buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Türkçe,ingilizce Ve Yamukça

walla(3gb mail adresi veren bir site var,onu kast etmiyorum, valla);

oluomu

kaciyomuuuu

yawwwssss

olmuyoooo

Falan filan.....

Bir de yanlış yazılanlar var;
herkez,(herkes)
yanlız(yalnız)

gibi....

Şimdi diyebilirsiniz ki, eeee senin de kullanıcı adın İngilizce.

Ben o konuya pek takılmıyorum. Dil fetişizmi yapmanın anlamı yok bence. Hatta fotoğraflara verilen İngilizce isimlere, cümleyi pekiştirmek için kullanılan İngilizce kelimelere hiç karşı değilim. Hatta diyebilirim ki okulda bize İngilizce öğretemedi güzel devletimiz, bari internette bir şeyler kapalım.
Türkçe 'yi yabancı kelimelerden arındıralım, her ingilizce kelimeye bir karşılık bulalım da demiyorum.
Gerçi -örneğin tripod yerine üç ayak desek ölmeyiz -ama insanları germenin anlamı da yok....İçişleri Bakanlığı yaklaşık 50 senedir yerleşim yerlerinin isimlerini değiştirip durur, karşıyım böyle şeylere de.

Benim kas ettiğim yukarıda andığım şekilde kullanılan güzel Türkçemiz. Güzel yerine neden güsel diyoruz, olmuyor yerine olmuooo, kaçıyorum yerine neden kaçıom...

19. Yüzyıl Türkçesi yabancı terimlerle doludur. Fransızca ve Almanca kelimeler o kadar çoktur ki dil devrimi zorunlu olmuş resmen.
Fakat bu yabancı terim bolluğu Türkçe' ye bir şey kaybettirmemiş. Halk büyük kısmını benimsememiş, unutulup gitmiş o terimler. Ama bir kısmı Türkçe' ye dahil olmuş,bunlar da Türkçe' nin kazancı olmuşlar.

Ama türkçe kelimelerin yanlış telefuz edilmesi apayrı bir şey. Bunun dile ve dolayısıyla kültüre ve de düşünceye öylesine büyük zararı var ki 20 sene sonra yazı diliyle halk dili kopup gidecek. Okuduğunu anlamayan (kusura bakmayın) ''malak'' bir millet olup çıkacağız......

İnsan düşünürken bile dil aracılığıyla düşünür, hayal edergen kelimelerle hayal eder.

Eğer insanoğlu dil kavramı icat etmeseydi muhtemelen halen mağara duvarlarına resim kazıyan atalarımız gibi olurduk......

Msn,internet,forum siteleri vs. elbette çok hızlı yazıyoruz ve elbette Zeki Müren Türkçesi ile konuşulmasını bekleyemeyiz. Harf hatası,cümle hatası elbette olur. Türkçe dilbilgisi kurallarını harfiyen uygulayamayabiliriz.

Ama lütfen şu abuk subuk ''Nişantaşı Türkçesi'ni''kullanmayalım.......

Hiç düşündünüz mü güzel kelimesi kaç bin yılda bu günkü haline geldi?
Nesiller boyu kültürümüzün düşüncesini oluşturdu dil. insan ölür ama şivesi aynen çocuklarına geçer.DNA' larımız gibi dilimiz de, şivemiz de yaşamaya devam eder. Binlere yıl hem de....

Fakat biz güzel yerine güsel dersek o akışı sekteye uğratırız.

Buna hakkımız var mı sizce?

''şu yalan dünyaya geldim geleli
severim kır atı, bir de GÜZELİ''

Yaklaşık 500 senedir dilden dile oaşan bir Karac'oğlan şiiri. 500 sene daha yaşamalı bence.....

#buffalo' tarafından 17.03.2007 02:09:54 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Mart 2007, 21:35 - İp: 88.***.**5.44
hayalsultan
hayalsultan (üye)
İstanbul / Meraklı

Merhaba buffalo, çok güzel,anlamlı bir konuya temas etmişsiniz..Dilerim ki; katılım yüksek olur...
Şu an sizi yanıtlarken ağır ve dikkatli yazmaya özen gösteriyorum..Hemen bir öz eleştri yapayım..Burada arkadaşların fotograflarına yorum yazarken kalvye'de seri olacağım diye çoğu zaman harflerin yerini karıştıyorum...:-)
Bundan böyle itinalı davranacağım.(Açtığınız konu ile tam alakalı olmasa da ben de bu hatayı yapıyorum)..
Siz de konuyu açarken yazı dilini muntazam kullanmamışsınız..''Türkçe'' en önemli kelime ve ana başlık fakat siz de '' türkçe'' diye kullanmışsınız..
Özetle çok haklınız internet diline ben de karşıyım..Genç arkadaşlar lütfen biraz daha özen gösterelim..
buffalo size de teşekkürler...

Tarih: 17 Mart 2007, 01:25 - İp: 88.***.**4.224
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Doğru söze ne denir?Aslında hazır konu açmışken internette yazarken cümleye küçük harfle başlama huyumdan vazgeçeyim.

Tarih: 17 Mart 2007, 01:38 - İp: 88.***.**5.44
hayalsultan
hayalsultan (üye)
İstanbul / Meraklı

Güzel...Hadi bakalım,şimdiden hepimize kolay gelsin..
Bu arada Türk Dil kurumu da yabancı kelimelerin Türkçe karşılıklarını güzel bulsun...:-)

Bu arada Karacaoğlan'dan örnek çok güzel oldu..:-)

Tarih: 17 Mart 2007, 01:55 - İp: 88.***.**4.224
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

ne diosun buffalo hiçbişe anlamıorm..turkce konuscam dıe cıkmısın yola ama ne dediin anlasılmıo..tekrar yaz bence ki millet anlayabılsn..neese hadi sana ii gecelerrrsss...gud nayt yani anacım

Tarih: 17 Mart 2007, 02:03 - İp: 88.***.**3.218
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Gaiijin

Evet, aynen belirttiğin Türkçe(!) benim anlatmaya çalıştığım....

Tarih: 17 Mart 2007, 02:26 - İp: 88.***.**5.44
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Bufalo kısmen haklısın. Bir Türk ne diye durduk yerde İngilizce kullansınki. Dün camide sahanlıkta kıldım namazı. Baktım ayakkabı markalarına. Uyduruk kıydırık markalar shoes yazmışlar. Bu ahmaklıktan başka birşey değil. Hadi ihracat yapsan anlarım. Ama değilse köylü Mehmet ağayamı yazdın o İngilizceyi.
Ayrıca yabancı mahlaslarada karşıyım.Onun yerine Türkçesi konulmalı. Misal;
Bufalo=Yaban öküzü

Tarih: 17 Mart 2007, 06:01 - İp: 85.***.**0.40
photodesng
photodesng (üye)
Antalya / Profesyonel Fotoğrafçı

Buffalo Arkadaşım Bende Katılıyorum Sana..
Lakin Senin Bu Yazdıkların Bence İnternette Geçerli..
Normal Hayatta Böyle Konuşulmaz Gülerler Adama

Bende Yazıyorum Kısa Olsun Diye (Yaf) (nabion) (nasi gidio)
evet yerine (eet) yaziom

Bundan Sonra dikkat Edicem ama Uyarın İçin Teşekkür Ederim..

Tarih: 17 Mart 2007, 08:33 - İp: 88.***.**4.33
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Yeri gelmişken tekrar yazıyorum, belki yararı olur düşünmeden yazıverenlere:
ewt
eywallah
güsel
sewinirim
sınaw
walla
war
warlık
way
we
wermek
wurgulamak
yaf
yaw
----------------

buffalo, hep birlikte bu konunun takipçisi olalım, asıl konuyu yazarken parantez içinde yanlışları belirtelim ki aceleyle yanlış yazanları da uyarmış olalım ve kimse alınmaya, gücenmeye...

Tarih: 17 Mart 2007, 08:43 - İp: 88.***.**5.238
seyyah1981
seyyah1981 (üye)
Batman / Amatör

demek sadece türk olmak yetmiyor. Doğru yazmakta gerekiyormuş

Tarih: 17 Mart 2007, 10:18 - İp: 88.***.**7.247
studyofoto
studyofoto (üye)
Sinop / Meraklı

güzel bi konuya değinmişsin ama boşa çırpınışlar diyebilirim..kime öğretiyorsun türkçeyi..anlamayana anlatmaya çalışmak mantığa balta vurmaktan başka birşey değildir...

Tarih: 17 Mart 2007, 10:22 - İp: 88.***.**7.200