hvdn/sudan
hvdn/sudan (üye)
İstanbul / Amatör

İnsanlık Nereye? Biz Nereye?

Sevgili Netfotoğrafçılar. Günü bitirmiş gazetelerin internet sayfalarına yatmadan önce bakıyordum. Vatan Gazetesinde 5 adet deniz kaplumbağasının (caretta caretta) öldürüldüğünü okudum. Fotoğrafçılık sitelerinin olduğunu biliyordum ancak bu siteyi arkadaşlarım fotoğraflarmı gördükten sonra bulup katıldım, sonuçta amatörüm ve iyi fotoğraf çekmek gibi bir iddiam yoktu. Birazda ittire kaktıra bir siteye üye olacaktım ve bu üyelik sizlerin arasına oldu. Bundan çok mutluyum. Zaten sitede gördüğüm fotoğraflar, bu fotoğrafları çekenlerin ve onlara yorum yapanlar doğayı ve insanı sevdiklerini bana çoktan ispatladılar. Yoksa kim kalkar gideceği yerin uzaklığına göre gecenin 3 ünde 4 ünde ya da 2 sinde sıcak yatağından, varsa sevdiğinin yanından da 2 saat 3 saat belki 5 saat henüz hava tam ışımadan araziye çıkar aletlerini hazırlar, kamuflajını giyer başlar beklemeye? Herhalde bir fotoğrafçılar bir de avcılar...

Ben hem bir fotoğrafçıyım hem de avcıyım ancak cennet ülkemizin insanının eğilmemişliği; cahilliği ve daha önemlisi kanunları uygulamakla yükümlü görevlilerin de halktan gelmesi ne yazıkki aynı vurdumduymazlıkları paylaşmaları bizim en büyük sorunumuz. Bir şeyin ayrımını baştan yapalım: Ben eğitilmemişlik dedim öğretilmemişlik demedim. Yani bir kişi üniversite mezunu olabilir ama bu onun iyi bir eğitimden geçtiği anlamına gelmeyebilir.

Ülkemizin doğal yaşamının nasıl gerilediğini ben son 15 yıllık gözlemlerimle görebiliyorken; devlet kademelerinin, resmi görevlilerin (polis, jandarma, orman korucuları, ziraat odaları, sahil güvenlik, çevre, turizm, orman, iç işleri bakanlıkları) üniversitelerin biyoloji, veterinerlik vs fakültelerinde görevli Hocaların!!! nasıl görmediklerini anlamıyorum. (Bu ülkede heykeli dikilecek şu anda bir tek adam var : Hayrettin KARACA. Fikri KOCAELİ Ağabeyimin bu görüşüne sonuna kadar katılıyorum.) Bundan 20 yıl önce bu ülkeye güneye göç eden Kanada Kazları gelirdi göreniniz var mı? Yok niye mi Samsunda köylü bir yandan avcı!!! bir yandan haftanın 7 günü günün 24 saati ellerinde 5 tane bilemedin 8 tane fişek atan tüfekler ( AVCI DEĞİLLER ) kazlara suya inme şansı bile vermediler. 2 yıl gelen kazlar 3. yıl gelmediler. Ve bir dahada...

Neyse gelelim avcılığa ve avcılara!!! İnanın bu güne kadar vurduktan sonra yanına gittiğimde yerde yatarken görüp acımadığım tek bir av hayvanı olmadı. Hepsi için içimden birşeyler koptu. Ancak keşke bunu her avcı için söyleyebilsem. Çünkü yasal limitlerin 10 katı 15 katı kuşu vurupta ondan sonra avcılar kulubüne gelip nasıl ballandıra ballandıra anlatan insanlar olduğunu biliyorum. Biliyorum diyorum çünkü ben bir günde 100 tane (yazıyla 100) tane 150 tqne bıldırcını vuran o insanları!!! tanıyorum. Ve inanın insanlığımdan utanıyorum. Zaten son 50 yılda doğal hayat azotlu gübre lanetinden, kontrolsüz ziraii ilaç ( bildiğiniz ZEHİR. adına ziraii ilaç demişler YAHU KRAL ÇIPLAK... ) kullanımından dolayı ölüyor. Şimdi diyebilirsiniz ki bu adam da amma atıyor. Hayır girin google ye araştırın. Dünya ikinci dünya savaşından sonra nasıl sınırlandırıyor azotlu gübre kullanımını doğaya zarar verdiği gerekçesiyle. Bu konuda hazırlanmış doktora tezleri var. Eski sovyet bloğu azotlu gübre kullanımını sınırlandırıp hatta yasakladıktan sonra Karadenizin doğal hayatının nasıl canlandığını... Bunları niye söylüyorum böyle giderse yakın zamanda fotoğrafını çekecek bir doğal hayatımız kalmayacak...

DSİ on yıllardır Türkiye nin sulak alanlarını kurutmaya çalışyor. HALA çalışıyor. Tüm düna sulak alanların kıymetini anlamış; sulak alanları kurtarmaya çalışırken. TC Karayolları Sapanca gölünün altından yol geçirmekle yetinmiyor şimdi üstünden bir otoyol daha geçeirecek. Yahu göl ÖLÜYOR. Olsun yeteri kadar yolumuz yok bir tane daha yapalım. Ee yolun önü gitmiyorki yeni yol gitsin. Olsun...
Maliye bakanımız elektrikli arabadan öyle vergi istiyorki normali 42000 LR. Elektriklisi 59000LR. Tüm dünya elektrikli ve dizel araçlardan daha az vergi isterken...çünkü çevreyi daha az kirletiyorlar. Aaaa bir şeyi unuttum Biz Türk'tük yahu... Bizim aklımız bir iki yüzyıl arkadan geliyordu değil mi?

Diyeceksinizki bu kaplumbağalar ile avcılığın ne alakası var. Bu kaplumbağalar doğanın en temel kanununu hayatta kalmayı istediler ve kıyılarımızdaki balık çiftliklerindeki (ne işi varsa kıyılarda) balıkları avlayacakları düşünüldüğü için büyük olasılıkla bu çiftliklerde çalışanlar tarafından baltayla öldürüldüler.
( Yakın zamanda bu çiflikleri denetlemeye giden millet vekillerine yüzlerce kilo balık hediye edilmemiş miydi? ) Ben deniz kaplumbağaları ile yüzme şansını bulmuş biriyim. Acaba bu baltalı katiller hayal edebilirler mi onlarla yüzmeyi? Hayal edebilirler mi o kaplumbağaların doğada bir görevinin olduğunu, bir amaç için yaratıldığını.

Yook ağımızı kopardı balıkalarımızı kaçırdı. Yahu kardeşim senin boklu çiftliklerin yüzünden bu sene kaç turist kaçtı haberin var mı? ( hani turizm bakanı? ) Kıyılarda nasıl pislikler oluştu haberin var mı? Hem o ağı koparmayı biliyorda senin kafan çalışmıyor mu kaplumbağanın koparamayacağı ağ yapmaya? Yoo o ağdan var ama PAHALI... O ağın yanında 3-5 kaplumbağanın lafımı olur. Vur baltayı al canını. Hatırlaynız 3-4 yıl kadar önce Ukrayna Sahil Güvenliğinin bizim balıkçı teknelerini nasıl top atışıyla batırmıştı ve balıkçılarıda içeri tıkmıştı. Elin Ukraynalısı yerden göğe haklı. Önce kalkıp troldu, kaçak avdı, yavru daha ÜREMEMİŞ balıkları avla, balık yuvalarını haşat edip gelecek nesilleri bitir. Ülkemin sahil güvenliği seni engellemesin (hepsine nasıl yetişecek? ) . Sonra Ukraynaya saldırıp aynı aptallıkları orada yapmaya kalk. Adamlar biz mi? Gözünün yaşına bakmaz tekneni batırıp balıklara yuva yapar... ki gelecektede balık avlayabilsin.... sonrada o balıkları yer kendi kaynaklarını bitirip sonrada çekirge gibi başka yere saldırmaz...

Sevgili net fotoğrafçılar bu yazı herhalde sizlere içimde kopan fırtınanın, isyanın ufakta olsa bir anlatımı olmuştur diye ümüt ediyorum. Çünkü böyle giderse bırakın fotoğrafçı olarak fotoğrafını çekecek kuş, çiçek, böcek, manzara çekmeyi, insan olarak yiyecek gıda bulamayacağız.

Ah Hayrettin KARACA. Heykeli dikilecek adamsın. ADAM gibi ADAMSIN.

#hvdn/sudan' tarafından 28.11.2008 02:16:38 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Kasım 2008, 01:49 - İp: 78.***.**1.206
eskidost
eskidost (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

hocam zahmet edip o kadar yazmışsın inanıyorum haklısındır :=) ama inan okuyamam işim cok sadece zahmetin için teşekkürler...

Tarih: 28 Kasım 2008, 01:52 - İp: 88.***.**6.47
hvdn/sudan
hvdn/sudan (üye)
İstanbul / Amatör

Eskidost keşke okusaymışsın...

Tarih: 24 Aralık 2008, 16:11 - İp: 78.***.**1.237
mgirgin
mgirgin (üye)
Muğla / Amatör

Bu sitede okuma işlerine maqara bakıyor. O kesin okumuştur

Tarih: 24 Aralık 2008, 16:13 - İp: 88.***.**3.20
tatarbey
tatarbey (üye)
Ankara / Meraklı

İsyanınıza hak vermemek mümkün değil.

Yaşadığımız dünyayı değiştiremiyoruz. Aynı zamanda kabullenemiyoruz da.

Tarih: 24 Aralık 2008, 16:47 - İp: 212.***.**8.38
makara
makara (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

soru :
insanlık öldü mü ?

cevap :
ölmedi japonya da bir ada da hala yaşıyor

Tarih: 24 Aralık 2008, 17:05 - İp: 78.***.**2.84
sultann
sultann (üye)
İstanbul / Amatör

Maalesef arkadaşlarıımız (kendimide katabilirim ben dahil) böyle ciddi topikleri sulandırmayı o kadar iyi beceriyoruzki.

Ne sonuna kadar okuyoruz ne de ciddi olarak fikirlerimizi söylüyoruız.

İsyanınızda o kadar haklısınız ki.

Ama lütfen şu avcılığınızıda bırakın. Kalbi sevgi ile dolu hiç bir insan hiç bir canlıya ateş edip zevk için öldüremez.

Şu insanoğlu kadar acımasız bir yaratık varmı ki dünyada.
Hangi hayvan sırf zevk için başka bir canlıyı öldürür. ben görmedim, duymadım.
Sadece aç kaldıklarında başka bir canlıyı öldürürler.

Maalesef yaşadığımız dünyayı değiştirmek çok zor. İsyan edecek o kadar çok şey varki.

Tarih: 6 Ocak 2009, 15:22 - İp: 81.***.**1.144
tilki
tilki (Denetçi)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

Merhabalar Süleyman bey.
Ben yazdıklarınızı okudum ve bu forumu açan kişiyle
Fotografı ekleyen kişinin aynı kişi olmasına inanası gelmiyor insanın neyse.
Ben genel olarak konu ile ilğili görüşümü tekrarlamak istiyorum
Tabiatdaki diğer Canlılarında biz İnsanlar gibi yaşama üreme ve çoğalma gibi
doğal faliyetlerini sadece bizim insayatifimiz doğrultusunda devam ettirmeleri
çok acı bir gerçektir.
Karetta karettalar yaşatılsın
Sami amcanın çulluğu avlansın diyemeyiz..
Canımıza yerleşimlerimize daha doğrusu doğal döngümüze zarar vermeyen hiç bir Çanlının ( zevk) amaçlı avlanmasına karşıyım..
Süleyman bey. forumda yazdıklarınız bence eklediğiniz fotografla çelişiyor.
Bence Eklediğiniz fotografın
Katogorisi Yaşam
alt katogorisi Haber
Fotografın başlığıda
Sami amcalar 1 Yaban hayatlar 0
olmalıydı diye düşünmekteyim..
Saygılarımla..

Tarih: 6 Ocak 2009, 17:18 - İp: 85.***.**2.166
hvdn/sudan
hvdn/sudan (üye)
İstanbul / Amatör

Akın Bey, (Tilki), Ben genel olarak konu ile ilğili görüşümü tekrarlamak istiyorum
Tabiatdaki diğer Canlılarında biz İnsanlar gibi yaşama üreme ve çoğalma gibi
doğal faliyetlerini sadece bizim insayatifimiz doğrultusunda devam ettirmeleri
çok acı bir gerçektir. Bu sözlerinize kısmen katılıyorum. Ama yasal avcılık sürekli yaz kış yapılmaz. Kışın kuşlar erişkinliğe eriştiklerinde yapılır. Üreme yaz aylarında gerçekleşir ki avlanmak zaten yasaktır. Ve ilginçtir. yapılmadığı zaman İngilternin başına geldiği gibi habitatta sorunlar oluşur. İngiltere ülkedeki tüm silahları toplamıştı, 4 yıl sonra hastalıklar baş gösterdi. Ve her yıl kura ile belirlediği avcılara onbinlerce ( bildiğiniz onbinlerle) kuş ve binlerce4 ayaklı vurdurtuyor.
Bu yavrucaklara acımanızı anlıyorum ama doğa avcılığa ihtiyaç duymaktadır. Doğal olarakta avcılara. Ve en temel sorunda insan nufusun artmasıdır bana göre. Hatta bazı türlerde eğer avcılık olmazsa türün geleceği tehlikeye girmektedir. Sülünlerde olduğu gibi erkekler yorgunluktan ölene kadar dövüşmekte ve dişiler kocasız kalmaktadır. Kazlarda sorun besin kaynaklarının yetersiz bölüşümü sonucu toplu ölümlerdir... vs.

Üstelik; bugün geldiğimiz noktada insan nufusu dünyanın heryerine kontrolsüz yayılmaktadır. Ve National Geographic kanalındaki belgesellere göre Türkiye doğa korumasında sondan ikinci; ormanlarının yok oluş hızında üçüncü ülkedir. Malum kanunu biliyorsunuz ve ormanların yakılarak otel yapıldığını ya da denizin doldurulup otel yapıldığını bunu yapanada bir bakanın ödül verdiğini.......

Ve forumun başındaki yazımda kısmen değindiğim bir gerçek vardır. Azotlu gübre yediği için kursağı delinerek ölen kuşları görmek ya da zirai ilacı yediği için 15 m bile gidememiş onlarca kuşu görüp lanet okumak bir avcı için yabancı değildir.

Avcılar doğa düşmanı da değillerdir. Burada kastettiğim gerçek avcılardır. Eline tüfelk almış katiller değillerdir. Diyebilirsinizki avcıların hiç mi suçu yok? VAR. Yasal limitlere uyarak avlanan avcı sayısı son derece azdır. Üstelik teknik ve teknolojik üstünlük ne yazıkki av hayvanlarının aleyhinedir. Malum 4 çeker araçlar, çok fişek atabilen tüfekler. Yasal limit üç fişektir ama Türkiye de bir kontrol yapılsa özelliklede Kırsal kesimde 9 fişek 10 fişek atabilen tüfekler HER evdedir. Şehirlerde de savaşa gidecekmiş gibi silahlananların sayısı az değildir.

AMA beslenmek için tarlaya gelen okumayı bilmeyen ve görsel uyarıları anlayamayan kuşları öldüren tarla, bir haftada bir avcının 1 yılda vuracağından daha fazla kuşu öldürmektedir. Bu olay bahar ve yaz aylarında kuşun karnındaki yumurtalarla birlikte olmaktadır ne yazıkki.. Zirai ilaçların üzerinde yazar: kullanıldığı yere 2 gün 3 gün 1 hafta hatta 10 gün (10 GÜN) insan ve hayvan sokulmaması gerekir.............

Hem yasalar önünde avcı olmayan tüfeksiz avlanalar vardır. Kanunen yasak olmasına rağmen. Sahilde yorgunluktan canı çıkmış onlarca bazen yüzlerce bıldırcını çıplak el veya filelerle el fenerleri yardımıyla bir günde toplayarak katliam yapan vatandaşlarımız hiç mi sorumlu değillerdir.

Ben avcılığı ülkemizdeki durum yüzünden bilinçli olarak yapmamakta olan bir insanım. Çünkü ülkemizde cahillik her yerde. HER YERDE. Belki bir gün doğal hayat düzelirse (başka bir deyişle Türkün Aklı Başına Gelipte; Yanlışları Düzelttiğinde) avcılıp yapmaya devam edeceğim.
Neyse söylenecek ve yapılması gereken sonsuz olay ve konunun içinde en kısa sürede üniversitelerde avcılık ve doğal hayat bölümlerinin açılıp çevre ve orman bakanlığımızda konu ile ilgili bölümlerde bu kişilerin görevlendirilmesi dileğiyle diyelim.

Aşağıdaki mektubu site yönetiminden almış bulunmaktayım.

Merhaba Süleyman bey.
Yukarıdaki başlıkla eklediğiniz fotograf
Site yönetimi olarak.Doğa ve Yaban Hayatın korunması
gerekliliği konusundaki hassasiyetimizi bilginize sunar
fotografın kaldırılması konusunda gereğini yapmanızı (silmenizi)
Taktirinize bırakıyoruz..

fotografın 2 gün içerisinde kaldırılmaması halinde
Site yetkililerince kaldırılacağını bu msajla bildiririz..

Saygılarımızla..
Netfoto.1denetimi..

Doğa ve Yaban Hayatının korunması gerekliliği konusundaki hassasiyette avcılığın ne kadar önemi olduğunu bilmeyenlere duyrulur: İşte İNTERNET; işte GOOGLE...
Keşke fotoğrafım tam bir bilinçle ön yargılar olmada yorumlansaydı.
Saygılarımla Süleyman DİRER

Tarih: 7 Ocak 2009, 00:21 - İp: 78.***.**4.13
tilki
tilki (Denetçi)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

Süleyman bey. Konu aslında sizin satırlar dolusu bilinçli bir avcı olmanız değil.
konu doğadaki yaban hayvanların zaten kimyasal atıkların topraklara ve sulara karışmasıyla türlerin her geçen gün yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı birde üzerine yasaldı,yasadışıydı, bilinçliydi ,bilinçsizdi değil. Zevk için uçana kaçana herşeye fişek yakanlar ve bununda bu azalışa olan katkısını dile getirmekti.

Örneğin.
Yurdumuzun bir çok köylerinde tarlaları tahrip ettiği gerekcesiyle domuz avı
senenin nerdeyse tamamında yasal olarak serbest olduğunu duymuştum.
Tarlalara zarar veriyor olması bir gerekçe olarak gözönünde bulundurulduğunda
bir maduriyet söz konusu olduğundan buna zevk için avlanmak denilmeyebilir.
Fakat bir kartalı vs diğer yırtıcıları hiç bir amaç olmaksızın sadece bir hedef olduğunu düşünüp öldürülmesi avcılığın legal yada ilegal yapılıyor oluşu sonucu değiştirmez

Bu bağlamda eklediğiniz fotografın forumda paylaştıklarınızla
tezatlığı dikkat çekicidir diyorum.

Umarım yazdıklarımın aslında size ve kişiliğinize
bir saldırı yada saygısızlık değilde
tamamen konunun kendisine yapılan tepkinin dışa vurumu
olarak alğılamanızdır..
Saygılarımla..

Ayrıca Eklediğiniz fotograf sunum olarak
sadece haber niteliği taşıdığına inanıyorum
ve genel eleştirilerin yanlış olmadığına katılıyorum
Belki avcılıkla ilgili bir sitede ilgi uyandırabilir bir sunum olabilir
Fakat sitemizde uygun bir katogorisi bile bulunmayan fotografın
onaylanmasının bir hata olduğu gözden kaçtığı
ve bu sebeple bu hatanın düzeltilmesi
konusunda bilgilendirildiğiniz
düşüncesindeyim..

Tarih: 7 Ocak 2009, 10:59 - İp: 85.***.**2.166
ercan.c
ercan.c (üye)
İstanbul / Amatör

Selam Süleyman bey,Yazınızı okudum,sonuna kadar,duyarlılığınız için teşekkürler
Ancak avcılığın gerekli olduğu konusundaki fikrinize katıldığımı söyleyemem
Çünkü günümüz koşullarında dev çiftliklerde insanların et ihtiyacını karşılayacak kadar besi hayvanı yetiştirilmektedir.
Bırakalım doğa dengesini kendisi sağlasın,kimyasal ilaçlar vs zaten yeterince dengeyi bozmakta,ama doğanın direnişide sürmektedir.Doğada her canlı bir diğeri ile beslenmektedir ve bu zincirin halkalarının kırılması aynı zamanda birden fazla türün yokolmasına neden olmaktadır.
Bizim tavrımız avcılığın gerekli olduğu savunusunadır.

Selamlar,esen kalın

Tarih: 7 Ocak 2009, 11:29 - İp: 88.***.**6.178