zyilmaz
zyilmaz (üye)
İstanbul / Amatör

Ne Olacak Yeni Neslin Hali

Arkadaşlar Son zamanda liselerde gün yüzüne çıkan olayları hepimiz görüyoruz.
Öğretmenleri dövmeler, Uyuşturucu, Kız yüzünden sonuçlanan cinayetler v.b...
Ne olacak bunun sonu?
Bu Gençlik nereye gidiyor?

Bugun Mynet de çıkan bir haber
http://haber.mynet.com/detail_news/?mainPage=1&which=center&ref=haberHome&id=X1160053338453&date=05Ekim2006

Öğretmen ders anlatırken öğrenci arkasından yaklaşıyor ve pantolonunu indiriyor. Biriside kameraya çekmiş...

Tarih: 5 Ekim 2006, 18:04 - İp: 81.***.**5.103
zyilmaz
zyilmaz (üye)
İstanbul / Amatör

Merson dikkatini çekerim yukarıda büyük harflerle de yazdım.HAK EDENE dayak olmalıdır..
Güzel bir Atasözü vardır. "Nush ile Uslanmayanı Etmeli tekdir, Tekdir ile Uslanmayanın Hakkı Kötektir"
Mesela Yukarıdaki öğrenci yaptığı hareketle sence neyi hak ediyor?

Tarih: 6 Ekim 2006, 15:45 - İp: 81.***.**5.103
citlembik
citlembik (üye)
Ankara / Amatör

çok üzücü gerçekten liselerdeki cinayetler bıçak taşımalar..öğretmenini yaramalar,öldürmeler..bu fotoğraf öğretmenlere saygıyı bırakın insanlık değerlerininde kalmadığını gösteriyor..öğrtetmen adayı olarak kaygılıyım....öğrenciler kadar başka kişilerde suçlu buluyorum..aileleri,toplumu..bir şeyler değişti değerlerden koptuk sanırım

Tarih: 6 Ekim 2006, 16:11 - İp: 194.***.**7.106
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

Belkide hakettiği şeye razı...

Güç, uygulandığında caydırıcı birşeyden ziyade, uygulanırsa neler olabileceğini gösterebilme, ürkütmedir..

Bu tarz disiplin dışı hakeretler yapanları bunlardan alıkoyacak men edecek tek şey, bu hareketler sonucunda neler tereddütsüz kaybedeceklerinin kesinlikle bilincinde olmalarıdır.
Bizde öğrenci olduk.. belki itiraf ayrıntısına girmeyim.. Rasim hoca saçını kes dediğinde keserdik..aksi durumda başımıza (!) neler geleceğini bilirdik.. ama Elektronikçiyi yaka paça okuldan dışarı atarken hiç tırsmadık çünkü başımıza bişey gelmeyeceğini biliyorduk...

Tarih: 6 Ekim 2006, 16:15 - İp: 81.***.**3.156
citlembik
citlembik (üye)
Ankara / Amatör

bunu onayladığınızı söylemeyin lütfen..
her öğretmeni aynı kefeye koyup bu çıkarımı yapamazsınız..
bir şeyler öğretebilmek için disiplin şart bunun çılkını çıkartanlar dışında tabi ama bu disiplin yüzünden hak etmişti diyemezsiniz ya..
bu tablodan çok rtahatsız oldum ben..

Tarih: 6 Ekim 2006, 16:22 - İp: 194.***.**7.106
schiller
schiller (üye)
İstanbul / Meraklı

Televizyonda pantolon indiren adamlar, mafya babaları, saçma sapan magazin programları, ahlak dışı konular cirit attığı müddetçe bunların olması çok doğal...

Tarih: 6 Ekim 2006, 16:25 - İp: 88.***.**1.125
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

Yanlış anlaşılma oldu...

"Öğrenci, öğretmenine yaptığı terbiye ve disiplin dışı hareketten dolayı başına gelebilecek şeylere razıdır belki.."

demek istedim yani başına pek bişeyin gelmeyeceğini yada birkaç tokatla dahi olsa yırtabileceğini biliyorsa..

Bizim zamanımızda bizim öğretmenlerimizden birine bunu yapsak muhtemelen şunlar olurdu..
Disiplin kurulunda sağlam bir dayak.. sonra okuldan uzaklaştırma ve kesinlikle disiplin notunun düşmesi.. okuldan uzaklaştırıldığında güç bela başka bir okul arayıp bulmak lazım.. o okula kayıt için sağlam torpil falan. disiplin notunun düşmesi ise ileride kesinlikle hiç bir özel kurum ve kuruluşta iş bulamama falan....
bir öğrenci bunların başına geleceğini bile bile öğretmenin donunu indirmez... anlatabildim umarım

Tarih: 6 Ekim 2006, 16:28 - İp: 81.***.**3.156
harmanci
harmanci (üye)
İzmir / Amatör

Eğitim sistemimizin anasını ağlatan bu iktidar ve gelmiş geçmiş en tartışmalı Milli Eğitim Bakanı iftiharla sunar.
Sınıfta kalmanın neredeyse imkansızlaştırıldığı ve de bunun dayanağı olarak 'her öğrencinin başarılı olduğu bir alan vardır' mantığıyla savunulan ders geçme sisteminin öğrencilere verdiği cesaretin göz önüne çıkma aşamasıdır seyreyledikleriniz.Bir öğrenci okuma-yazma bileyebilir ama iyi resim yaptığı için sınıfı geçmelidir,bir öğrenci öğretmenini dövebilir ama gayet güzel futbol oynadığı için sınıfı bütün organlarını sallaya sallaya geçebilir.
Öğrenci merkezli eğitim adı altında 'kopya çekme' yöntemiyle 'gelişmiş' Batı ülkelerinden alınıp yurduma uygulanmaya çalışılan sistemde elbet bazı öğretmenler dayak yiyip pantolon indirilme aşağılamasına maruz kalacaktır bu da 'eğitim zayiatı' olacaktır.
Tüm bunlar geçen sene de tekrar ederken Sayın Bakan çıkıp da 'okullarda şiddet olduğu haberleri abartılıyor' diyebilmektedir.
Okullarda şiddet evrime uğramış vaziyette,öğrenciler şiddete maruz kalırken bir dönem,artık eğitimciler şiddete maruz kalmaktadır.Okullara bir yumak halinde girip yine bir yumak halinde çıkmaktadırlar,tek başına olmak can güvenliği teşkil etmektedir desek yeridir.
Daha iki gün önce okulumuz öğrencilerinden birinden ağız dolusu küfür yiyip üzerine de kapıda bekleşen kopuk tayfadan dayak yiyen öğretmenimize de geçmiş olsun demekten başka elden hiçbir şey gelmemektedir.Ne acı...

Tarih: 6 Ekim 2006, 21:01 - İp: 85.***.**1.199
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Sevgili zyılmaz,
Hak etse de etmese de dayağın bu çağda eğitimde yeri yoktur. Dayak eğitim aracı değildir. Çok kızmış, öfkelenmiş olabilirsiniz; ama eğitimi dayakla sağlayamaz, yürütemezsiniz. Dayak kin yüklenmesine, düşmanlık birikimine neden olur sadece. Dayak kolay bir yoldur. İnsanları sindirmek eğitim midir? Hangi ülke dayakla bilimde ilerlemiş ki? Sıradan söyleyişle "sallndıracaksın birkaçını, bak nasıl düzeliyor" söylemi bize ne kazandırdı bu güne kadar?

Tarih: 6 Ekim 2006, 22:24 - İp: 85.***.**9.245
zyilmaz
zyilmaz (üye)
İstanbul / Amatör

#zyilmaz' tarafyndan 07.10.2006 09:53:20 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Ekim 2006, 09:29 - İp: 85.***.**2.192