levent92
levent92 (üye)
Edirne / Stüdyo Fotoğrafçısı

Hayatını Kaybetti İsmail Cem

[(d. 1940 Istanbul - ö. 24 Ocak 2007 Istanbul)

Istanbul Robert Koleji'nden (1959) ve Lozan Üniversitesi Hukuk Fakültesinden (1963) mezun oldu. Paris Siyasal Bilgiler Enstitüsü'nde Siyaset Sosyolojisi dalında master yaptı (1991).

Çeşitli gazetelerde Yazı işleri Müdürlüğü, Genel Yayın Müdürlüğü yaptı. Yazarlığa devam etmektedir. Türkiye Gazeteciler Sendikası İstanbul Şubesi Başkanlığını yürüttü (1971-1974). TRT Genel Müdürlüğünde bulundu (1974-75). 1987 ve 1991 Seçimlerinde İstanbul'dan 1995 Seçimlerinde Kayseri'den Milletvekili seçildi.

DSP TBMM Gurup yönetim kurulu üyeliğine seçildi (1996). Avrupa Birliği Parlamenterler Meclisi ve Batı Avrupa Birliği Asamblesi üyeliklerine seçildi (1987-1996). AKPM Sosyalist Gurubu Başkanvekilliğine seçildi (1989-91), (1993-95). AKPM ve BAB Asamblesi Türk Parlementer Gurubu Başkanlığına seçildi (1996). Avrupa Medya Enstitüsü Danışma Kurulu üyeliğini yürütmektedir. 50.Hükümette Kültür Bakanlığı yaptı (1995). 30 Haziran 1997 tarihinde kurulan 55.Hükümette Dışişleri Bakanlığı Görevine atandı, 5 yıl kadar sürdürdüğü bu görevden Temmuz 2002'de istifa edip Yeni Türkiye Partisi'ne katıldı ve bu partinin genel başkanlığına getirildi. 2004'te YTP'nin CHP'ne katılması üzerine genel başkanlık görevi sona ermiştir. İsmail Cem cumhuriyet tarihinin en uzun görev yapan 4. dışişleri bakanıdır. 18 ve 19. dönem İstanbul, 20 ve 21. dönem Kayseri Milletvekilliği yapan Cem, evli ve 2 çocuk sahibidir.

Bir süredir akciğer kanseri tedavisi görmekte olan İsmail Cem, 24 Ocak 2007'de İstanbul Cerrahi Hastanesi'nde vefat etmiştir.

#levent92' tarafından 24.01.2007 14:54:29 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Ocak 2007, 10:29 - İp: 85.***.**5.119
genarex
genarex (üye)
Kırklareli / Meraklı

Allah rahmet eylesin. Keşke İsmail CEM gibiler daha fazla olsaydı...

Tarih: 25 Ocak 2007, 09:55 - İp: 212.***.**5.251
tualll
tualll (üye)
İzmir / Meraklı

lüks bir hayat , ihtişamlı bir gençlik , türkiye standartlarının çok üzerinde yüksek gelirli bir aile , avrupalarda okumuşluk , ileri görüşlülük ve daha 18 inde o bilinçle yetiştirilmiş ve siyasi kariyerine başlamış bir kimlik ismail cem...gerçek bir türkiye sevdalısıydı kendisi... o zamanlar en çok sevdiği anadoluda köy kahvelerindeki sohpetler ve insanları tanıma ülkesinin sorunlarını tespit etme telaşıymış...

şimdi aynı durumdaki yüzlerce binlerce genç'in yaptınları ortada... ye iç gez ve güçsüzü ez politikasını asla uygulamamış bir demokrası insani , sadece ülkesinin gelişimi ve özgürlüğü için mücadele vermiş bir insan sever olarak asla unutulmayacak ve unutulmaması gerektiğini savunuyorum...

ve eminim ki buğun sağlıklı ve sıhhatli bir durumda yaşamda olsa cumhurbaşkanlığı için altarnatif aramamıza gerek bile kalmayacaktı... herkezin üzerinde uzlaşabileceği tek isim olarak ön saflarda kendisine yer edinmiş nadir siyaset adamımızı kaybetmiş olmanın verdiği derin üzüntüyü sadece 20-25 yorumda bırakmak canımı acıttı şahsen...

TÜRKİYE'NİN SESİ SADECE BU KADAR MI ??? yazık...

Tarih: 25 Ocak 2007, 11:09 - İp: 85.***.**3.217
n.baba
n.baba (üye)
Ankara / Amatör

Turkiyenin basi sag olsun,yeni ogrendim yoldaydim. en basarili TRT genel mudurudur bence.Ulkesini severdi. Allah rahmet eylesin.

Tarih: 25 Ocak 2007, 16:20 - İp: 68.***.**3.132
ayg
ayg (üye)
İstanbul / Meraklı

SIRA DIŞILIĞINI AÇIKLAMAK ADINA BİR ÖRNEK DAHA...

TÜRKİYE' NİN BAŞISAĞOLSUN...

---

"İSMAİL CEM, YUNANİSTAN DIŞİŞLERİ BAKANI PAPANDREU İLE BİRLİKTE 2000 YILINDA DÜNYADA “YILIN DEVLET ADAMI” ÖDÜLÜNÜ ALDI."

---

"Cem’in 1995 yılında New York’ta kaleme aldığını ifade ettiği şiiri ise ölümünün ardından belki de söyleyebilecek her şeyi kendi ağzından anlatıyor."

VEDA

“Çok ileri bir tarihte
Çok yaşlı olarak
Sessizce ayrılmalıyım
Kimseye pek gözükmeden
Ve kimseyi rahatsız etmeden.

Masamın üzerinde
Dünden kalan işler
Tamamlanmamış yazılar
Okunmayı bekleyen kitaplar
Ve anılar ve umutlar.

Filleri kuyruğundan çekerek
Tepeleri aşırtmaktı görevim
Günler bitti filler tükenmedi
Ben elimden geleni yaptım
Gerisini siz tamamlayın.

Boşa geçmedi hayatım
Daha fazlası olabilirdi ama
‘Buna da şükür’ demeliyim
İşte sevgili dostlar
Ben böyle veda etmeliyim.

---

ALINTI; http://www.ntvmsnbc.com/news/397019.asp

#AYG' tarafından 25.01.2007 16:36:40 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Ocak 2007, 16:33 - İp: 85.***.**2.140
fotografya
fotografya (üye)
Edirne / Amatör

başımız sağolsun hepimizin gideceği yer ona göre kalp kırmayalım

#fotografya' tarafından 25.01.2007 16:46:49 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Ocak 2007, 16:46 - İp: 85.***.**9.207
ayten01
ayten01 (üye)
Antalya / Amatör

Herzaman hayranlık uyandırmıştır bende İsmail Cem. Devrimci ahlakına,İnsani duruşuna ve politik kişiliğine...Kendisiyle iki defa sohbet etme imkanım oldu.Gözlerindeki pırıltıyı, kibirsiz ve mütevazı yaklaşımı beni çok etkilemişti.Bana göre gelmiş geçmiş en iyi siyasetçilerdendi..Ama ne yazıkki onunda kıymeti bilinemedi..ve ne yazıkki onuda kaybettik.Çok üzgünüm

Tarih: 25 Ocak 2007, 20:35 - İp: 88.***.**5.16
dsc_dsc
dsc_dsc (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

çok iyi bir insan iyi bir siyasetçi ve bir fotograf sanatçısıydı....
mekanı cennet olsun

Tarih: 25 Ocak 2007, 20:55 - İp: 88.***.**4.155
liebster
liebster (üye)
Kütahya / Firma

başımız sagolsun.nur içinde yat İSMAİL CEM.(BİZ İNSAN OGLU ZATEN HERSEYİMİZİN DEGERİNİ KAYBEDİNCE ANLARIZ.milletimizin başı sagolsun.seni hrant dink kadar konuşamadıgımız ve deger veremedigimiz için affet bizi..........

Tarih: 25 Ocak 2007, 23:30 - İp: 85.***.**9.45
turkcetin
turkcetin (üye)
Ankara / Amatör

Ülkem büyük bir devlet adamını yitirdi Ailesi yakınları ve Bütün Türkiyeye başsağlığı diliyorum,ALLAH Rahmet eylesin.

Tarih: 25 Ocak 2007, 23:36 - İp: 85.***.**7.240
tualll
tualll (üye)
İzmir / Meraklı

sessiz ve derinden sevildi...

sessiz ve derinden büyüklüğü kabul gördü...

görüşleri sessiz ve derinden onaylandı...

sessiz ve derinden son yolculuğuna uğurlandı...

engin görüş açısına ve ufku geniş devlet adamlığına bu ülkenin çok ihtiyacı vardı...

ama o yine sessiz ve derinden elvedayı seçti...

belki ona yakışanda buydu.

canımı açıtan bu büyük sitede sadece 29 yorumda kalması ve bunun bir çoğunuda arkadaşların tekrarlarıyla ulaşılmasıydı...buda sessiz ve derinden bir büyüğü yitirdiğimizi kanıtlar gibi... yazık çok yazık.

Tarih: 28 Ocak 2007, 11:37 - İp: 85.***.**5.152