ei421
ei421 (üye)
İstanbul / Meraklı

Pet Şişenin Ömrü İki Hafta

Arkadaşlar pazar günü Fatih Altaylı bir yazı yazmış ve paylaşmak istedim..

*************
Pet Şişelerden Kurtulun

Aşağıda okuyacağınız satırlar pek hoşunuza gitmeyebilir. Kendinizi kötü, hatta rahatsız hissedebilirsiniz. “İyi de, ne yapacağız” diyebilirsiniz. Çünkü ben de aynen sizin söylemeniz muhtemel bu cümleyi söyledim, aynen bu yazdıklarım gibi hissettim. Yine de sizleri sevdiğim için, bunları yazmak zorundayım.


Önceki gün, bir yakınımın ameliyatı için, Türkiye’nin önemli hastanelerinden birindeydim. Ameliyat sonrası, alanında Türkiye’nin değil, dünyanın en iyilerinden biri ve çok da eski dostum olan doktorumuz geldi. Ameliyatla ilgili bilgi vermek üzere. Konuşurken, önümdeki masada duran “pet” şişeyi alıp açtım ve bardağıma su doldurmaya başladım. Profesör doktor uzandı. Elimden pet şişeyi aldı. Suyu doldurduğum bardağı aldı. Görevliyi çağırdı. Pet şişeyi çöpe atmasını, bardağı da lavaboya boşaltmasını söyledi. “Benim dolabımdan cam şişede bir su getirin” dedi.


“Ne oldu hocam, sular zehirli de bizim haberimiz mi yok” dedim şaşkınlıkla. “Keşke zehirli olsa. Panzehiri olur, ilacı olur. Bunlar zehirden beter” dedi ve anlattı. “Son yıllarda kanser olaylarında büyük patlama yaşanıyor. Çok ileri yaşlarda ortaya çıkması gereken bazı kanser türleri, çok erken yaşlarda görünür oldu.


Yaşlılarda görülecek lenfomalar, gencecik insanlarda peydahlanıyor. Kemik kanserleri, kemik iliği tümörleri sık sık karşımıza çıkıyor.” “Biliyoruz hocam. Çevre koşulları, hormonlu gıdalar. Her şey kanserojen” dedim. “Evet” dedi. “Bu pet şişeler hepsinden daha kanserojen.” “Bütün dünya kullanıyor” dedim. “Medeni ülkeler giderek daha az kullanıyor” dedi. “Bu pet şişelerdeki sular 2 haftadan uzun süre şişede kaldığı zaman, şişenin içindeki zararlı maddeleri çözüyor ve suya karışmasına neden oluyor. Bunlar hücre yapılarına çok ağır zararlar veriyorlar. Her gün yavaş yavaş bozuyorlar.

Pet şişelerin ömrü iki hafta

Eğer iki haftalıktan daha yeniyse bunun içindeki su, iç. Ama iki haftalıktan daha eski ise içme.” Hemen önümdeki açılmamış pet şişeyi aldım. 2 aylıktı ve son kullanma tarihi olarak 10 ay sonrayı gösteriyordu. “Bu şişeler kısa süreli saklama için uygun. Ama uzun süreli saklamalarda çok zararlı.” “Peki ne yapacağız?” dedim. “Cam şişe kullanacağız. Cam şişede su alacağız. Her türlü gıdayı cam şişe içinde talep edeceğiz.


Hem çevreye daha az zararlı, hem de sağlığımıza.” “Maliyeti yüksek ama” dedim. “Kanserin tedavi maliyeti daha mı düşük? Aksine çok daha yüksek. Bütün hayatın boyunca cam şişe kullansan, bir kanser tedavisinin onda biri maliyeti bulmaz. Artık kanserleri büyük ölçüde tedavi edebiliyoruz ama yüksek maliyetli oluyor. Hastayı da harap ediyor.” “Hadi küçük şişeleri cam şişede hallettik, ya damacanaları ne yapacağız.


Onlar da pet benzeri bir madde değil mi?” Profesör doktor daha da kötü konuştu. “Oradaki sorun daha büyük.

O damacanalar birden fazla kez kullanılıyor. Ve onları temizlemek için, deterjanla yıkanıyor genelde. İçinde kalan deterjanı temizlemek için en az üç damacana su kullanmak gerek. Sen o damacanaların üç damacana suyla yıkandığını düşünüyor musun?” diye sordu. “Düşünmüyorum” dedim. “Demek ki damacanadaki suyla birlikte deterjan da içiyoruz” dedi. Çocukluğumu hatırladım. İstanbul’da hasıra sarılmış cam damacanalar içinde Beykoz’dan gelme sular satılırdı. “Eskiden vardı cam damacanalar” dedim.


Tek çare cam şişeye dönmek


Talep edelim yine olur. Cama dönmekten başka çare yok. Yoksa her gün kendimizi bile bile öldürüyoruz. Sigara içme kanser olursun kampanyaları yapılıyor. Bunların yanında sigara masum kalır” dedi. İçim karardı doğrusu. Ama artık eve pet şişe sokmama kararı aldım. Bu kararı da sizinle paylaşmam gerektiğini düşündüm. Hepimizin çocukları için.

Fatih ALTAYLI
***************************

http://www.haberturk.com/yazarlar/fatih-altayli/668297-pet-siselerden-kurtulun

Durum böyleyken endişe etmeden duramıyor insan..

#ei421' tarafından 12.09.2011 02:34:45 tarihinde düzenlendi.


#ei421' tarafından 12.09.2011 02:35:23 tarihinde düzenlendi.


#ei421' tarafından 12.09.2011 02:36:35 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Eylül 2011, 02:33 - İp: 176.***.**3.191
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

laytyus emmi desteksiz sallayanlar çok memlekette.
mimar sinanın neden cezalandırıldığını bilinmi sen. nerden bilicen. oda tv de yazmıyodur.yihohohahaha.
neyse efendim Mimar sinan evine kadar şeher suyu şabakasi zamamında yaptığı hizmet mukabili çekilmiştir. Padişah emri ile. LAkin aradan uzun zaman geçende padişahta belge vermeyende bu unutula. NE deniyodu buna irtifak hakkı. neyse efenim Alamancılar gibi meseleyi uzatmayalım. Bakıyolar sinanın evinde şeher suyu. ge bakam biim oğlan ceza kescez sana kaçak su kullanma mukabili diyola.
Demekki neymiş istanbulda şebeke varmış.

he unutmadan veznecilerden unkapınına giderkennesi gördügün şeyleri sen köprümü sanırsın bıre

 

Tarih: 14 Eylül 2011, 21:48 - İp: 78.***.**0.150
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

yok emmi alt geçit sanırım
zira arada bir canım sıkıldıkça altından araba ile geçer aksaray ve yenikapı yöresinde lale devri yaşarım

emmi tamam hadi ona su şebekesi diyelim
birde onun aynısının kanalizasyon şebekesini göster madem
beleş suyu içtik içtik diyelim peki ney olacak sonra ? hani kanalizasyon şebekesi ??

 

Tarih: 14 Eylül 2011, 22:14 - İp: 85.***.**5.125
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

cahilyus emmi lütfen İMBALLAYINIZ
bak bakılım varmıymış yokmuymuş anadınmı

 

Tarih: 14 Eylül 2011, 22:38 - İp: 78.***.**0.150
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

emmi bırak o yalandan linğleri

senin koskoca kazada varmı osmanlı kanalizasyon şebekesi
öyle olsa idi taşları zehirlemez idiniz

nassın bu arada

senin vakko çorabı kayıp ettim emmi
belkide etiketi sökünce dolaptaki pazar çoraplarının arasına karıştı hangisi olduğu belli olmuyor

 

Tarih: 14 Eylül 2011, 22:52 - İp: 85.***.**5.125
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

cık cık cık. emmi onu elbise askısına asıcak idin. cıyk cıyk lı ayakkabılarıının içine itina ile giyecektin keza. yazık etmişsin.
bizim kürt köyünde kanalizasyon yok. keza eskiden dedem gilen tuvalateni bilirim ben. böyle altta terslik vardı. oraya afedersin löp löp düşer idi.
ben iyiyim sen nasısın.

 

Tarih: 14 Eylül 2011, 22:59 - İp: 78.***.**0.150
atakan
atakan (Objektif)
Bursa / Amatör

töbe töbe... löp löp düşermişş, ne b...ktan mevzular bunlar...

 

Tarih: 15 Eylül 2011, 09:39 - İp: 46.***.**1.138
escolary
escolary (üye)
İstanbul / Meraklı

Türkiyenin en büyük hastanelerinden birinde çalışıyorum.Hergün yüzlerce kanser hastalarını görüyorum. Gün geçtikçe dahada artıyor..

Sanki hiç başımıza gelmeyecekmiş gibi yaşamaya devam ediyoruz ama yaklaşan tehlikenin bir çoğumuz farkında bile değiliz.

Pet şişelere devam.

 

Tarih: 17 Eylül 2011, 23:14 - İp: 178.***.**0.200
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

habertürkün patıronu cam şişe işine girmiş mevzu burdan çıkmış.

 

Tarih: 17 Eylül 2011, 23:16 - İp: 88.***.**0.242
sabanersan
sabanersan (üye)
Bursa / Meraklı

senin vakko çorabı kayıp ettim emmi
belkide etiketi sökünce dolaptaki pazar çoraplarının arasına karıştı hangisi olduğu belli olmuyor ....................... bi zamanlar karaca dan çorap almıştım..hala unutamam..birde yün kazak..senelerce giydim..bir tek tülerme olsa..alırken bilmiyordum..meğerse piyer kardinmiş...başkası söyledi..

 

Tarih: 17 Eylül 2011, 23:49 - İp: 88.***.**0.214
ei421
ei421 (üye)
İstanbul / Meraklı

Olabilir pazarbey emmi..

 

Tarih: 17 Eylül 2011, 23:59 - İp: 81.***.**6.22