dogukan_07ant
dogukan_07ant (üye)
Burdur / Amatör

Shutter Ömrü Yardım

merhaba 2 ay önce nikon D5100 almıştım. Fakat düğün salonu vb çekimler derken shutter sayısı 51040 olmuş.

1) Shutter sayısı ne kadardır ortalama D5100'ler için ve bunu korumak adına neler yapabilirim.

2)İleride yaptıracağım perde değişiminde makinem eski işlevini geri kazanır mı ?

3) Perde değişiminin artıları eksileri nelerdir ?

4)perde değişimini tavsiye edermisiniz

şimdiden teşekkürler

Tarih: 5 Kasım 2013, 08:14 - İp: 81.***.**2.161
mthee
mthee (üye)
Eskişehir / Meraklı

1) ortalama 100-150bin arası ancak tamamen şans kimisi 20binde bile bozuluyor kimisi 1milyon çekim görüyor
2-3-4) nikon servisinde kendi parçasını taktırırsanız herhangi bir sorun olmaz aynı işlevde kullanırsınız eksi tarafı satarken çoğu kişi almak istemeyecektir suanda bile piyasının altında gider 50binde. sıkıntı yaratmadıkça yani normal kullanıma devam ettikçe bence durduk yere değiştirmeyin

Tarih: 5 Kasım 2013, 13:53 - İp: 24.***.**9.20
nedim_yildiz
nedim_yildiz (üye)
Bursa / Amatör

Benim bu konuyla ilgili merak ettiğim bir şey daha var, acaba uzun pozlamalar ve video çekmek perde ömrünün çok kısa olmasına sebep olur mu?

Tarih: 7 Kasım 2013, 00:13 - İp: 78.***.**0.19
dogukan_07ant
dogukan_07ant (üye)
Burdur / Amatör

nedim abi sana katılıyorum benimde tereddütüm 10-15 dakikalık ama 9-10 kez video çekimi yaptım bunlarda etkilemiş olabilir mi ?

Tarih: 7 Kasım 2013, 10:34 - İp: 81.***.**3.49
mthee
mthee (üye)
Eskişehir / Meraklı

uzun pozlama ve video çekiminde perdeye zarar gelmez ancak sensörde sıkıntı olabilir diye biliyorum ben. genellikle giriş seviyesi makineler bu konuda daha hassas. ama 10-15 dk pozlamayla veya kısa video çekimleriyle zarar geleceğini düşünmüyorum. çünkü genelde saatlerce pozlama yapıyorlar

Tarih: 7 Kasım 2013, 12:53 - İp: 24.***.**9.20
nedim_yildiz
nedim_yildiz (üye)
Bursa / Amatör

Cevabınız için teşekkür ederim. Isınmasından dolayı göreceği zararı kastetmemiştim. Shutter ömrünü kastetmiştim.

Tarih: 7 Kasım 2013, 14:20 - İp: 78.***.**1.111
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

uzun pozlama veya video çekimi shutter için bir problem yaratmaz shutter için esas problem yaratan seri çekimlerdir. arka arakaya çok fazla çekim yapmaktır... ve toplam shutter sayısının artışıdır..... video çekimlerinde shutter bir kez açılır ve çekim yapılana kadar açık kalır, kapanıp kapanıp açılmaz tek bir shutter sayısı olur... keza uzun çekimde aynı şekilde..

Tarih: 7 Kasım 2013, 14:35 - İp: 188.***.**7.134
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

shutter işi biraz şans işi olduğu doğru...

Tarih: 7 Kasım 2013, 14:36 - İp: 188.***.**7.134
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Perde ömrünün; giriş seviyesi makinalarda 50 bin, orta seviye makinalarda 100 bin, ileri seviyelerde 150-200 bin dolayında olduğunu bir kere internette bir yazıda okumuştum. Sizin makinanın bana göre perde ömrü bitmiş. Her an arıza verebilir. Ama kullanma anında perdeyi zorlamamışsanız perde ömrü bu sayıdan daha ileri gidebilir.
Bence yukarıda sorduğunuz 4 soru için kafayı hiç yormayın. Bence gereksiz. Çünkü bu vakitten sonra yapacak bir şey yok. Makina bozulunca İstanbul'da Hayyamda ustalara veya kendi yetkili servisine getirip ücretli tamirinden başka bir hareket tarzı olmayacak. Yetkili servis perde değişimini garanti kapsamına almaz.

Tarih: 7 Kasım 2013, 20:33 - İp: 151.***.**3.74
sfkbay
sfkbay (üye)
Ankara / Amatör

51040/60=850 fotoğraf günde,doğukan sen ne yaptın öyle?
Yaşadığın şehirdeki bütün evlenen çiftleri sen çektin sanırım

Şaka bir tarafa 2 ay gibi kısa sürede bu kadar shutter bence fazla,ama bu işten kafi miktarda para kazandıysan fazla dert etme bozulduğu yere kadar gider.Ben sana şunu söyleyim stüdyocu arkadaşımda d300 var,en son baktığımda 600 bin civarıydı daha devam ediyordu,yani kullanıma bağlı olarak değişir perde ömrü.

Tarih: 8 Kasım 2013, 21:57 - İp: 91.***.**4.100
  • 1