gurkan_07
gurkan_07 (üye)
Konya / Amatör

Harici Harddisk Arızası..

herkese selamlar..
burada ilk ve tek konumu daha slr bir makinam yok iken açmış ve değerli site sakinlerinin görüş ve önerilerini alarak ilk slr makinamı almıştım..
şimdi ise ''ben şu makinanın şu modelini almayı düşünüyorum ancak,, siz ne dersiniz'' sorusundan çok daha ciddi bi problemim var
slr dünyasına qireli daha 7 ay qibi bir süre oldu.. ancak daha önceden kompakt bir makinaya sahiptim ve yaklaşık olarak 3,5 yılı aşkın bir süredir fotoğraf çekiyorum.. bu zamana kadarki birikimim olan binlerce fotoğraflık yaklaşık 25-30 gigabayt'lık fotoğraf arşivimi sakladığım harici harddiskim arıza yaptı.. harddiskim ((smartdisk 2,5 '' backup hdd)) diye bir marka olup,, çift taraflı usb kablosuyla pc'ye bağlanmaktadır.. pc bağlantısı yaptığımda harddisk üzerindeki ışıklar yanmıyor,, pc harddiski qörmüyor ancak harddisk içinden normal çalışıyormuş qibi ses qeliyor..
harddisk içindeki verileri kurtarma şansım olur mu bilmiyorum ama konu ile ilgili yetkili servis aradım ancak bir sonuca ulaşamadım.. kapı kapı dolaşmadan ve iş bilmez kişilere harddiskimi teslim etmeden önce siz değerli site sakinlerinin de fikrini almak istedim.. yardımlarınızı bekliyorum..

Tarih: 6 Ekim 2010, 21:37 - İp: 95.***.**5.145
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

HDD sök, 2,5 luk " bir teneke kutusu olur bimeks mimeks gibi yerlerde satılır ~18 $ gibi,ondan al.,, başka bilgs usb ile tak içindekilerin hepsi senin gene..

Tarih: 6 Ekim 2010, 21:47 - İp: 85.***.**2.220
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

USb girişlerine toz kaçmıştır

Tarih: 6 Ekim 2010, 22:01 - İp: 88.***.**1.53
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

1-hdd de donanımsal sorun vardır. kafa yapmış da denilebilir. yada baka bir sabit disk sorunu olabilir
2- bilgisayar görmüyorsa virüs yemiş olabilir yadawindows ta driver sorunu olabilir yada windowsun kendisi kafayı yemiş olabilir. diski başka bir pcde kontrol edin derim.
3- usb kablosu sorunlu olabilir
4- led ışığı bozulmuş olabilir

başka bir pcye takın görecekmi bakalım. görmezse fotoğraf kurtarma programları ile şansnızı deneyin. dahada öteini ben bilmem.

Tarih: 6 Ekim 2010, 23:24 - İp: 88.***.**7.27
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

#remi5861' tarafından 07.10.2010 00:19:40 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Ekim 2010, 23:27 - İp: 88.***.**7.27
gurkan_07
gurkan_07 (üye)
Konya / Amatör

öncelikle herkese teşekkürler.. sondan başlayayım
remi;; ilqine çok teşekkür ederim.. önerdiğin programı kurdum ancak kurtarma bölümünde harddisk qörünmüyor.. o yüzden işe yaramadı
ayrıca daha önce başka usb kablosu ve başka pc'de denemiştim sonuç aynı
sorun donanımsal değil,, sanırım harddiskin elektronik bileşenlerinde bir sorun var.. çünkü ışık yanmıyor ve pc harddiski qörmüyor.. ancak çalışıyormuş qibi ses qeliyor..
ayrıca içini açtım ve herşey normal qörünüyor,, herhanqi bir yerine toz kaçmamış.. zaten daha 2-3 aylık bir cihaz
içinde sadece fotoğraflarım yoktu 450-500 gigabaytlık dökümanım da vardı
aynı modelin 100 gb'lık olanını yıllardır kullanırım,, hiçbir sorun yaşamadım..
ateşler bastı

Tarih: 6 Ekim 2010, 23:43 - İp: 95.***.**5.145
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Emmibir bardak soğuk su getirem mi siz zahmet etmeyin..

Tarih: 6 Ekim 2010, 23:49 - İp: 88.***.**1.53
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Tarih: 6 Ekim 2010, 23:51 - İp: 78.***.**4.59
gurkan_07
gurkan_07 (üye)
Konya / Amatör

yapmayın lütfen
yüreğime inecek

Tarih: 6 Ekim 2010, 23:51 - İp: 95.***.**5.145
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Eğer rcovery myfiles adlı program da görmüyorsa yapabileceğin bir şeyyok derimsana..

Ama şu da var..

İçinde bunların -bildiğim kadarıyla- sigorta oluyor..Onu kontrol ettiniz mi

Tarih: 6 Ekim 2010, 23:54 - İp: 88.***.**1.53
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

görmüyorsa ozamanprofesyonel olarak disklerden veri kurtaran firmalara danışmalısınız.
profesyonel data kurtarma firma
profesyonel veri kurtarma firma

şeklinde arama yaparsanız istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz.

Tarih: 7 Ekim 2010, 00:21 - İp: 88.***.**7.27