gurkan_07
gurkan_07 (üye)
Konya / Amatör

Harici Harddisk Arızası..

herkese selamlar..
burada ilk ve tek konumu daha slr bir makinam yok iken açmış ve değerli site sakinlerinin görüş ve önerilerini alarak ilk slr makinamı almıştım..
şimdi ise ''ben şu makinanın şu modelini almayı düşünüyorum ancak,, siz ne dersiniz'' sorusundan çok daha ciddi bi problemim var
slr dünyasına qireli daha 7 ay qibi bir süre oldu.. ancak daha önceden kompakt bir makinaya sahiptim ve yaklaşık olarak 3,5 yılı aşkın bir süredir fotoğraf çekiyorum.. bu zamana kadarki birikimim olan binlerce fotoğraflık yaklaşık 25-30 gigabayt'lık fotoğraf arşivimi sakladığım harici harddiskim arıza yaptı.. harddiskim ((smartdisk 2,5 '' backup hdd)) diye bir marka olup,, çift taraflı usb kablosuyla pc'ye bağlanmaktadır.. pc bağlantısı yaptığımda harddisk üzerindeki ışıklar yanmıyor,, pc harddiski qörmüyor ancak harddisk içinden normal çalışıyormuş qibi ses qeliyor..
harddisk içindeki verileri kurtarma şansım olur mu bilmiyorum ama konu ile ilgili yetkili servis aradım ancak bir sonuca ulaşamadım.. kapı kapı dolaşmadan ve iş bilmez kişilere harddiskimi teslim etmeden önce siz değerli site sakinlerinin de fikrini almak istedim.. yardımlarınızı bekliyorum..

Tarih: 6 Ekim 2010, 21:37 - İp: 95.***.**5.145
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Bana göre HDD sağlam..,başka HDD al ,bunu da sakla format atma..

Tarih: 7 Ekim 2010, 01:56 - İp: 88.***.**5.39
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Arkadaşların yazdıklarını tekrar ediyor gibi olacağım, ancak genede yazıyım:

1 Haftalık yep yeni bir harici diskde bile usb soketi arızası olur (başıma geldi) bu nedenle, Mustafa ağabeyin söylediğini denemelisiniz..

Eğer harddiskin bozulduğunu düşünüyorsanız, diskin çıkardığı ses şöyle olmalı; tak... tak... tak... (1-2 saniye aralıkla bu kafa vurma sesi gelir, dahili ve harici modellerde bu da başıma geldi)

eğer, senelerce çektiğiniz fotoğraflarınız, sadece bu diskte ise ve kurtaramazsanız, geçmiş olsun dilerim; kendi arşivim için bulduğum çözüm, hdd, dvd ve cd olarak farklı adreslerde kopyasının bulunması.. özellikle dvd lerin okunma zorluğu herkesçe biliniyor, o sebeple cd lerden henüz vazgeçmedim..

ışığın ve şansın bol olsun.

#mete007' tarafından 07.10.2010 02:58:37 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Ekim 2010, 02:57 - İp: 94.***.**0.240
gurkan_07
gurkan_07 (üye)
Konya / Amatör

önerilen tüm yollara başvurdum ancak bir sonuç alamadım..
önceden ışık yanmıyordu ancak şimdi harddisk üzerindeki ışıklar yanıyor.. harddiskten tak tak sesi değil normal çalışma sesi qeliyor..
önceden pc hiçbir uyarı vermiyordu şimdi donanım yüklenirken hata oluştu uyarısı alıyorum.. harddiskim hasta oldu da mikroplar vücuda yavaş yayılııyor her qün başka bir arıza mı veriyor
çarem profesyonel veri kurtarma merkezlerinden biri olacak sanırım..
ama yine de profesyonel de olsa hardiskimi başka ellere vermek istemiyorum..

Tarih: 11 Ekim 2010, 23:48 - İp: 95.***.**2.69
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Neden?

Tarih: 12 Ekim 2010, 00:07 - İp: 95.***.**4.83
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

O HDD'nin pek bişiyi yok, kendinde halledebilirsin,pek çok değişik o konuya benzer forumlarda bloglarda nihayi fiilin mertebelerini okuyabilirsin..

Tarih: 12 Ekim 2010, 00:10 - İp: 85.***.**7.144
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

ama yine de profesyonel de olsa hardiskimi başka ellere vermek istemiyorum
geçen günü amcaoğlu benim edeki pcde bulunan bazı bana ait olmayan fotoğraflara bakmak istemişti. göstermemiştim.

tabi herkes ben mi

yada şimdi bana kim inanır?
kadir inanır mı?

kaptan çörtis
http://www.youtube.com/watch?v=3d3b650ya1o

Tarih: 12 Ekim 2010, 11:48 - İp: 88.***.**0.146
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

Bende 3 tane HDD var bilgisayarda da 2 tane HDD var. Bilgisayarı Bir HDD'den çalıştırdığımda harici HDD'lerin 2'sini tanıyor 1 tanesini eskiden tanıyordu ama şimdi tanımıyor ne yaptıysam başaramadım. Bilgisayarı diğer HDD'den çalıştırırsam 3 harici HDD'yide tanıyor. Ayrıca 3 harici HDD başka bilgisayarlarda da sorunsuz çalışıyor.

Benzer bir sorun olabilir diye HDD'nizi başka bir bilgisayar takıp kullanmayı deneyin. Çalışıyorsa bilgisayarınıza format atarsınız yok çalışmıyorsa o zaman HDD'de sorun var demektir.

Tarih: 12 Ekim 2010, 11:57 - İp: 81.***.**5.224
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Bayos'a (bios) girsene hata emmi..Çek bir ayar, rahat et..

Tarih: 12 Ekim 2010, 22:07 - İp: 88.***.**5.77
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

Bayosa giridiğimde çıkamıyorum Kumköy emmi labirent gibi mübarek.
Sadece seconder master arayarını birde hdd denmi cd'denmi başlasın yarlarını yapabiliyorum o kadar.

Tarih: 13 Ekim 2010, 17:46 - İp: 81.***.**9.50
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Gel ist'a bayoslu filan, işin biter dönersin ilçene rahatça..

Tarih: 13 Ekim 2010, 22:17 - İp: 78.***.**4.254