deepsea
deepsea (üye)
Adana / Meraklı

İnternet Olmasaydı!

Eskiden tv yoktu,ses vardı..radyolar,taş plaklar vs.
cep telefonunu bırakın normal telefon köylerde sadece bakkallarda bulunurdu..yani bizim köyde de öyleydi enazından.bir telefon gelir şehirden, 2 gün sonra aramasını beklerdik.yani ben değil annem babam tabi herkes o bakkalın numarasını verirdi.
sonra telefon halloldu ceplere girdi.tatmin olduk,fazlasını istedik..ki bence bi arama yapsın bide msj atsın yeter..sonra noldu millet ikişer almaya basladı.hat sayısı arttı,secenekler coğaldı.
sonra internet cıktı ortaya..neleri yapmıyoruz ki.telefonlar bi yerde yalan oldu.günün ilk ışıklarında önce gözümüzü sonra pc leri acar olduk..kah kafa dağıtıyoruz kah işimizi yapıyoruz,kah sıkılıyor bunalıyoruz ona ragmen,yine de vazgecmiyoruz..internetin başından 24 saat kaldıgımı hatırlarım.öğrenciyken eve ilk baglattıgımızda ev arkadasımla sabahlara kadar nette olurduk.odadan odaya konuşurduk..
hatta kışın geldiğini bile o msn den söylemişti ki(kafanı sola cevir camdan bak kar yağıyor,demişti) ozaman biz ne yapıyoruz dedik birbirimize abartmıştık sahiden..
şimdilerde herşeyimiz oluvermiş gibi.bazen o bile yetmiyor ki..

sizce de öyle midir?
sizce sıradaki nedir?

ben neden mi yazdım bunları..sıkıntıdan sanırım ama hakkaten sıkılmışım..

o bakkalı hatırlıyorum ama telefon yüzünden cok cekti adamcagız..

Tarih: 14 Haziran 2007, 23:44 - İp: 88.***.**7.30
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Pek iyi olmazdı. Ama bazı şeyler de daha iyi olurdu.
Mesela şu anda klavyede tık tık bir şeyler yazmazdım da 5-6 sene öncesinde olduğu gibi oturup haftada 3-4 kitap okurdum. Şimdilerde ayda 2-3 kitaba düştü bu sayı.

Tarih: 14 Haziran 2007, 23:53 - İp: 85.***.**5.199
deepsea
deepsea (üye)
Adana / Meraklı

haklısın.
gazeteler bile netten okunuyor artık..ki elde okumanın keyfi başka aslında..

Tarih: 14 Haziran 2007, 23:58 - İp: 88.***.**7.30
deepsea
deepsea (üye)
Adana / Meraklı

buarada baglantımda ufak bi sorun oldu.tam sırası yani.koca gün bişey olmadı.. 2 defa gitmiş topic. bi de böyle sinir bozar net

Tarih: 15 Haziran 2007, 00:45 - İp: 88.***.**7.30
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

internet olmasaydı boyle birşeyin varlıgından bile haberdar olmadıgımız ıcın cok sorun etmezdik.
bu her devirde oluyor..cagrı aletımız olmadan ne yapıyorduk,cep telefonumuz olmadan once ne yapıyorduk,internet olmasa ne yapardık vs hep sorulan sorular..
ama bunların hiç olmadıgını varsayarsak,ne gecmişte nede şimdi eksikliğini duymazdık..

nete girmedigim ilk gun: acaba onemli bişey gelmişmidir,ikinci gun: baksam ıyı olacak,ucuncu gun: dısarı cıkıp az dolasayım dıyorum..yani oyle olmazsa olmaz bır durumum yok..

Tarih: 15 Haziran 2007, 03:06 - İp: 88.***.**9.109
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Ben bu sıralar evdeki interneti kapatmayı ciddi ciddi düşünüyorum. İşyerinde mecburen açık, ama ona da bir filtre programı kurup çok vakit harcadığım tüm siteleri filtrelemeyi düşünüyorum.
tatildeyken internet pek aklıma gelmez, bir ay girmesem sorun değil.

Gittikçe mobil bir hayatımız oluyor. Cep telefonu demiş Gaijin, sanki asırlardır varmış cep telefonu, öyle hissediyorum. Ama olmasa da olur.

Tüm bunlar elbette çok güzel. Eskiden gurbet tam anlamıyla gurbetmiş. Şimdi Amerika daki çocuğunla her akşam görüntülü konuşabilirsin. 30 sene önce köyden İstanbul a göç eden insanlara böyle bir olanak verilse tüm servetlerini harcarlarmış eminim.

Ama mobilleşen hayatın yan etkileri de var, kalınlaşan bel, şişen göbek, ağrıyan bel, bozulan göz gibi.
İnsanlar okey oyununu bile internetten oynuyor artık.

Tarih: 15 Haziran 2007, 03:13 - İp: 85.***.**5.199
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

kalınlaşan bel, şişen göbek, ağrıyan bel, bozulan göz

buffalo

Tarih: 15 Haziran 2007, 03:21 - İp: 88.***.**3.60
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Yok ben kendim için demedim, genel konuşuyorum
180 boy , 87 kilo

Tarih: 15 Haziran 2007, 03:43 - İp: 85.***.**5.199
atakan
atakan (Objektif)
Bursa / Amatör

sanırım böyle bir soru sormak zorunda kalmazdınız, biz de bunun cevabını aramak zorunda kalmazdık

İnsanların hayatlarına kolaylaştırmak amacıyla üretilen, geliştirilen bu tür nesnelere bağımlı kalarak kendi hayatımızı zorlaştırıyoruz...

Tarih: 15 Haziran 2007, 10:11 - İp: 81.***.**3.185
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Bu gidişle gün gelecek:
Yollara arabalar sığmayacak
Havada elektronik dalga bolluğundan iletişim olmayacak, dalgaların zararından iletişilmeyecek belki de...

Tarih: 15 Haziran 2007, 10:53 - İp: 88.***.**4.33
kameraci
kameraci (üye)
Aydın / Özel Gün Fotoğrafçısı

BENCE HERŞEY TEKNOLOJİDEN KAYNAKLANIYOR AMA ŞİMDİKİ ÇOÇUKLAR ÇOK FARKLI YANİ İNTERNET GÜZEL ZAMAN GEÇİRİLCEK BİRYER FAYDALIDA TEKNOLOJİNİN NİMETLERİNDEN FAYDALANIN DERİM

Tarih: 31 Mart 2008, 19:52 - İp: 78.***.**2.203