profiterol
profiterol (üye)
Bursa / Meraklı

Kokoş Dili :)

Sizde söylemeye çalışın komik oluyo

BU DİLİ YERİNDE ÖĞRENMEK İSTERSENİZ BAĞDAT CD, NİŞANTAŞI ve AKMERKEZ
CİVARINDA TAKILMANIZ LAZIM.

Sözlük

Ban - ben
San - sen
Lütfaaan – (lütfen)
Biliyomısaaaaan – (Biliyor musun)
Hayvanssııaaan – (Hayvansın)
falan oldum - ?
falan yapmak - ?
hadi papaaay – Haydi baybay
intiharlardayım – çok üzüldüm
pozitif elektrik alamadım senden yane, taam mı? – senden hoşlanmadım
inanmıyoroaam - inanmıyorum
regular cola – normal kola (light değil)
yivrençsiaaan - iğrençsin
nerdeyim oldum – nerede olduğunu şaşırmak
partilemek – parti yapmak
aklımdasın yapmak - cep telefonunu çaldırıp kapatmak
bay gelmek hatta kus gelmek – bıkmak, usanmak
çılgın atmak - delirmek
merba - merhaba
nasssın - nasılsın
ban iyyiam, san - ben iyiyim, sen
ban de ama çık mıkarrna yedıam - ben de ama çok makarna yedim
pantlonundan bellıa - pantolonundan belli
vıraenç duryo dı mıa - iğrenç duruyor değil mi
vet, boyfrand yüzünden labilir mia - evet, sevgilin yüzünden olabilir mi
bilmiyoruam kia - bilmiyorum ki
narde okuyosssuan - nerede okuyorsun
kıç ünversitesia - koç üniversitesi

Bazı kalıplar ve örnekler

abi dün manyak bi pilav yaptıaam
Alocuuuumm çoooook korktuuuuummm
deermişimm sen de yeeermişinn
ay hadi öptüm şekaar
kafe caddede branc yapalım maaaaa
kendine çok iyi bakıyosuun tımaam maa
kendine iyi davran şeakear olur maa
ay cıttan yaaneee
Aşkıyımmm naaaeeebeeeeerr
baba iyij(c)e disconnect falan oldun ortamlardan
kuşuuuumm

Tarih: 29 Temmuz 2006, 22:34 - İp: 85.***.**3.100
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Türkçeye ingilizce karıştırarak konuşmaya çalışanlar ne ingilizce konuşmuş oluyor ne de Türkçe. Ortaya maganda dili çıkoyor.

Peki neden özellikle böyle konuşmaya çalışanlar var. Birşeymi ıspatlamaya çalışıyorlar. Ben çok iyi ingilizce biliyorum gibisinden. Çok iyi ingilizce bilen biri zaten kendini ıspatlamaya çalışmaz, yeri gekldiğinde kullanır. İşin içinde biraz eziklik duygusu var.

#xtolga' tarafyndan 31.07.2006 14:36:35 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 31 Temmuz 2006, 14:35 - İp: 212.***.**0.50
huzun_seli
huzun_seli (üye)
İstanbul / Amatör

Daha once bir kaç yerde bahsettiğim bir tesbit ve görüştür bu....
ben bir kıtapcıyım ve bir kaç rafımzı dünya klasiklerine ayırmak durmundayız...biz bu kadar
okuyoruz da kımse bizim klasiklerimzi okumuyor...peki niye biz kotu edebiyat yaptığımzıdan mı sizce...
şimdi
"Şekspir" ve Fuzuli aynı donemin şairleridri yanılmıyorsam şekspir fuzulidfen 4 yaş buyuktur...ikiside lirik şiir yazarlar... Eğer fuzlinin beyitlerini inceleyen o kullanılan kelimeler arkasında nasılda bir kaç farklı anlam vardır.. ve o butun farklı anlamalrı bir araya getirince butunde de bir kaç farklı şir çıar aslında ortaya oldukça zengin ve manidardı...ama biz özellikle gençlik bunu reddediyoruz şekpir okumak daha "entel" kılyor bizi...yayınlıyoruz satıyoruz oneriyoruz...peki bzi kimiz bizim şiirimiz yokmu bizim edebiyatmızı yok mu neden bu ozenti nedne bu düşünceszi davranış...Ziya paşanın terkb-i bendini kaç türk okumuştur..ama sorsam atinalı timonu okuyanlar ciddi rakamlara ulaşır.. bu bir misal...bununla birlikde tum değerlerde hemen hemen aynı davranışlarıs ergiliyoruz...
dilimiz bozdular ve biz yavaş yavaş değerlerimzi bu bozulan dille kaybetmeye başladık kendini ifade edemeyen gunluk 500 kelime ile konuşan bir zihniyet olduk...

Dilde Gam Var Şimdilik...

Tarih: 31 Temmuz 2006, 14:57 - İp: 85.***.**6.242
harmanci
harmanci (üye)
İzmir / Amatör

Ekleme yapalım,sitede rastgeldim birisi köpeğe ''köpiş'' diyor.Pes yani...
Selamlarımla...

Tarih: 31 Temmuz 2006, 15:05 - İp: 85.***.**8.218
ariktekin
ariktekin (üye)
İstanbul / Meraklı

28 Temmuz 2006 Saat 00.30, CNNTÜRK’de (si en en türk)gece haberlerini izliyorum…

Bir haber; cumartesi Haliç’te yapılacak olan “uçuş gösterisi”.

Haberin sonunda bu gösteriyi düzenleyen kuruluşun basın mensuplarına yaptığı sürprizi anlatan haber giriyor yayına ve sunucu anlatıyor;

“ bu tanıtım sonrası basın mensuplarına Yugoslav Devrik Lideri Tito’nun RENOVEYŞIN (Renovation) edilmiş uçağı ile şehir turu yaptırıldı.”

Ne edilmiş uçak, RENOVEYŞIN edilmiş. Yani, türkçemizde tertemiz,akıcı ve güzel bir karşılık var..YENİLENMİŞ……

HAY DİLİNİZİ EŞŞŞŞŞŞŞŞ......K ARISI SOKSUN….!!!!!!!!

HEPİNİZİ TÜRKÇE ÇARPSIN İNŞALLAH….!!!!!!!!!

EY AYDIN DOĞAN DOĞDUĞUN BÜYÜDÜĞÜN TOPRAKLARDA DA BÖYLE Mİ KONUŞULUYORDU?

Tarih: 31 Temmuz 2006, 15:16 - İp: 85.***.**4.203
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Dünde ben deli oldum.Piknikte Yurtdışında çalışan ailelerin çocukları kendi aralarında Almanca konuşuyorlardı. İğrenmedim desem yalan olur. Eğer benim çocuğum olsa dayağı yerlerdi. Niye böyle birşeye gerek duyarlar anlayamadım.Belki çocukluk belki başka maslahatlar kendilerince. Ama büyük bir ayıp bu bizim adımıza.
Geçenlerde seyretti iseniz Türkçe olimpiyadı düzenlendi. Zencesi, Rus'u, Japon'u, Boşnak'ı, Hırvat'ı Türkçe konuştu. Hemde ne Türkçe?Mükemmel. Bunlar onları görünce utanmayacak mı?Utanmayacak elbet,Çünkü utanacak kapasite bile yok onlarda.
Bir sözümde öztürkçe saçmalığına. Hiçbir dilin özünü duydunuzmu? Mesela öz İngilizce, Öz Almanca, Öz arapça ? Yok olamazda zaten.Ama Öztürkçe var.Abuk sabuk uydurulmuş kelimeler ile. Ne diye gerek duyulurki olanı uydurukça ile değiştirmeyi.Dildeki oturmuş başka milletlere ait kelimeler zenginliktir. Bunları değiştirmenin anlamı var mı?
Artık çözüm zamanı gelmiştir.Çözüm ise hiç tasvip etmememe rağmen zorlama ile olacaktır.Mesela işyerlerine yabancı isim verilmesi yasaklanarak.Fransada yasaktır. Yada burdan kendi arkadaşlarımız takma isimlerini Türkçe'leştirererk başlayabilirler.
Değilmi profeterol.Bak yanlış yazmışım.Söyelemem ise zaten mümkün değil.Dönmüyor dilim. [>

Tarih: 31 Temmuz 2006, 15:51 - İp: 88.***.**9.188
profiterol
profiterol (üye)
Bursa / Meraklı

ne yani şimdi nickimimi değiştireyim bu bir özel isim çok sevdiğim bir tatlı tatlının ismini böyle koydularsa ben napim ayrıca türkçede başka karşılıgı var mı ? Yok

bizim bahsettiğimiz türkçede karşılıgı olup aynı kelimeyi gavurca söylemekti.

Tarih: 31 Temmuz 2006, 16:41 - İp: 85.***.**2.164
ariktekin
ariktekin (üye)
İstanbul / Meraklı

gavurca ???
bu olmadı....

Tarih: 31 Temmuz 2006, 16:44 - İp: 85.***.**4.203
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Doğrusu, gevurca olacaktı.

Tarih: 31 Temmuz 2006, 20:15 - İp: 88.***.**9.188
legionella
legionella (üye)
Malatya / Amatör

Öztürkçeye kalırsak derdimizi anlatacak kelime bulamayız.

En basitinden şöyle söyleyeyim, Türkçe'de "m" harfiyle başlayan kelime yoktur.

Türkçeye, kelime yapısına uymayan ekler yapılmaktadır. "Birliktelik" gibi. İlk bakışta "ne olacak canım bir kelime işte" denebilirse de, bunun sonucu kokoş diline doğru gitmektedir.

Tarih: 31 Temmuz 2006, 20:30 - İp: 88.***.**7.0
harmanci
harmanci (üye)
İzmir / Amatör

Bizim geleneksel tatlı çeşitlerimiz dururken profiterol da neymiş.Güllaç,kazandibi,burmakadayıf,höşmerim,kalburabastı, hanımgöbeği,vezirparmağı,kemalpaşa
harmanci=burmakadayıf
pazarbey sizin ismi vezirparmağı mı yapsak
profiterol sizin ismi de kazandibi
ariktekin kemalpaşa
(Takılıyorum aman ha alınmayınız...)
Selamlarımla....

Tarih: 31 Temmuz 2006, 20:48 - İp: 85.***.**8.218