarih: 26 Mart 2007, 22:30 - İp: 85.***.**7.213
husmenaga
husmenaga (üye)
İstanbul / Meraklı

Bu konuda hassasiyet belirten, konuya özen gösteren, banane demeyip de iki satır karalayan, dikkat çeken tüm herkese ben de teşekkür ederim,
Çok dikkat etsek de bu tuzağa yakalanmış durumdayız hepimiz, farketmeden eriyoruz sözcük sözcük, kelime kelime , hiç bir şey olmasa yazarken bu internet ortamında, söylediklerimizin ucunu yuvarlıyoruz, geliyo, gidiyo diye, kendimi çok yakaladığım oluyor, ama özellikle türkçe yerleşik kullanılan kelimeler varken yerlerine uydurukça ingilizce kelimeler kullanmamak için herkesin dikkat etmesi gerektiğine ben de inanıyorum,
cicikız yazmış alıntı olarak çeşit çeşidini, umarım 5 sene sonra bugün bu forum ekranlarında yazılanları anlayabilecek kimseler bulunur, o kadar büyük bir hızla yok ediliyor ki dilimiz.
Teşekkürler tekrar hassasiyet gösteren herkese.

Tarih: 26 Mart 2007, 22:42 - İp: 85.***.**3.128